Новини

Кращі результати при зменшенні фіскального навантаження

За 9 місяців 2011 року надходження податків до загального фонду держбюджету в 1,6 раза перевищили минулорічні.

«За нашими даними, зростання надходження платежів до держбюджету є стабільним, і щомісяця ця динаміка покращується», — повідомив Голова ДПС України Віталій Захарченко під час селекторної наради, присвяченої підсумкам роботи органів ДПС у січні — вересні 2011 р. та заходам щодо забезпечення надходження коштів до держбюджету в IV кварталі поточного року. Йшлося також про ефективність організації роботи з контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів, адміністрування акцизного податку та забезпечення виконання завдань з його надходження до держбюджету.


План виконано

За зазначений період бюджет країни додатково одержав понад 2,855 млрд. грн., розпис Мінфіну України виконано на 102,2%. «При плані надходжень 131,9 млрд. грн. фактично ми зібрали 135,1 млрд. грн., що більше майже в 1,6 раза, ніж за 9 місяців минулого року. В абсолютному виразі це 50,5 млрд. грн.», — уточнив Віталій Захарченко.

Приріст надходжень досягнуто майже з усіх платежів: в 1,6 раза — з податку на прибуток підприємств, в 1,6 раза — з ПДВ, в 2,4 раза — з рентних платежів. «Податкова служба виконала поставлені перед нею завдання, і таких результатів було досягнуто при значному зменшенні фіскального навантаження на підприємства реального сектора економіки», — зауважив заступник Голови ДПС України Олександр Клименко. Найяскравішим підтвердженням його слів є затверджена керівником відомства стратегія щодо скорочення кількості перевірок з початку року на 60%.

Перевиконання прогнозних показників дало податківцям змогу звертатися до Мінфіну України по понадпланове відшкодування ПДВ. Протягом січня — вересня 2011 р. на рахунки платників було повернуто близько 32 млрд. грн., що вдвічі, або на 16 млрд. грн., більше, ніж торік. Щодо кількості платників, які мають право на автоматичне відшкодування податку, то з початку цієї процедури вона збільшилась у 7 разів: якщо в березні 24 суб’єктам господарювання було відшкодовано майже 0,5 млрд. грн., то вже у вересні 168 платників отримали з держбюджету 1,8 млрд. грн. відшкодованого ПДВ.

«Водночас до кінця року перед нами стоять ще більш напружені завдання. Для виконання планів жовтня — грудня 2011 р. щомісячні надходження слід збільшити на 2 млрд. грн.», — констатував Олександр Клименко. Податківці повинні мобілізувати кошти в дохідній частині держбюджету — на 17,2% більше, ніж минулого року було фактично мобілізовано, а не заплановано. Нагадаємо: у І півріччі 2010 р. плани з надходжень виконати не вдалося, тоді як у ІІ — працівники органів ДПС надолужили це відставання і забезпечили зростання надходжень порівняно з прогнозними очікуваннями.

Пріоритети визначено

Для повноцінного наповнення державної скарбниці пріоритетними напрямами роботи органів ДПС до кінця року визначено такі:

  • подальше вжиття заходів з детінізації економіки;
  • ефективна робота з легалізації заробітної плати і викриття фактів виплати зарплати «в конвертах»;
  • покращення взаємодії структурних підрозділів при здійсненні контрольно-перевірочних функцій;
  • контроль за повнотою та своєчасністю відпрацювання матеріалів, отриманих від податкової міліції, судових і правоохоронних органів;
  • підвищення рівня узгодженості результатів перевірок, сплати додатково нарахованих сум податків і недопущення зростання податкового боргу шляхом об’єктивного та якісного проведення перевірок.

«Ми не можемо припускатися помилок, що призводять до вимивання з держбюджету коштів за рахунок використання схем ухилення від сплати податків, — наголосив Голова ДПС України. — Слід враховувати, що виконання річних планових показників відбувається паралельно з реорганізацією територіальних підрозділів податкової служби, тож їх керівникам доведеться докласти чималих зусиль для збалансування роботи колективів».

Зі слів високопосадовця, оптимізація структури податкових органів — це не бездумне скорочення штатів, яке, як правило, призводить до масових судових звернень, а насамперед забезпечення функціонування всіх підрозділів податкової служби на високому рівні. «При скороченні чисельності територіальних підрозділів у податкових інспекціях необхідно зберегти фахівців своєї справи, адже час для відпочинку не настав — ми повинні продовжувати інтенсивну роботу з якісного та ефективного адміністрування податків і зборів», — підсумував Віталій Захарченко.


Ольга ГЕРМАНОВА,
germanova@visnuk.com.ua