Новини

«Наше завдання — повернути бюджету вкрадене»

Андрей ПадалкаСхеми штучного формування податкового кредиту хоча і втрачають масштаби, досі перебувають у полі зору податкових міліціонерів. Руйнування та припинення злочинних оборудок залишається для податківців пріоритетним напрямом роботи. Увага акцентується на виявленні центрів мінімізації, організаторів та учасників схем штучного формування від’ємного значення ПДВ і на притягненні їх до відповідальності. Наразі Головним слідчим управлінням  ДПС України завершено досудове слідство у кримінальній справі за обвинуваченням 19 членів злочинної організації, що діяла на території м. Києва та Київської області наприкінці 2010 р. та надала «послуги» з протиправного формування податкового кредиту з ПДВ майже 500 суб’єктам господарювання у 20 регіонах країни на загальну суму близько 0,5 млрд. грн. Про результати розслідування «Віснику» розповів заступник начальника Головного слідчого управління ДПС України Андрій ПАДАЛКА.


— Андрію Миколайовичу, що інкримінується обвинуваченим?

— Учасники групи хоч і не встигли максимально розгорнути злочинну діяльність, проте змогли «напрацювати» на цілий «букет» статей Кримінального кодексу України. Членам угруповання доведеться відповідати за створення злочинної організації, фіктивне підприємництво, пособництво в ухиленні від сплати податків у особливо великих розмірах та підроблення документів. Відповідальність за ці злочинні дії передбачено статтями 205, 212, 255 і 358 Кримінального кодексу України.

— Організатор цієї «компанії» вже дав показання?

— Щодо організатора злочинного угруповання здійснюється процедура екстрадиції. Після її закінчення кримінальну справу буде направлено до суду.

— Чи провадяться слідчі дії щодо користувачів злочинної схеми?

— Звісно. Відповідальність за ухилення від сплати податків ще не відмінено. До суду направлено низку кримінальних справ стосовно службових осіб суб’єктів господарської діяльності, які з метою несплати податків скористалися «послугами» злочинної організації.

— Їм загрожує не менш тяжке покарання, ніж організаторам?

— Визначення виду і меж покарання — прерогатива суду. Для слідчих податкової міліції як у цій кримінальній справі, так і загалом у діяльності пріоритетом є необхідність відшкодувати держбюджету завдані злочинами збитки. Ми активно застосовуємо нові норми законодавства щодо кримінального переслідування осіб, які вчинили злочини у сфері оподаткування. Наше завдання — повернути бюджету вкрадене. У направлених до суду кримінальних справах стосовно користувачів «послуг» службових осіб звільнено судом від кримінальної відповідальності на підставі частини четвертої ст. 212 Кримінального кодексу України у зв’язку з повним відшкодуванням завданих їх протиправними діями збитків у вигляді несплачених податків, а також збитків, завданих державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).

— До речі, злочинці часто відшкодовують збитки?

— Загалом за направленими до суду протягом січня — лютого поточного року кримінальними справами забезпечено відшкодування завданих злочинами збитків у сумі 163,8 млн. грн., що у 1,5 раза більше відповідного періоду минулого року. Для порівняння: слідчими органами внутрішніх справ за направленими до суду кримінальними справами за 2011 р. забезпечено відшкодування до бюджетів усіх рівнів завданих злочинами збитків у розмірі 16,7 млн. грн.


Розмову вів Микола ВЛАЩУК,
vlas@visnuk.com.ua