Новини

Податківці Прикарпаття

Віктор Рахміль — Голова ДПА в Івано-Франківській областіІвано-Франківська область, що носить ім’я славетного українського письменника, відома не лише мальовничими пейзажами і туристичними принадами, а й багатим економічним потенціалом. Промисловий комплекс регіону охоплює машинобудування, паливно-енергетичну, хімічну, нафтохімічну, лісову, деревообробну, легку, харчову галузі. Розвинуто тут і сільське господарство, причому як рослинництво, так і тваринництво. Про особливості наповнення державної скарбниці та взаємодію із суб’єктами бізнесу розповідає голова ДПА в Івано-Франківській області Віктор РАХМІЛЬ.


— Вікторе Григоровичу, про що свідчать результати роботи податківців регіону за січень — жовтень 2011 року? Які напрями діяльності ДПА в Івано-Франківській області є найуспішнішими, а які потребують удосконалення?

— Перш за все податківці Прикарпаття впродовж року забезпечували виконання завдань щодо наповнення бюджетів усіх рівнів. У нас є також добрі напрацювання стосовно вдосконалення обслуговування платників податків. Налагоджено конструктивний діалог та співпрацю з громадськими організаціями. Все це, безперечно, сприяє підвищенню рівня довіри громадськості до роботи податкової служби та добровільному виконанню платниками податків своїх обов’язків.

Крім того, нами досягнуто збільшення сплати податків у 1,5 раза порівняно з минулим роком — передусім завдяки залученню до оподаткування підприємств, що працювали в «тіні». Це й виявлення «податкових ям», і попередження безпідставно сформованого податкового кредиту з ПДВ, і руйнування схем ухилення від сплати податку на прибуток підприємств.

Загалом намагаємось працювати мобільно й ефективно в кожному напрямі, використовуючи креативні підходи до виконання поставлених перед нами завдань. Ми відчуваємо підтримку з боку обласної державної адміністрації, правоохоронних та контролюючих органів, а також сумлінних платників податків.

— Скільки конкретно надходжень до бюджетів усіх рівнів забезпечено ДПА в Івано-Франківській області? Можливо, є статистика щодо того, які суми суб’єкти господарювання сплатили добровільно, а які донараховано внаслідок втручання підрозділів податкового контролю й податкової міліції?

— В Івано-Франківській області за 10 місяців поточного року податкові надходження до зведеного бюджету становили понад 3,50 млрд. грн., з них до місцевих бюджетів надійшло більше ніж 1,18 млрд. грн. Ці показники яскраво свідчать про щоденну копітку аналітичну роботу податківців, спрямовану на вчасне виконання платниками податкових зобов’язань. Як результат, добровільна сплата податків в області становить 93%.

Фіскальні методи задіюємо стосовно тих підприємств чи підприємців, які відповідно до Податкового кодексу України підпадають під критерії ризиків ухилення від сплати податків. Завдяки роботі підрозділів податкового контролю та податкової міліції за січень — жовтень 2011 року бюджети поповнились на 104,9 млн. грн. При цьому кількість планових документальних перевірок юридичних осіб зменшилась порівняно з аналогічним періодом минулого року на 12%.

Значну увагу приділяємо протидії незаконному обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Як свідчить аналіз, виробничі потужності виробників алкоголю в області задіяно лише на 62,6%, відповідно, збільшення обсягів виробництва означатиме зростання сум сплати акцизного податку і зменшення частки фальсифікованої продукції на ринку.

— Розкажіть, будьласка, про підсумки цьогорічної деклараційної кампанії. Які види доходів мешканці області декларували найчастіше? Наскільки, за Вашими підрахунками, продовження Податковим кодексом терміну подання декларацій позначилося на сумлінності громадян?

— Усього до державних податкових інспекцій області громадяни подали понад 14 тисяч декларацій про доходи за 2010 рік, що на 814 декларацій більше, ніж торік. Вони декларували доходи, одержані від продажу інвестиційних активів, успадкування майна, оренди рухомого і нерухомого майна, а також доходи, одержані за кордоном.

Сукупний дохід у розмірі понад 1 млн. грн. задекларували 15 громадян, що на 5 більше, ніж у 2010 році. Доходи «мільйонери» отримали в основному від продажу акцій та інших інвестиційних активів.

— На останній селекторній нараді керівництво ДПС України доручило регіональним підрозділам активізувати роботу зі стягнення податкового боргу. Як її організовано в області?

— В умовах дії Податкового кодексу процедура погашення податкового боргу замість суто адміністративного статусу отримала адміністративно-судовий. Примусові заходи стягнення вживаються з урахуванням рішень суду. Зважаючи на це, зроблено акцент на належній координації роботи відповідних підрозділів щодо підготовки матеріалів і своєчасного направлення їх до суду для прийняття рішень.

Організація такої роботи дала змогу забезпечити погашення боргу на суму 32,4 млн. грн. за рахунок застосування практичних заходів стягнення до підприємств, які самостійно не сплачують податкових боргів. Це на 19 млн. грн. більше, ніж минулого року. Усього з початку 2011 року в рахунок погашення податкового боргу до зведеного бюджету залучено 127,3 млн. грн.

— У червні поточного року в Івано-Франківську було відкрито сервісний центр з обслуговування платників податків. Чи можете підбити перші підсумки його діяльності?

— Відкриття сервісного центру з обслуговування платників податків в Івано-Франківську — вагомий крок у налагодженні партнерських та довірливих відносин податківців з платниками податків. На сьогодні ми отримуємо позитивні відгуки від суб’єктів господарювання щодо якості надання адміністративних послуг. Три окремі функціональні зали центру забезпечують обслуговування майже 30 тисяч юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців. Крім того, тут обладнано два спеціальні робочі місця, де платники податків, у яких виникли технічні проблеми з підключенням до мережі Інтернет, можуть подати звітність в електронному вигляді, а також отримати консультацію та практичну допомогу у відповідальних працівників. Ми також ділилися досвідом роботи центру з делегаціями податківців та громадських організацій інших областей нашої держави.

— Одним з основних резервів наповнення місцевих бюджетів є легалізація виплат заробітної плати. Яких заходів вживають податківці Івано-Франківщини для боротьби із зарплатою «в конвертах»?

— За нашою ініціативою у вересні поточного року питання щодо попередження виплати заробітної плати «в конвертах» і легалізації трудових відносин розглядалося на розширеному засіданні колегії Івано-Франківської облдержадміністрації за участю представників прокуратури, правоохоронних та інших контролюючих органів. Нині в області при всіх райдержадміністраціях створено комісії з питань погашення заборгованості по заробітній платі, пенсіях, стипендіях та інших соціальних виплатах, до складу яких входить керівництво територіальних податкових інспекцій. Також спільно з головним управлінням праці та соціального захисту Івано-Франківської ОДА, головним управлінням Пенсійного фонду України в області розроблено заходи з питань дотримання суб’єктами господарювання вимог законодавства про працю, легалізації заробітної плати та зайнятості населення.

Крім того, при ДПА в області створено робочі групи для організації роботи та контролю за повнотою залучення до оподаткування фізичних осіб і налагодженням ефективної взаємодії щодо викриття порушень податкового законодавства та забезпечення повноти сплати податків до бюджету. Робочі групи здійснюють аналіз отриманої з ДПC України інформації. На місцях надсилаються запити до органів місцевого самоврядування та інших органів для формування списків осіб працездатного віку, які тривалий час не отримували доходів, є засновниками юридичних осіб, мають у власності нерухоме майно, престижний автотранспорт і земельні ділянки (паї) у значних розмірах, щодо яких органами ДПС вживатимуться заходи впливу з метою подання ними декларацій про отримані доходи та, відповідно, сплати податку на доходи фізичних осіб.

Загалом з початку року за результатами проведених податківцями документальних перевірок юридичних та фізичних осіб донараховано 1775,7 тис. грн. податку на доходи фізичних осіб, з яких 830,0 тис. грн. уже надійшло до бюджету. Найчастіше при перевірках виявляються факти приховування заробітної плати від оподаткування, виплати її за рахунок тіньових коштів, надання матеріальних та соціальних благ.

— Чи часто податкова міліція області фіксує факти махінацій з ПДВ з метою збагачення за рахунок держави? У яких галузях цим найбільше зловживають?

— У цьому році податковими міліціонерами Прикарпаття встановлено 34 факти необґрунтованого заявлення до відшкодування ПДВ на загальну суму 16,9 млн. грн. За цими фактами порушено 6 кримінальних справ. Найчастіше такі порушення допускаються у галузях оптової торгівлі, будівництва, переробки нафтопродуктів.

— Скільки підприємств Івано-Франківщини наразі отримали право на автоматичне відшкодування ПДВ? Як, за Вашими прогнозами, ситуація зміниться до кінця року?

— В області продовжується позитивна динаміка з повернення ПДВ на розрахункові рахунки платників податків. За 10 місяців поточного року суб’єктам господарювання регіону відшкодовано в автоматичному режимі 178,5 млн. грн.

Зросла кількість платників, які відповідають критеріям, визначеним для автоматичного відшкодування податку, — з двох у березні до семи у жовтні 2011 року. Сподіваюся, що до кінця року кількість платників, які скористаються перевагами автоматичного відшкодування ПДВ, збільшиться. Для цього низці підприємств необхідно забезпечити виплату зарплати в 2,5 раза вищої за її мінімальний розмір.

— Якою є тенденція щодо переходу суб’єктів господарювання в області на електронну звітність?

— Тільки в поточному році кількість платників податків, які подають звітність в електронному вигляді, збільшилась на 35% і становить 3474 особи. Усього в електронному вигляді звітують 88% платників ПДВ, при цьому в деяких інспекціях досягнуто стовідсоткового результату. В Івано-Франківську в сервісному центрі з обслуговування платників податків ми обладнали робочі місця, які дають можливість проводити практикуми-навчання платників податків щодо порядку подання звітності через Інтернет і реєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.

— Так само, як інші регіональні підрозділи, ДПА в Івано-Франківській області спілкується з платниками податків он-лайн у рамках проекту «Черговий по країні». Що найбільше турбує громадян, які до вас звертаються?

— З початку впровадження проекту «Черговий по країні» ДПА в області тричі чергувала та відповіла на 130 запитань платників податків з усієї України. Цього року чергуватимемо ще двічі — 18 листопада та 27 грудня.

Географія запитів широка — від Луганщини до Закарпаття. Найбільше питань стосувалося заповнення нової форми декларації з податку на прибуток, оподаткування заробітної плати та інших доходів податком на доходи фізичних осіб, порядку застосування спрощеної системи оподаткування фізичними особами — підприємцями тощо.

— Відомо, що ДПА в області чималу увагу приділяє вихованню молодого покоління сумлінними платниками податків. Чи можете розповісти про роботу в цьому напрямі детальніше?

— Робота з молоддю — це, так би мовити, наша інвестиція в добровільну сплату податків у майбутньому. Попри напружені будні вихованню високої податкової культури молоді ми приділяємо особливу увагу. У загальноосвітніх навчальних закладах області маємо наразі 10 податкових класів. Також у співпраці з управліннями освіти облдержадміністрації, райдержадміністрацій та міськвиконкомів читаємо лекції з основ оподаткування, проводимо ділові ігри, брейн-ринги. Широку популярність серед молоді здобув конкурс «Податки очима дітей»: дітлахи з нашої області в минулому та цьому році ставали призерами конкурсу на всеукраїнському рівні. Ми також співпрацюємо з економічними факультетами вищих навчальних закладів Івано-Франківщини — влаштовуємо для студентів дні відкритих дверей, під час яких знайомимо майбутніх економістів, фінансистів та бухгалтерів з роботою податкової служби.

Протягом 15 років ми опікуємося Снятинським дитячим будинком-інтернатом, а також уже три роки співпрацюємо і допомагаємо Яблунівській школі-інтернату.

— Реформування ДПС, у тому числі на Івано-Франківщині, триває. Якою вбачаєте податкову службу майбутнього в регіоні?

— Реформування податкової служби області проводиться з тим, щоб зробити її ефективною, спрямованою на співпрацю з платниками податків. Після завершення реорганізації в регіоні діятимуть 15 податкових інспекцій, з яких три об’єднані, одна міжрайонна, дві в містах Івано-Франківську і Яремче та дев’ять районних, а також обласна державна податкова служба. Чисельність податківців Прикарпаття загалом зменшиться майже на 170 працівників і становитиме 1263 штатні одиниці. Проте ми докладаємо всіх зусиль для формування кадрового потенціалу з числа досвідчених фахівців, яким довіряють платники податків.


Розмову вела Ольга ГЕРМАНОВА,
germanova@visnuk.com.ua