Статті

Шануймо подвиги ветеранів!

У с. Висока Піч Житомирської області відкрито відреставрований пам’ятник воїнам-визволителям.

Открытие памятника воинам-освободителямЧим далі в історію відходять роки Другої світової війни, тим глибше можна осягнути подвиг тих, хто визволяв нашу землю. У селах і містах України фашисти проводили каральні операції, розстріли мирного населення, ішли з життя ні в чому не винні люди. Відтоді, як замовкли останні постріли і настав мир, за який сплачено мільйонами життів наших співвітчизників, минуло чимало часу, але трагедія війни й досі бентежить пам’ять живих. «У переддень відзначення 67-ї річниці визволення України від фашистських загарбників, як і кожного року, ми згадуємо і вшановуємо переможців, які загинули за наше щасливе майбутнє», — зазначив заступник Голови ДПС України Сергій ЛЕКАРЬ під час відкриття відновленого пам’ятника воїнам-визволителям у с. Висока Піч на Житомирщині.


Реставраційні роботи було проведено за ініціативи молодіжної громадської організації Київського клубу «Червона зірка», члени якої протягом двох тижнів фарбували танк Т-34, відновлювали постамент, на якому він стоїть, оновлювали надписи, замінювали гранітні плити. Уже третій рік поспіль шефську підтримку молодіжній організації надає Державна податкова служба України. Також захід відбувся за сприяння філії ДП «Інформаційно-видавничий центр ДПА України» у Житомирській області.

22 червня 1941 р., після того, як бомби посипалися на міста Житомирщини, в області було оголошено військовий стан і мобілізацію, а 8 липня 1941 р. с. Висока Піч було окуповано фашистами.

У період Великої Вітчизняної війни 106 мешканців села брали участь у боротьбі проти німецько-фашистських загарбників, з них 79 полягли у боях, 39 нагороджено орденами і медалями СРСР.

Вирішальна битва на Житомирському напрямку розпочалася в грудні 1943 р., коли після 50-хвилинного артилерійського обстрілу та бомбардування з повітря війська Першого Українського фронту прорвалися крізь ворожу оборону, розширили прорив до 300 км по лінії фронту і до 200 км углиб, звільнивши міста Радомишль, Брусилів, Коростишів.

Битва за звільнення с. Висока Піч розпочалася 30 грудня 1943 р. У боях за селом воїни 4-го гвардійського Кантемирівського танкового корпусу знищили 15 танків, 5 «фердинандів», 12 бронетранспортерів, понад 1200 німецьких солдат і офіцерів. «Тридцятьчетвірка» молодшого лейтенанта Івана Голуба першою з наступаючих радянських танків опинилася на околиці села, де групувалася гітлерівська техніка. Уміло використовуючи раптовість своєї появи, екіпаж влучними пострілами знищив три «тигри», дві «пантери», п’ять гармат і багато піхотинців.

«Це гордість України, гордість нашої радянської армії, і маленьким святом, яке сьогодні відбувається в героїчному селі Висока Піч, ми хочемо підкреслити, що бережемо традиції, переймаємося долею України», — звернувся до мешканців села Сергій Лекарь.

Пишатися дійсно є чим. Молодший лейтенант Іван Голуб тільки за 20 грудневих днів записав на свій рахунок сім знищених новітніх машин противника, увійшовши до числа асів — винищувачів гітлерівських танків.

Гвардії старший сержант Микола Іванов вирвався вперед на танку, на високій швидкості попрямував до с. Висока Піч і опинився в розташуванні противника. Поява радянського танка в стані ворога була настільки несподіваною, що йому не встигли чинити опір. Під гусениці машини потрапило близько 80 возів з військовими вантажами.

Героїчний подвиг здійснив гвардії старший сержант Микола Маслаєв, радист 381 танкового батальйону 14-ї гвардійської танкової бригади. У ході бою, коли було тяжко поранено механіка-водія танка Т-34, Маслаєв замінив його і на повному ходу почав нищити колону противника.

Івану Голубу та Миколі Іванову було посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу. За звільнення м. Житомира Миколу Маслаєва було нагороджено орденом Червоної Зірки, а за звільнення с. Висока Піч — орденом Леніна.

Батьківщина високо оцінила героїзм особового складу корпусу: 14-й бригаді було присвоєно почесну назву «Житомирська».


Ольга ГЕРМАНОВА,
germanova@visnuk.com.ua