ПДФО/ВЗ

Оподаткування доходів, отриманих від продажу квартири нерезидентом

Як оподатковуватиметься податком на доходи фізичних осіб дохід, одержаний у 2012 р. фізичною особою — нерезидентом від продажу квартири, отриманої ним у спадщину від фізичної особи — резидента?


Порядок оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, регулюється п. 170.10 ст. 170 Податкового кодексу, яким установлено, що доходи з джерелом їх походження в Україні, які нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів (з урахуванням особливостей, установлених деякими нормами розділу IV цього Кодексу для нерезидентів).

Відповідно до п. 172.9 ст. 172 Податкового кодексу дохід від операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомості, що здійснюються фізичними особами — нерезидентами, оподатковується згідно з цією статтею в порядку, встановленому для резидентів, за ставками, визначеними п. 167.1 ст. 167 цього Кодексу. Також відповідно до п. 172.10 ст. 172 Податкового кодексу продаж, зокрема нерезидентами, успадкованого об'єкта нерухомості підлягає оподаткуванню згідно з положеннями цієї статті.

Так, п. 172.1 ст. 172 Податкового кодексу встановлено, що дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовано такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розміщені на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не поширюється на майно, отримане таким платником у спадщину.

Водночас згідно з п. 172.2 ст. 172 Податкового кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 цієї статті, або від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 цієї статті, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 цього Кодексу.

Таким чином, у разі якщо фізична особанерезидент продає один раз протягом звітного податкового 2012 р. квартиру, одержану нею у спадщину, то дохід, отриманий від такого продажу, не оподатковується.

Якщо ж зазначена квартира продається фізичною особоюнерезидентом протягом звітного податкового 2012 р. як другий або наступний об'єкт нерухомості, визначений у п. 172.1 ст. 172 Податкового кодексу, то дохід, отриманий нерезидентом, оподатковується за ставками, визначеними п. 167.1 ст. 167 цього Кодексу, тобто 15 та/або 17%.