ПДФО/ВЗ

Оподаткування доходів, отриманих від продажу антикваріату

Чи підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб дохід від продажу фізичною особою, у тому числі через аукціон, витворів мистецтва (картин, скульптур тощо) та предметів антикваріату?


Підпунктом 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу передбачено, що дохід з джерелом їх походження з України — будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.

Статтею 164 Податкового кодексу встановлено перелік доходів, що включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, відповідно до пп. 164.2.19 п. 164.2 якої до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, інші доходи, крім зазначених у ст. 165 цього Кодексу.

Отже, доходи від продажу фізичною особою, у тому числі через аукціон, витворів мистецтва (картин, скульптур тощо) та предметів антикваріату включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, який оподатковується за ставкою, встановленою п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу, тобто 15 (17)%.

У разі якщо фізична особа — платник податку продає витвори мистецтва (картини, скульптури тощо) і предмети антикваріату іншій фізичній особі, такий платник зобов'язаний подати річну податкову декларацію та сплатити до бюджету податок на доходи фізичних осіб за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу.

Водночас відповідно до пп. «а» п. 171.2 ст. 171 цього Кодексу особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є податковий агент — для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні.

При цьому згідно з пп. «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платника податку, а також суми утриманого з нього податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду.