Соціальне страхування
Тема: Пенсійне і соціальне забезпечення

Призначення пенсії у зв’язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи

Дружина померлого інваліда, захворювання якого пов’язано з роботами з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, на день смерті чоловіка була працездатною. На сьогодні отримує пенсію за віком. Чи має вона право на призначення пенсії у зв’язку із втратою годувальника?


Відповідно до ст. 54 Закону № 796 пенсії у зв’язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можна призначати за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження у 1986 — 1990 рр., у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Пенсія у зв’язку із втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), у розмірі:

на одного непрацездатного члена сім’ї — 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника;

на двох та більше непрацездатних членів сім’ї — 100% пенсії по інвалідності померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

До непрацездатних членів сім’ї померлого годувальника належать особи, зазначені у ст. 36 Закону про пенсійне страхування, зокрема чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону.

Порядком № 22-1 визначено, що при призначенні пенсії у зв’язку із втратою годувальника надається, зокрема, експертний висновок щодо причинного зв’язку смерті годувальника з роботами з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і довідка про перебування на повному утриманні померлого годувальника чи одержання від померлого годувальника допомоги, яка була постійним і основним джерелом засобів до існування, або про спільне проживання з годувальником на момент його смерті.

Отже, у разі надання зазначених вище документів буде визначено право дружини на призначення пенсії у зв’язку із втратою годувальника.