Новини

Кожен представник бізнесу має адекватний податковий супровід

Вадим Куслий — Председатель ГНС в Житомирской областиЗавдання, які постають перед податківцями, дедалі ускладнюються. От і цього року на Житомирщині до загального фонду держбюджету заплановано зібрати понад 1,045 млрд. грн. Цей показник на 12% перевищує минулорічний. «З ухваленням Податкового кодексу України в оновленому законодавчому полі з’явилося чимало різноманітних механізмів та інструментів для прийняття оперативних рішень, — стверджує голова ДПА у Житомирській області Вадим КУСЛІЙ. — Утім, часи податкового тиску на реальний сектор економіки вже минули. Наразі працівники податкових органів культивують прозорість і публічність відносин між бізнесом та державою». На думку посадовця, вирішальну роль у цьому процесі відіграє рівень професіоналізму податківців. А результати діяльності податкової служби області якнайкраще підтверджують адекватність податкового супроводу кожного представника бізнесу.


Публічність на противагу тиску

Попри прогнози опонентів щодо «загибелі» українського бізнесу економічна конституція держави працює, а кількість підприємців — платників податків збільшується. Приміром, лише на Житомирщині у поточному році із запровадженням норм Податкового кодексу кількість суб’єктів господарської діяльності — юридичних осіб, що обліковуються в податкових органах області, порівняно з минулим роком зросла більше ніж на 600 осіб і становить 24,8 тис. Майже на півтисячі збільшилась і кількість зареєстрованих суб’єктів господарювання — фізичних осіб. На сьогодні в області активну діяльність провадять 75,7 тис. підприємців.

Ці факти дають підстави стверджувати, що кардинальне оновлення податкової системи як головної артерії життєдіяльності держави дає поштовх до консолідації зусиль, спрямованих на забезпечення податкових надходжень до держбюджету. Саме на таких засадах працюють податківці Житомирщини. Згідно зі статистичними даними за 9 місяців поточного року до зведеного бюджету надійшло близько 1,9 млрд. грн., що на 305,1 млн. грн., або на 19,3%, перевищує надходження за відповідний період минулого року. До Державного бюджету України забезпечено 835,4 млн. грн., приріст до минулорічних надходжень становить 166,2 млн. грн., або 24,8%. До місцевих бюджетів за цей самий період платниками податків області сплачено 1,1 млрд. грн., що на 139 млн. грн., або на 15,2%, більше, ніж за січень — вересень 2010 р.

Як і раніше, головними складовими податкових надходжень до бюджету є надходження податку на прибуток — 260 млн. грн., податку на додану вартість — близько 405,1 млн. грн., акцизного податку — 87,2 млн. грн., податку на доходи фізичних осіб — 802,1 млн. грн.

З початку року на розрахункові рахунки платників податків було відшкодовано 190,5 млн. грн., що на 167,9 млн. грн., або майже у 8 разів, більше, ніж за 9 місяців минулого року. Дванадцять кращих платників області вже відчули переваги відшкодування ПДВ в автоматичному режимі, отримавши його на загальну суму понад 35 млн. грн.

У рамках прозорості та публічності відносин між бізнесом і державою у ДПА у Житомирській області створено новий структурний підрозділ, працівники якого готують відповіді на запити відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Дев’ять запитів, які вже надійшли на електронну та поштову адреси обласної ДПА з редакції газети, безпосередньо від громадян, від юридичних осіб, стосуються переважно інформації щодо ставок місцевих податків і зборів, проведення аудиту використання бюджетних коштів, виконання рішень суду тощо. Усі запити було своєчасно розглянуто, і на них надано вичерпні відповіді.

Звітність на дистанції

З огляду на завдання, висунуті ДПС України, ми переходимо на новий етап спілкування з великими платниками податків. Зокрема, Президент України доручив податківцям вжити всіх можливих заходів з детінізіції економіки для того, щоб не допустити збільшення фіскального навантаження на реальний сектор економіки — платників, які створюють валовий внутрішній продукт.

Відтак ми спрямували зусилля на залучення платників податків до подання звітності в електронному вигляді. Згідно з вимогами, визначеними у ст. 49 Податкового кодексу України, платники податків, які належать до великих і середніх підприємств, зобов’язані подавати декларації до органів ДПС в електронному вигляді. Наразі на Житомирщині цей процес набирає обертів. Якщо на початку 2011 р. в електронному вигляді звітувало 32% платників області, то нині цей показник збільшився до 85%.

Обсяги інформації, якими володіє податкова служба, значно розширились. А це дає змогу перевіряти податкову звітність дистанційно і зменшити втручання в легальний сектор економіки.

На сьогодні по всій країні знизилася кількість податкових перевірок; вони здійснюються лише у разі, коли виявлено ризики несплати податків підприємством. У Житомирській області протягом 9 місяців поточного року заплановано проведення виїзних перевірок 327 суб’єктів господарювання — юридичних осіб, що на 227 суб’єктів менше, ніж за аналогічний період минулого року.

Крім того, застосування ризикоорієнтованої системи відбору платників для проведення перевірок дало змогу моніторити всі операції, які провадяться платником, повідомляти його про попередні результати перевірки та запобігати можливості проведення ризикових операцій із сумнівними бізнес-партнерами.

Порушники — як на долоні

Особливу увагу ми приділяємо операціям, які проводять платники податку на додану вартість. Адже адміністрування цього податку тривалий час залишалось у категорії проблемних питань діяльності податкових органів.

Наразі ми маємо зручний механізм адміністрування ПДВ, попередження формування фіктивного податкового кредиту — Єдиний реєстр податкових накладних, який передбачає нашу щоденну реакцію на дії підприємств групи ризику (транзитерів, «податкових ям»). Це ефективний механізм боротьби з відвертим шахрайством в економічній галузі, який попереджає спроби ділків ухилятися від оподаткування.

За результатами впровадження сучасних податкових ініціатив, спрямованих на запобігання та протидію процесам тінізації економіки, уже досягнуто певних результатів. Зокрема, сформовано карту тіньового сектора Житомирської області, на якій локалізовано підприємства — платників ПДВ, що мінімізують податкові зобов’язання.

Ефект від правових аспектів

Протягом 2011 р. на території Житомирської області зареєстровано 140 суб’єктів господарювання — юридичних осіб, які використовують у діяльності схемний податковий кредит: «податкові ями» — 22 суб’єкти із сумою схемного кредиту 28,6 млн. грн., транзитери — 11 суб’єктів із сумою схемного кредиту 5,4 млн. грн. та підприємства-вигодонабувачі, які приховують свої податкові зобов’язання та використовують схемний кредит, сформований за посередництва несумлінних платників податків, — 107 суб’єктів господарювання, сума схемного кредиту яких становить 42,8 млн. грн.

За результатами комплексу вжитих перевірочних заходів податківцями області донараховано податку на додану вартість на суму 22,9 млн. грн., зменшено бюджетне відшкодування на 1,8 млн. грн. та залишок від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, — на 5,2 млн. грн. Звісно, забезпечити підвищення рівня добровільного декларування і сплати податків — наша головна мета, та оскільки її ще не досягнуто, вагомим джерелом наповнення бюджету є використання результатів позовної роботи. З початку року на користь податкової служби області вирішено 1648 справ на загальну суму 80 млн. грн.

Втім, наше завдання полягає в тому, щоб не заважати безпідставними перевірками підприємцям, які працюють чесно і прозоро, та захищати їхні законні інтереси від тих, хто прагне здобути над ними необгрунтовані конкурентні переваги, ухиляючись від сплати податків або мінімізуючи їх.