Соціальне страхування
Тема: Пенсійне і соціальне забезпечення

Призначення пенсій відповідно до Закону про держслужбу

Законом № 3668, який набрав чинності з 01.10.2011 р., внесено зміни до законодавчих актів, що регулюють питання призначення пенсій. Розглянемо відповіді на запитання громадян, які виходять на пенсію.


Чоловік досяг пенсійного віку 60 років 10 жовтня 2011 р., працює на посаді держслужбовця. Коли і на яких умовах йому буде призначено пенсію?

Пенсія, призначена відповідно до ст. 37 Закону про держслужбу, в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку і на умовах, передбачених цим Законом, законами № 2790, про прокуратуру, про наукову діяльність, виплачується у розмірі, обчисленому згідно із Законом про пенсійне страхування, а після звільнення з таких посад — у розмірі, обчисленому відповідно до Закону про держслужбу. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Обмеження пенсії максимальним розміром та порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, встановлений Законом про держслужбу, не поширюються на пенсіонерів, яким пенсію призначено до 01.10.2011 р.

Водночас згідно з вимогами ст. 37 Закону про держслужбу та ст. 45 Закону про пенсійне страхування пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією, але не раніше дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.

Тобто чоловіку, який народився 10  жовтня 1951 р., пенсію призначено з 11  жовтня 2011 р. на умовах, передбачених ст. 37 Закону про держслужбу з урахуванням внесених до неї змін.

Громадянин досяг пенсійного віку в 2006 р. Згідно із записами в трудовій книжці стаж держслужби становить: з 26.07.65 р. по 29.09.67 р. — служба в Радянській армії; з 03.11.73 р. по 01.02.91 р. — виборна робота в партійних органах; з 15.10.2003 р. по 05.11.2004 р. — робота в управлінні праці та соціального захисту населення на посаді спеціаліста І категорії; з 06.12.2004 р. перебував на обліку по безробіттю в центрі зайнятості населення. Чи має він право на призначення пенсії відповідно до норм Закону про держслужбу?

Статтею 37 Закону про держслужбу (у редакції, що діяла на час досягнення громадянином пенсійного віку) було передбачено, що на одержання пенсії держслужбовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку за наявності страхового стажу для чоловіків — не менше ніж 25 років, для жінок — не менше ніж 20 років, у тому числі стажу держслужби — не менше ніж 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах держслужбовців, а також особи, які мають не менше ніж 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад держслужбовців, — незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

Тобто зазначена стаття визначає дві категорії осіб:

  • особи, які на час досягнення пенсійного віку працювали на держслужбі;
  • особи, які на час досягнення пенсійного віку не працювали на держслужбі.

При призначенні пенсії державним службовцям, які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах держслужбовців, до держстажу зараховується робота на посадах, визначених Порядком № 283.

Держслужбовці, які на час досягнення пенсійного віку не працюють на посадах держслужбовців, користуються правом на призначення пенсії відповідно до Закону про держслужбу за умови, що мають 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад держслужбовців.

Статтею 37 Закону про держслужбу не передбачено військової служби та роботи на виборних посадах.

Враховуючи те, що громадянин на час досягнення пенсійного віку не працював у державних органах на посадах держслужбовців, а також відсутній 20-річний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад держслужбовців, права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону про держслужбу він не має.

Чоловік отримує пенсію, призначену згідно із Законом про держслужбу. 05.10.2011 р. влаштувався на роботу до недержавної установи. Чи має він право на отримання пенсії держслужбовця?

Відповідно до ст. 37 Закону про держслужбу пенсія, призначена згідно з цією статтею, в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку і на умовах, передбачених цим Законом, законами № 2790, про прокуратуру, про наукову діяльність, виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону про пенсійне страхування, а після звільнення з таких посад — у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.

Зазначена норма не поширюється на пенсіонерів — держслужбовців, які працевлаштовуються на посади, які не дають права на отримання пенсії за спеціальними законами.

Тобто за вищезазначених умов чоловік має право на отримання пенсії, призначеної згідно з нормами Закону про держслужбу.

«Гарячі лінії»

Дата: 8 грудня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00