Новини

Припинення фактичних перевірок малого бізнесу аж ніяк не означає вседозволеності

Боротьбою з тіньовим ринком праці, зокрема нелегальними доходами, позначено діяльність податківців по всій Україні. Не менш актуальною є проблема приховування доходів і на Херсонщині.  Зі слів голови ДПС у Херсонській області Анатолія Страшного, податківці зафіксували, що протягом III кварталу 2011 р. 16 адвокатських та 10 аудиторських контор, 5 нотаріусів і 8 приватних стоматологічних кабінетів по області нараховували зарплатню своїм працівникам нижчу за мінімально встановлений рівень (960 грн.).
Так, виявилося, що середньо-місячна зарплата одного з нотаріусів із м. Херсона становить 162 грн., лікаря-стоматолога з м. Нової Каховки — понад 133 грн. Деякі аудитори отримують офіційно від 302 грн. до 710 грн. на місяць. А адвокати на Херсонщині працюють навіть за 120 грн. на місяць. Зважаючи на такі мізерні заробітки, люди цих професій мали б затягнути паски міцніше. Натомість вони утримують автівки, не відмовляють собі в дорогих речах та подорожують за кордон. Втім, як стверджує Анатолій Страшний, припинення фактичних перевірок малого бізнесу аж ніяк не означає вседозволеності. Тож податківці розраховують на двосторонній відкритий діалог з представниками підприємництва.


Фото: «Голова ДПС у Херсонській області Анатолій СТРАШНИЙ»— Анатолію Андрійовичу, протягом минулого року були створені і результативно діяли мобільні групи з виявлення тіньових доходів та заробітної плати «в конвертах». Водночас хочеться почути, як ці заходи корелюються із заявами податківців щодо стимулювання добровільної сплати податків і послаблення фіскальної складової у діяльності податкової служби? Складається враження, що легалізація ринку праці може відбуватися лише шляхом перевірок та жорсткого контролю.

— Авжеж, ні. Певний позитивний ефект у вирішенні цієї проблеми, безперечно, дають контрольні заходи. Однак податківці Херсонщини — прихильники толерантних методів. Одним із стратегічних напрямів роботи сучасної податкової служби України є зміщення акцентів від фіскальних функцій до стимулювання добровільної сплати податків. Зокрема, інспектори ретельно аналізують інформаційні бази даних, проводять роз'яснювальні зустрічі з керівниками підприємств та приватними підприємцями. До речі, з початку року ми провели низку таких зустрічей, на яких я був присутній особисто.

Ті суб'єкти господарювання, які грубо зловживали вимогами чинного законодавства при виплаті заробітної плати, і це було зафіксовано, включені до плану документальних перевірок. Протягом 2011 року проведено 177 таких перевірок. Виявлено 13 випадків виплати доходів працівникам за рахунок тіньових коштів або ведення подвійної бухгалтерії, 48 випадків неоподаткованого нарахування (виплати) доходів у вигляді матеріальних і соціальних благ та ще понад сотню інших порушень податкового законодавства. Суб'єктам господарювання, які виплачують заробітну плату «в конвертах», донараховано 6,57 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб, штрафних санкцій та пені. На 173 посадові особи складено протоколи про адміністративні правопорушення.

— Як особисто Ви ставитеся до законодавчих ініціатив щодо кримінальної відповідальності роботодавців за виплату зарплати «в конвертах»?

— Кримінальна відповідальність для роботодавців за виплату зарплати «в конвертах» — поки що законодавча ініціатива. І, сподіваюся, нею і залишиться. Головним союзником у боротьбі з тіньовою зайнятістю є самі громадяни. Що нетерпиміше ставитиметься до цього негативного явища суспільство, то швидше ми спільними зусиллями його подолаємо.

Наприклад, нещодавно до податкової інспекції м. Херсона звернулася дівчина, яку власниця магазину відмовилася офіційно працевлаштовувати і виплачувати мінімальний розмір заробітної плати. Ревізори-інспектори перевірили приватного підприємця, роз'яснили вимоги трудового та податкового законодавства. Враховуючи, що дівчина пропрацювала близько двох місяців, роботодавцю донараховано 230 грн. податку на доходи фізичних осіб.

— У яких галузях промисловості виявляєте найбільше нелегалів?

— Переважно у галузях роздрібної та оптової торгівлі. Минулого року фахівці податкової служби Херсонської області найбільше порушень зафіксували саме у сфері торгівлі, де виявили 2336 громадян, працю яких використовували без належного оформлення та сплати податків. Ще понад 300 таких нелегалів вже виявлено з початку поточного року.

Значну кількість несвідомих працівників у 2011 році виявлено в сільському господарстві, громадському харчуванні, серед перевізників. Погоджуючись працювати без трудового договору, вони позбавляють себе будь-якої соціальної підтримки на лікування, відпустку, а в перспективі — на пенсійне забезпечення.

— Які схеми ухилення від оподаткування останнім часом найчастіше використовують недобросовісні підприємці?

— Дедалі більшого поширення набувають випадки, коли роботодавець компенсує працівнику окремі витрати, нібито пов'язані з виробничою діяльністю підприємства. Приміром, відшкодування вартості автозапчастин, використаного пального, послуг стільникового зв'язку. До речі, на одному з підприємств м. Нової Каховки окрім офіційної заробітної плати деяким працівникам виплачували грошові ресурси на оплату розмов по мобільному телефону. Всього було виплачено понад 80 тис. грн.! Водночас жодних документів, які б підтверджували зв'язок понесених витрат з діяльністю підприємства, для перевірки не надано. Нагадаю, що згідно з положеннями Податкового кодексу України такий вид доходу вважається додатковим благом та оподатковується. За це та інші порушення підприємству донараховано 18 тис. грн. податку на доходи фізичних осіб та штрафних санкцій.

Дуже поширений серед порушників законодавства і метод виплати зарплати за двома відомостями. Його складно відслідкувати і розкрити вдається лише завдяки координації роботи всіх підрозділів податкової служби.

— У місті ходять чутки, що нібито податківці «тиснуть» на ОСББ, аби ті сплатили податок на доходи фізичних осіб. Як ви прокоментуєте цю інформацію?

— Роз'яснень насамперед потребує законодавчий аспект цього питання. Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку здійснює господарську діяльність для забезпечення власних потреб безпосередньо або шляхом укладення договорів з фізичними чи юридичними особами. ОСББ є юридичною особою, має печатку із своїм найменуванням та інші необхідні реквізити, розрахункові рахунки в установах банку. Водночас об'єднання належить до категорії неприбуткових організацій. Цей статус не звільняє об'єднання від сплати інших податків та зборів, у тому числі податку на доходи фізичних осіб.

Що має бути за логікою речей? Для утримання в належному стані багатоквартирних будинків та прибудинкової території потрібні кваліфіковані електрики, сантехніки та інший обслуговуючий персонал (прибиральники, бухгалтери, паспортисти тощо). Відтак трудові відносини з ними мають бути оформлені належним чином. За бажанням ОСББ можуть залучати до виконання цих робіт інших підприємців та укладати з ними договори. Факти виконання робіт підтверджуються актами виконаних робіт.

Яким же є реальний стан справ? В області на обліку перебувають 498 об'єднань співвласників багатоквартирних будинків. Із них лише 164 мають офіційно оформлених найманих працівників (у середньому від 2 до 4 осіб). Решта ОСББ узагалі не мають жодного найманого працівника, необхідного для функціонування такого об'єднання. Тож наразі податківці вживають заходів із запобігання порушенням податкового законодавства.

— Чим пояснюють мінімізатори податкових платежів свої скромні доходи, і які методи впливу застосовують податківці до тих платників податків, хто приховує свої статки?

— Керівники успішних структур зазвичай виправдовуються, мовляв, платити більше не дозволяє складне фінансово-економічне становище. Водночас зовнішні атрибути — офіси, дорогі ремонти, найсучасніша комп'ютерна техніка, нові моделі автомобілів — свідчать про протилежне. Керівників таких підприємств буде заслухано на засіданнях спільних комісій при виконавчих комітетах міських рад і райдержадміністраціях.

Зауважу, що вирішуючи будь-яку проблему, податківці налаштовані на неупереджене та конструктивне співробітництво. І якщо податкова служба лібералізує відносини з платниками податків, припинивши фактичні перевірки малого бізнесу, то це аж ніяк не означає вседозволеності. Ми розраховуємо на двосторонній відкритий діалог із бізнесом.


Розмову вела Оксана ДАЦЮК,
головний державний податковий інспектор відділу взаємодії зі ЗМІ та громадськістю
ДПС у Херсонській області