Статті

Етапи фінансової інтеграції

У м. Ялті відбувся міжнародний науково-практичний семінар на тему «Інноваційні складові Бюджетного та Податкового кодексів України та практика їх імплементації».

Науково-практичний семінарПредставники Мінфіну України, ДПС України, Держмитслужби України, Держказначейства України, уряду АР Крим, громадських об’єднань бізнесових кіл, науковці, представники ЗМІ, Світового банку та Німецької консультативної групи спільно шукали шляхи й обговорювали найважливіші етапи реформування фінансової системи України, яка, поступово інтегруючись у світову економіку, поетапно стає її складовою. Про якісні зміни у податковій системі, спрямовані на реформування державного фінансового сектора, йшлося, зокрема, у виступі директора Департаменту обслуговування платників податків ДПС України Григорія СИНИЦІ.


Замість примарних — реальні програми видатків

Вітчизняна фінансова система має сприяти прискоренню процесу прийняття управлінських рішень, супроводжуючи їх чітким та оперативним фінансовим забезпеченням. На цьому у вступній промові наголосила президент Державної навчально-наукової установи «Академія фінансового управління» доктор економічних наук професор Тетяна Єфименко. На її думку, пропозиції фахівців, які на практиці стикаються зі слабкими місцями системи державних фінансів, податкової та митної систем, слід детально проаналізувати. Таким чином буде усунуто прорахунки й розбіжності, знівельовано певні суперечності. Оскільки деякі проблеми потребують оперативного реагування та негайних змін, державний менеджмент має бути повністю підготовленим до професійного реагування на виклики й сигнали, спричинені мінливими тенденціями світової економіки. Крім того, система побудови бюджетного процесу, зі слів Тетяни Єфименко, змінює свою спрямованість, налаштовуючись на чітко визначені програми видатків замість «захищених».

Месседжі від практиків

Директор Департаменту обслуговування платників податків ДПС України Григорій Синиця під час виступу на семінарі наголосив на базових перевагах чинного податкового законодавства. Так, ставки основних податків поетапно знижуються, діють пільгові режими для суб’єктів малого й середнього бізнесу, для підприємств деяких галузей — суднобудування, легкої промисловості, а також виробників відновлюваних джерел енергії.

Григорій Синиця підбив деякі підсумки діяльності податкової служби після набрання чинності Податковим кодексом України. Приміром, надходження з податку на прибуток з урахуванням зниження ставки з 25 до 23% зросли на 61% і становлять понад 38,8 млрд. грн. Вагомий результат дали пільги щодо податку на прибуток підприємств. Випадки надання пільг порівняно з І півріччям 2010 р. збільшилися з 55 671 до 74 200, а сума наданих пільг з податку на прибуток збільшилася з 18,396 млрд. грн. до 27,606 млрд. грн.

У результаті впровадження ризикоорієнтованої системи відбору платників на перевірку підприємства з незначними ризиками підлягають перевірці не частіше ніж 1 раз на 3 роки. Кількість запланованих до проведення перевірок у IV кварталі знизилася майже на 60%. Удосконалення порядку проведення перевірок, визначене Податковим кодексом України, сприяло істотному скороченню кількості перевірок суб’єктів господарської діяльності — фізичних осіб. Водночас зросла результативність перевірок. Понад 45% перевірених підприємств збільшили податкову віддачу з податку на прибуток. Понад 1000 збиткових підприємств зменшили збитки на суму 10 млрд. грн., 52% підприємств виведено з розряду збиткових.

Нині відбувається всебічне обговорення спрощеної системи оподаткування для внесення змін до Податкового кодексу України. Важливо відшукати баланс інтересів, не обмежуючи при цьому інтереси самозайнятих осіб, створюючи рівноцінні умови для ведення бізнесу і водночас цілеспрямовано виявляючи суб'єктів, які працюють у «тіні».


Олена НИЗОВА,
головний державний податковий інспектор відділу масово-
роз'яснювальної роботи та звернень громадян ДПА в АР Крим