Статті

Будемо пам’ятати!

За воєнних часів поля Пирогова бачили немало боїв. Не обійшлося без них і тепер: 4 — 6 листопада 2011 р. у рамках Восьмого міжнародного військово-історичного фестивалю «Даєш Київ!» на території мототреку «Пирогів» було відтворено події звільнення Києва 1943 р.


Організаторами фестивалю, присвяченого 68-й річниці з цієї дати, виступили молодіжна громадська організація «Київський клуб «Червона зірка» і Національна кіностудія художніх фільмів ім. О. Довженка. Широкомасштабну підтримку в його проведенні надали Кабінет Міністрів, Державна податкова служба, Міністерство оборони, Управління внутрішніх військ, Державна прикордонна служба, Міністерство культури і туризму, Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, а також Київська міська державна адміністрація. «Для податкової служби є важливим проведення військово-історичних реконструкцій, адже вони дають змогу відчути справжню атмосферу тих часів. З кожним роком ветеранів стає дедалі менше, і події війни відходять далі в історію. Водночас молодь повинна знати її й усвідомлювати велич подвигів тих, хто до останнього стояв за мирне небо над нами», — зазначив заступник Голови ДПС України Сергій Лекарь.

Події минувшини вдалося відтворити з максимальною точністю: глядачі мали змогу побачити не лише солдатів в окопах, а й справжні танкову та повітряну битви. Загалом в історичному дійстві взяли участь близько 1000 представників кращих військово-історичних клубів з України, Росії, Білорусі, Естонії, Латвії, Польщі, Чехії, Ізраїлю, Франції. У реконструкції було задіяно велику кількість важкої зброї, авто-, мото- і бронетехніку, артилерію, авіацію і кавалерію.

Було все, що давало змогу кожному самостійно оцінити, якою ціною і в результаті яких зусиль у далекому 1943-му звільнили місто-герой Київ: радянські атаки й німецькі контратаки, кровопролитні рукопашні бої й повітряні напади, артилерійські дуелі й танкові прориви.

Фактично це була реконструкція бойових дій однієї з танкових бригад 5-го танкового корпусу генерала Кравченка у складі 38-ї армії, що вела наступ із Лютіжського плацдарму в напрямку Пуща Водиця — Святошин. Завданням танкових бригад корпусу було обійти найсильніші ділянки спротиву німців у районі Виноградар — Поділ, вийти на тилові комунікації німців, перекрити їм відступ у напрямку Житомира і найкоротшим шляхом — по Брест-Литовському проспекту — прорватися до центру столиці України.

Після закінчення реконструкції бойових дій відбулися шикування і відзначення їх учасників. За активну громадську участь у військово-патріотичному вихованні молоді України, сумлінну працю в організації та проведенні міжнародних військово-історичних фестивалів, що сприяють плідній співпраці ДПС України та молодіжної громадської організації «Київський клуб «Червона зірка», низці членів клубів військово-історичної реконструкції заступник Голови ДПС України вручив відзнаки ДП «Інформаційно-видавничий центр ДПА України» — нагрудні знаки «За співпрацю з органами державної податкової служби».

Нагадаємо, що столиця радянської України перебувала в нацистській окупації з 19 вересня 1941 р. до 6 листопада 1943 р. Саме в цей день війська Першого українського фронту під командуванням генерала Ватутіна звільнили Київ від фашистських загарбників. У результаті вдало завершеної операції радянські війська створили стратегічний плацдарм, який відіграв важливу роль у боях за Правобережну Україну. За мужність і героїзм, виявлені під час звільнення Києва, 17,5 тис. бійців і командирів нагороджено орденами й медалями. З них 668 стали Героями Радянського Союзу.


Ольга ГЕРМАНОВА,
germanova@visnuk.com.ua