Юридична практика

Спостерігається позитивна динаміка погашення податкового боргу

Владимир Тарасенко — заместитель директора Департамента погашения налогового долга ГНС УкраиныРезультати роботи підрозділів погашення податкового боргу ДПС України у 2011 році.

У січні — вересні 2011 р. за рахунок заходів, вжитих податковими органами щодо погашення податкового боргу, до Зведеного бюджету України надійшло понад 4,8 млрд. грн., що більше ніж на 1,3 млрд. грн., або на 36,6%, перевищує показник аналогічного періоду 2010 р.


У поточному році спостерігається стійка тенденція до збільшення надходжень до бюджету. Якщо у І кварталі в рахунок погашення податкового боргу надійшло понад 1,3 млрд. грн., у ІІ  — понад 1,5 млрд. грн., то у ІІІ  — вже понад 1,9 млрд. грн.

Відповідно до Податкового кодексу України податковий борг платника податків стягується в першу чергу за рахунок коштів, які перебувають у його власності. Внаслідок цього у 2011 р. надходження до бюджету значно зросли. Так, за січень — вересень платіжними вимогами з банківських рахунків боржників стягнуто 81,9 млн. грн. порівняно із сумою 505 тис. грн. за відповідний період 2010 р.

Упродовж 2011 р. судовими органами за ініціативи органів державної податкової служби порушено 1405 справ про банкрутство підприємств-боржників із загальною сумою податкового боргу 725,7 млн. грн. Шляхом проведення процедури банкрутства з урахуванням справ, порушених у попередні періоди, податковий борг зазначеної категорії платників податків за три квартали 2011 р. погашено на понад 2,5 млрд. грн.

Від підприємств-банкрутів до бюджету з початку цього року надійшли кошти у сумі 505,1 млн. грн., що на 220,1 млн. грн. більше, ніж у січні — вересні 2010 р.

Внаслідок застосування податковими органами всіх заходів стягнення податкового боргу, визначених Податковим кодексом України, у 2011 р. окреслилася позитивна динаміка податкового боргу. Так, в абсолютному значенні на цей час його скорочено на 825,6 млн. грн.

Читайте cпецвипуск «Погашення податкового боргу», підготовлений фахівцями Департаменту погашення податкового боргу ДПС України.