ПДФО/ВЗ

Оподаткування доходів, отриманих від здійснення операцій з обміну квартир

Чи повинна фізична особа сплачувати податок на доходи фізичних осіб у разі якщо вона обмінює двокімнатну квартиру на трикімнатну без доплати?


Відповідно до п. 172.8 ст. 172 Податкового кодексу під продажем розуміють будь-який перехід права власності на об’єкти нерухомості, крім їх успадкування та дарування.

Згідно з п. 172.1 цієї статті дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовано такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розміщені на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не поширюється на майно, отримане таким платником у спадщину.

Пунктом 172.2 ст. 172 Податкового кодексу визначено, що дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 цієї статті, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 цієї статті, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 цього Кодексу, тобто 5%.

Крім того, відповідно до п. 172.3 ст. 172 Податкового кодексу дохід від продажу об’єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону.

Отже, дохід від продажу (обміну) двокімнатної квартири на трикімнатну не оподатковується лише за умови одночасного дотримання всіх вимог, зокрема: продаж (обмін) один раз протягом звітного податкового року та перебування такого майна у власності платника податку понад три роки. При цьому остання умова не поширюється на майно, отримане таким платником у спадщину. У разі недотримання зазначених вимог така нерухомість оподатковується згідно з п. 172.2 ст. 172 Податкового кодексу, тобто за ставкою 5%.