ПДФО/ВЗ

Спадщину отримано нерезидентом

Жінка народилася та проживала в Україні понад 20 років. З 1990 р. вона з сім'єю проживає в Росії та має громадянство Росії. Після смерті матері жінка отримала у спадщину будинок та присадибну ділянку в Україні. Чи має зазначена особа право на застосування нульової ставки при оформленні спадщини?


Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав, регламентується ст. 174 Податкового кодексу, пп. 174.2.1 п. 174.2 якої встановлено, що об'єкти спадщини, отримані членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподатковуються за нульовою ставкою.

Відповідно до пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені.

Проте пп. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу чітко визначено, що при отриманні будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента, такий дохід оподатковується за ставками, визначеними п. 167.1 ст. 167 цього Кодексу.

Тобто до вартості будь-яких об'єктів спадщини, одержаних нерезидентами в Україні від спадкодавця-резидента, незалежно від їх ступеня споріднення зі спадкодавцем застосовується ставка 15% (17%).

Оскільки згідно з п. 174.3 ст. 174 Податкового кодексу особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину, то з урахуванням норм п. 174.4 цієї статті нотаріус видасть спадкоємцю-нерезиденту свідоцтво про право на спадщину лише за наявності документа про сплату таким спадкоємцем податку з вартості об'єкта спадщини.