Аналітика

Аграрні надії України

У с. Денихівці Тетіївського району на Київщині ТОВ СП «Нібулон» зводить потужний елеваторний комплекс з приймання, зберігання та відвантаження зернових та олійних культур вартістю 120 млн. грн. Після його введення в експлуатацію майже 100 селян отримають тут роботу. Це — перший у столичному регіоні і 20-й в Україні елеватор, який ТОВ СП «Нібулон» будує в рамках свого інвестпроекту.


Усі дороги ведуть до Києва

Про компанію «Нібулон», яка уже 20 років є успішним та провідним в Україні інвестором, сільгоспвиробником та експортером, розповідають сьогодні з повагою не лише на півдні нашої держави, звідки вона, як кажуть, родом, а й на півночі, сході, заході та в центральній частині України. Адже товариство вже проінвестувало в економіку країни понад 7,3 млрд. грн., у тому числі безпосередньо в розвиток виробництва сільськогосподарської продукції — 2,3 млрд. грн. Підприємство з вертикально-інтегрованою структурою має нині 42 філії й обробляє понад 80 тис. га землі, орендованої у близько 25 тис. власників земельних паїв Миколаївської, Полтавської, Черкаської, Хмельницької, Вінницької, Харківської, Луганської, Чернігівської, Сумської, Житомирської областей. Воно вирощує сільгосппродукцію, транспортує, зберігає її на власних новозбудованих елеваторних ємностях, що мають загальну місткість близько 2 млн. т, реалізує продукцію як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках.

У липні 2011 р. «Нібулон» із серйозними намірами прийшов нарешті й на Київщину. Тоді між компанією та державною адміністрацією столичної області було підписано Меморандум про співпрацю та партнерство. Елеваторний комплекс у Тетіївському районі — лише початок реалізації цього Меморандуму. Наступного року у столичній області «Нібулон» планує збудувати ще два перевантажувальні термінали у м. Переяслав-Хмельницькому та с. Стайки Кагарлицького району. У будівництві елеваторного комплексу беруть участь близько 1000 фахівців різних будівельних спеціальностей. Генеральним постачальником технологічного обладнання стала датська фірма «Cimbria Unigrain», яка вже поставила на об’єкт дві третини обладнання.

До речі, керівництво ТОВ СП «Нібулон» з великим нетерпінням чекало на початок будівництва елеваторного комплексу на Київщині. Адже «закріпитися» в столичному регіоні  дуже важко. Проте саме ця компанія в умовах жорсткої конкурентної боротьби виграла право на будівництво елеватора. Фінансує «Нібулон» ЄБРР, а Світовий Банк в Україні виділив компанії кошти на придбання енергозберігаючих технологій, якими буде оснащено і тетіївський комплекс.

Зі слів голови столичної облдержадміністрації Анатолія Присяжнюка, в Тетіївському районі буде побудовано найпотужніший в Україні елеватор місткістю 75 тис. т. Він сприятиме продуктивнішій роботі аграріїв Київщини, які 2011 р. зібрали понад 1 млн. т зернових. Крім того, «Нібулон» — соціально відповідальна компанія, яка візьме шефство над місцевою школою, зробить реальний внесок у розвиток соціальної інфраструктури с. Денихівки. Після введення в експлуатацію елеватора щорічні надходження та податки до місцевого бюджету становитимуть близько 4 млн. грн.

Олексій ВадатурськийКиївська осінь 2011 р. увійде в історію ТОВ СП «Нібулон» ще й іншою подією: на початку жовтня в ДПС України було підписано Меморандум між компанією та ДПС України про участь підприємства в експерименті із запровадженням горизонтального моніторингу. «Ми  прийняли правила податкової служби, — зазначив тоді генеральний директор ТОВ СП «Нібулон» Герой України Олексій Вадатурський, — бо ведемо бізнес відкрито, по-державницьки, працюючи в законодавчому полі. Меморандум принесе користь не лише нашій компанії, а й аграрному сектору України в цілому. «Нібулон» першим з вітчизняних аграрних підприємств дав згоду на участь в експерименті. Тож зробимо все від нас залежне, щоб показати ДПС України, як можуть працювати селяни».

На землі та на воді

Нині в компанії «Нібулон» трудяться близько 4,5 тис. працівників. Її керівний склад та фахівці (середній вік працівників становить 34 роки) виховані виключно на підприємстві. Їм під силу вирішувати найскладніші завдання. Підтвердженням цього може бути хоча б реалізація «Нібулоном» в розпал фінансово-економічної кризи інвестиційного проекту відродження річок Дніпра та Південного Бугу як судноплавних транспортних артерій України. Вартість проекту — 470 млн. дол. США (з них уже освоєно понад 230 млн. грн.). За програмою проекту «Нібулон» планує побудувати 57 несамохідних та самохідних суден змішаного плавання («ріка-море») дедвейтом 200 тис. т, у тому числі 14 морських та річкових буксирів. Останні експлуатуватимуться в районах річок Волги, Дніпра, Південного Бугу, Дунаю, а також зможуть виконувати морські переходи вздовж берегів Чорного та Азовського морів.

Наразі флот компанії налічує 28 несамохідних суден та 5 буксирів. Повним ходом ведеться будівництво ще двох буксирів POSS-115, перший з яких було спущено на воду наприкінці травня 2011 р. Про велику значущість нібулонівського флоту свідчить той факт, що в урочистому закладенні другого та третього буксирів взяв участь Прем’єр-міністр України Микола Азаров.

Діючі судна укомплектовано рятувальними плотами, жилетами, гідротермокостюмами та рятувальними кругами. Є засоби радіозв’язку та пожежогасіння. Буксири будуються під наглядом Регістру судноплавства України і відповідають сучасному технічному рівню з урахуванням світового досвіду проектування та експлуатації аналогічного типу суден. У планах компанії також будівництво 12 несамохідних суден для плавання Південним Бугом, 12 портових річкових буксирів, повнокомплектних суден.

Замовлення ТОВ СП «Нібулон» на будівництво флоту — стовідсотково українське: судна роблять за проектом українського бюро, з української сталі, на українському заводі (ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан»), для українського замовника. Ходять вже збудовані судна під українським прапором. А отже, «Нібулон» сприяє збереженню робочих місць на вітчизняних підприємствах і забезпечує додаткові надходження до бюджету.

Водночас, будуючи власний флот, «Нібулон» забезпечить додатковий економічний ефект для виробників сільськогосподарської продукції у розмірі 4 млрд. грн. на рік та розширення пропускної спроможності свого головного перевантажувального термінала у м. Миколаєві, який є унікальною спорудою не лише для України, а й для Європи в цілому. Ще в 2004 р. термінал було визнано кращим промисловим об’єктом України. Чотирма роками пізніше йому було присуджено Державну премію України у сфері архітектури. Запрацювавши на повну потужність, термінал лише за 2009 — 2010 маркетинговий рік обробив майже 5 млн. т сільськогосподарської продукції, або 24% від загальнонаціонального експорту, що стало переконливим доказом високого статусу компанії на міжнародному ринку. Крім того, за даними «Національного морського рейтингу України» та інформаційно-аналітичного центру «BlackSeaTrans», упродовж двох останніх років поспіль «Нібулон» досягає найвищих темпів зростання вантажообігу в Україні. У 2010 р. флот компанії перевіз 700 тис. т зернових.

Бездоганна репутація

Компанія «Нібулон» має бездоганну майже двадцятирічну кредитну історію, користується довірою першокласних європейських банків, іноземних фінансових інституцій та партнерів. Доказом цього є унікальна для України подія — отримання товариством найбільшого за всю історію незалежності нашої держави кредиту від ЄБРР у сумі 50 млн. дол. США. З підприємством співпрацюють також такі великі банки, як Укрексімбанк, Ідекс-банк, BNP Paribas (Франція), Banque Cantonale Vaudoise (Швейцарія), FORTIS BANK (Нідерланди), ING (Бельгія). Загальна сума довгострокового кредитування лише міжнародних фінансових установ становить близько 157 млн. дол. США.

Довіряють підприємству і уряди зарубіжних країн. 2003 р., наприклад, інтерес до компанії виявило керівництво Данії. Для реалізації інвестпроекту Данський Експортно-Кредитний фонд під гарантії Данського уряду виділив кошти на елеваторне обладнання, а Голландське Агентство експортного кредитування «Atradius» під гарантії уряду Нідерландів надало гарантії на виділення коштів для будівництва буксирів. Такі дії, переконані в «Нібулоні», сприяють розширенню співпраці з іноземними партнерами та створюють позитивний імідж України в світі.

Експортний потенціал

Уже кілька років поспіль товариство утримує лідируючі позиції як експортер сільськогосподарської продукції. Міжнародні експерти країн — отримувачів зерна позиціонують його як національну компанію, що відкрила світові ринки збуту української продукції. Практично завдяки «Нібулону» нашу кукурудзу почали постачати до Єгипту та інших країн. Відтак виробництво цієї культури для селян стало рентабельним, і ціна на неї одразу зросла в чотири рази. Компанія також відновила постачання жита та продовольчої пшениці до Єгипту, на рівних конкуруючи з уже традиційними постачальниками культури до цієї держави, такими як США, Аргентина, Європа.

Не менш цікавим є і відкриття «Нібулоном» для України такого ринку збуту української пшениці, як Бангладеш. Територія цієї країни займає площу, яка приблизно дорівнює п’яти областям України. Але при цьому в Бангладеш проживає населення втричі більше, ніж у нас. До появи на ринку «Нібулона» навіть транснаціональні компанії не постачали пшеницю до цієї країни.

Понад 800 тис. т високоякісної продовольчої пшениці в рамках програми ООН «World Food Program» поставила компанія до країн Африки, де панує голод. Це не лише престижно для «Нібулона», а й для України загалом. Не випадково Президент нашої держави Віктор Янукович, взявши участь у Пленарному засіданні Генеральної Асамблеї ООН високого рівня, присвяченому прогресу в досягненні Цілей розвитку, визначених у Декларації Тисячоліття, заявив: «Минулого року (2010 р. — О.К.) Україна вперше стала донором Всесвітньої продовольчої програми ООН. Переконаний, що в найближчій перспективі завдяки потужному потенціалу свого сільського господарства наша країна може стати важливим елементом глобальних зусиль у подоланні голоду в низці регіонів світу».

У нелегкій, але чесній та відкритій боротьбі з транснаціональними світовими компаніями, які перебувають під захистом країн — лідерів світової економіки, ТОВ СП «Нібулон» проторувало експортну зернову стежку вже до понад 60 країн світу — від Мексики до Японії. Це великий успіх компанії й особиста заслуга її генерального директора Олексія Вадатурського, якого неодноразово було визнано «Громадянином року», «Людиною року», найактивнішим інвестором агропромислового комплексу.


Олександр КРЮЧКОВ,
krolmi@ukr.net