Статті

Труднощі та здобутки

Очільниця жмеринських податківців Антоніна РИБАК належить до числа тих працівників, які стояли біля витоків створення податкової служби, розпочавши діяльність у непрості 90-ті роки. Разом з колегами їй випало робити перші кроки у новій державній справі, наполегливо виховуючи підприємців нового покоління, сумлінних платників податків. За вагомий особистий внесок у захист державного суверенітету, забезпечення конституційних прав і свобод громадян, зміцнення економічної безпеки держави, сумлінне і бездоганне служіння українському народові начальника Жмеринської ОДПІ Антоніну Рибак нагороджено орденом княгині Ольги III ступеня.


— Антоніно Дмитрівно, посаду начальника районної податкової інспекції Ви обіймаєте з 1990 року, відтоді, як було створено податкову службу. Це був період економічної стагнації, занепаду, хаосу. З якими труднощами довелося зіткнутися тоді особисто Вам? З чим були пов’язані перші розчарування й успіхи?

— Я часто пригадую ті часи і подумки порівнюю їх із сьогоденням. Після призначення мене на посаду начальника районної інспекції починала, здавалося б, із прозаїчних, однак вкрай складних проблем — пошуків приміщення, обладнання, підбору кадрів. Та саме тоді нам вдалося закласти фундамент зміцнілої на сьогодні податкової служби. Власне, труднощі, які ми долали двадцять років тому, поступово трансформувалися у вагомі здобутки. Передусім маю на увазі зміни у ментальності людей. Пригадую, як складно було у 90-х роках переконувати підприємців — фізичних осіб, які не хотіли добровільно реєструватися, сплачувати кошти до бюджету. Відтоді виросло покоління молодих людей, які мислять по-новому і вже зі шкільної лави усвідомлюють необхідність і важливість сплати податків.

— Діяльність чиновника на відповідальній посаді у великому місті до деякої міри відрізняється від роботи керівного працівника районного масштабу, де люди добре знають земляків. Тож з’являються додаткові репутаційні ризики. Як за таких обставин вдається підтримувати професійне реноме? Чи позначається службова діяльність на особистих стосунках із земляками?

— Як на мене, складніше працювати у невеличкому місті, де і всі твої досягнення, і невдачі на виду у громади. Можливо, саме ці чинники здебільшого і стимулюють до відповідальності, виваженості рішень. Втім не помічала, щоб службова діяльність негативно впливала на стосунки з людьми. Щоразу прагну шукати оптимальний варіант відносин, який би допоміг не просто зберегти платника, а стимулював би його підприємницьку ініціативу, позитивно впливав би на обсяги податкових надходжень. Звісно, у цьому мені допомагають досвідчені професіонали — мої колеги.

— За офіційною статистикою, порівняно з минулим роком кількість субєктів малого підприємництва на Вінниччині зростає, зокрема за рахунок підприємців — фізичних осіб. Які тенденції превалюють у Жмеринському районі і як вони впливають на надходження до місцевого бюджету?

— Станом нажовтня поточного року на податковому обліку у Жмеринській ОДПІ налічується 3795 субєктів підприємницької діяльності — фізичних осіб, кількість яких зменшилася на 36 СПД. Проте надходження від суб’єктів підприємницької діяльності — фізичних осіб за дев’ять місяців поточного року зросли на 274,6 тис. грн. і становлять 2644,3 тис. грн. А зменшення кількості суб’єктів господарювання відбулося тому, що ми прагнемо знімати з податкового обліку тих осіб, які не провадять господарської діяльності, і припиняємо такий бізнес. Отже, взяли курс на якісне адміністрування податків: краще менше та краще.

— Жмеринський район — аграрний, 95% ВВП становить виробництво і переробка сільськогосподарської продукції. Які ще галузі виробництва вважаєте перспективними щодо наповнення скарбниці? Які з підприємств району потребують особливої уваги податківців?

— У 1996 році на базі Жмеринської районної податкової інспекції та податкової інспекції у мЖмеринці було створено Жмеринську ОДПІ. На обліку у нас перебувають як сільгоспвиробники, так і промислові підприємства. Скарбницю району наповнюють сільгоспвиробники та підприємства переробної галузі, а міста — промислові підприємства. Левова частка коштів надходить від підприємств залізничного транспорту. Приміром, ТОВ Жмеринське підприємство «Експрес», яке займається ремонтом залізничних вагонів та дизелів, за дев’ять місяців поточного року сплатило близько 4 млн. грн. до держбюджету та 1,6 млн. грн. — до бюджету міста. А щодо перспектив наповнення бюджету району, можу сказати, що у нас є сировинна база для виготовлення будматеріалів, скажімо, цегли. Є і підприємство — виробник глиняної цегли, є і попит на продукцію. Та виробник, на жаль, за відсутності інвестора не може застосовувати новітні технології і нарощувати випуски продукції.

У полі зору податківців постійно перебувають підприємства-мінімізатори та збиткові. Відпрацювання цих підприємств полягає переважно у руйнуванні схем ухилення від оподаткування, збільшенні їх податкового навантаження. Ця робота має конкретний результат — у поточному році фахівцями Жмеринської ОДПІ до бюджетів усіх рівнів додатково залучено 1,5 млн. грн.

— Чи є в районі підприємства — великі платники податків? У чому полягають особливості співпраці з ними?

— Великих платників податків, які б мали обсяги реалізації продукції понад 100 млн. грн. на рік, у нас немає. Однак і в районі, і в місті є бюджетоформуючі підприємства, які до держбюджету спрямовують близько 45% надходжень. Співпраця з такими платниками грунтується на відносинах прозорості, порозуміння і стимулювання до економічного зростання.

— У Податковому кодексі України з’явилася низка новацій щодо процедури погашення податкових боргів платниками. Як ці нововведення сприяють зменшенню обсягів заборгованості? Який у цілому стан справ із погашенням податкових боргів у Жмеринському районі?

— Підприємства, які мають заборгованість перед державою, перебувають на особливому контролі податківців. Завдяки проведеній у районі роботі прослідковується чітка тенденція до зменшення розмірів податкового боргу. Так, за дев’ять місяців поточного року забезпечено абсолютне скорочення податкового боргу до зведеного бюджету на 700 тис. грн. З початку року в рахунок погашення податкового боргу до бюджетів усіх рівнів надійшло 1,2 млн. грн. Ці кошти було спрямовано до скарбниці, зокрема, і завдяки істотному розширенню повноважень податкових керуючих під час проведення попереджувальних заходів зі скорочення податкового боргу. Це доволі позитивна зміна, від якої бюджет лише виграє. Втім до стягнення податкового боргу підрозділи погашення прострочених податкових зобов’язань вдаються за умови, що вжито усіх можливих заходів, спрямованих на добровільне виконання платником зобов’язань перед бюджетом та іншими цільовими фондами. На сьогодні є можливість ще на рівні подання податкових декларацій виявити ймовірний податковий борг та не допустити його. Крім того, ми завжди готові до конструктивного діалогу з кожним платником податків, який прагне позбутися боргових пут.

— У районі та області Ви відомі як активний громадський діяч. Хотілося б детальніше дізнатися про цей аспект Вашого життя.

— Упродовж трьох скликань представляю у Жмеринській районній раді інтереси своїх сільських виборців, обрана членом виконкому Жмеринської міської ради. Як депутат надаю посильну допомогу кожному, хто звертається зі своїми проблемами. Найбільшої підтримки і тепла потребують мої юні підопічні — вихованці дитячого притулку м. Жмеринки. За складних життєвих обставин, в які потрапили ці діти, моральна підтримка важить дуже багато. Однак докладаю усіх зусиль, щоб вихованці притулку отримували і матеріальну допомогу. Щоразу хочеться порадувати дітвору чи то сучасним обладнання для навчання, чи ласощами. Діти радіють сюрпризам, та найголовніше, чекають нагоди поспілкуватися, поділитися маленькими секретами і сподіваннями.

— Як за такого стрімкого ритму життя Вам вдається підживлювати свій «романтичний ресурс»?

— Дозвілля я люблю проводити із захоплюючою книгою чи за переглядом цікавого фільму. А одне з моїх найулюбленіших захоплень — квіти, які я вирощую. Особливо люблю троянди та айстри. Я б годинами милувалася їхньою ніжністю та природною витонченістю. Мені здається, що квіти відчувають настрій людини. Тож завжди намагаюся бути у позитиві.


Розмову вела Інна ГОЛОВКО