Новини
Тема: Інше

Пільги щодо сплати туристичного збору

Підприємство має у селищі міського типу базу відпочинку, яка укладає договори з підприємствами, туристичними фірмами про приймання відпочиваючих, а також реалізує путівки за особистими заявами. Чи поширюється пільга щодо сплати туристичного збору на осіб, які прибули на базу відпочинку за путівками та курсівками?


Туристичний збір належить до місцевих зборів. Питання щодо запровадження цього збору вирішують відповідні місцеві ради в межах повноважень, визначених Податковим кодексом України.

Як визначено п. 8.3 ст. 8 Податкового кодексу, встановлені рішеннями сільських, селищних та міських рад місцеві податки і збори є обов’язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Платниками туристичного збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають на територію адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення сільської, селищної, міської ради про встановлення туристичного збору, та отримують (споживають) послуги з тимчасового проживання (ночівлі) із зобов’язанням залишити місце перебування в зазначений строк.

Податковими агентами, які справляють туристичний збір, є, зокрема, адміністрації готелів, кемпінгів, мотелів, гуртожитків для приїжджих та інші заклади готельного типу, санаторно-курортні заклади (пп. «а» пп. 268.5.1 п. 268.5 ст. 268 Податкового кодексу).

До прийняття Закону України від 07.07.2011 р. № 3609-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» (далі — Закон № 3609) пп. «д» пп. 268.2.2 п. 268.2 ст. 268 Податкового кодексу визначалось, що платниками збору не можуть бути, зокрема, особи, які прибули за путівками та курсівками в санаторії та пансіонати. Як бачимо, на осіб, які прибули до бази відпочинку, зазначена пільга не поширюється.

Законом № 3609 внесено зміни до пп. 268.2.2 п. 268.2 ст. 268 Податкового кодексу, згідно з якими не можуть бути платниками туристичного збору особи, які прибули за путівками (курсівками) на лікування, оздоровлення, реабілітацію до лікувально-профілактичних, фізкультурно-оздоровчих та санаторно-курортних закладів, що мають ліцензію на медичну практику та акредитацію Міністерства охорони здоров’я України.

Базу відпочинку віднесено до суб’єктів господарської діяльності, які надають послуги з тимчасового розміщення (проживання), харчування, екскурсійних, розважальних та інших туристичних послуг.

База відпочинку є аналогічний готелю засіб розміщення з мінімальними зручностями, зазвичай сезонного функціонування, розташований у рекреаційній зоні, який забезпечує умови для відпочинку.

Отже, з прийняттям Закону № 3609 не є платниками туристичного збору лише лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі та санаторно-курортні заклади, які мають ліцензію на медичну практику та акредитацію Мінохорони здоров’я України.


«Гаряча лінія» за участю начальника відділу платежів за землекористування
та місцевих податків Управління місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових
платежів Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПС України Катерини ГРИВНАК