Новини

Ми зорієнтовані не на кількісні показники, а на якісне викриття резонансних злочинів

Игорь СкороходУ часи економічних перетворень і кардинального оновлення податкового законодавства шахраї від бізнесу замість легалізації тіньових оборудок вигадують нові схеми ухилення від сплати податків. Тож не випадково сьогодні головний акцент у роботі податкової міліції зроблено на спроможності протистояти таким злочинам. Керівництво ГВПМ ДПІ у Шевченківському районі м. Києва особливу увагу приділяє оперативній роботі з метою виявлення злочинних угруповань із застосуванням повного комплексу оперативно-технічних заходів, а також подальшим порушенням кримінальних справ, направленням таких справ до суду та відшкодуванням збитків за кримінальними справами. Про те, як протидіють нечистим на руку бізнесменам податківці району, розповідає перший заступник начальника ДПІ у Шевченківському районі м. Києва — начальник головного відділу податкової міліції Ігор СКОРОХОД.


— Ігоре Володимировичу, які напрями роботи підрозділів податкової міліції Шевченківського району столиці є найперспективнішими з точки зору наповнення держбюджету?

— Передусім це відпрацювання реального сектора економіки, а саме: підприємств-вигодонабувачів, які використовують у схемах здійснення фінансово-господарської діяльності фірми з ознаками фіктивності. У результаті відстеження таких підприємств оперативні працівники податкової міліції викривають злочини, передбачені частиною третьою ст. 212 Кримінального кодексу України (ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах). У ході розслідування таких кримінальних справ відшкодовуються збитки, завдані державі службовими особами цих підприємств. Яскравим прикладом є те, що за дев’ять місяців поточного року завдяки зусиллям працівників податкової міліції Шевченківського району м. Києва до бюджету держави надійшло «живими коштами», у вигляді відшкодованих збитків за кримінальними справами, близько 20 млн. грн.

— Якою є питома вага тяжких злочинів у загальній кількості правопорушень, що викриваються працівниками податкової міліції району?

— Враховуючи вказівки Головного управління податкової міліції ДПС України, керівництво головного відділу податкової міліції спрямовує роботу особового складу насамперед на виявлення тяжких резонансних злочинів у сфері оподаткування, тобто працівники підрозділу зорієнтовані не на кількісні показники, а на якісне викриття злочинів.

Протягом січня — вересня 2011 року оперативними співробітниками ГВПМ ДПІ у Шевченківському районі м. Києва викрито 52 злочини у сфері оподаткування, з них 34 — за ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах. Усі ці злочини згідно з Кримінальним кодексом України класифікуються як тяжкі, тобто їх питома вага в загальній кількості злочинів становить 100%.

— Чи часто фіксуєте факти махінацій з ПДВ з метою збагачення за рахунок держави? У яких галузях цим найбільше зловживають?

— Найбільше порушень здійснюється у сфері будівництва, агропромисловому комплексі (експорт зернових культур) та під час експорту металобрухту. З початку року працівниками податкової міліції ДПІ у Шевченківському районі м. Києва виявлено 26 фактів необґрунтовано заявленого до відшкодування ПДВ та попереджено таке відшкодування на загальну суму майже 301,666 млн. грн., за даними фактами порушено п’ять кримінальних справ.

Крім того, непоодинокими є випадки, коли суб’єкти господарювання штучно формують податковий кредит з ПДВ, у результаті чого бюджет держави недоотримує чималі кошти. Відповідно до вимог наказу ДПА України від 08.08.2011 р. № 475 працівники податкової міліції Шевченківського району м. Києва відпрацьовують підприємства, які формують «податкові ями», і так званих транзитерів та вигодонабувачів, що використовують ризиковий податковий кредит. За результатами відпрацювання підприємств зазначених категорій було порушено дев’ять кримінальних справ, з яких п’ять — щодо «податкових ям», дві — щодо підприємств-вигодонабувачів та дві — щодо підприємств-транзитерів.

— Яким є стан справ щодо боротьби з такою формою фінансових злочинів, як конвертаційні центри?

— Виявлення конвертаційних центрів — один з найпріоритетніших напрямів роботи ГВПМ ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, тому що завдяки припиненню їх діяльності руйнуються схеми ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, а також банківські схеми, які застосовуються в тіньовій економіці з метою мінімізації податкових зобов’язань за рахунок формування ризикового податкового кредиту для реально діючих підприємств із залученням підприємств з ознаками фіктивності.

Завдяки зусиллям працівників нашого відділу в 2011 році виявлено два конвертаційні центри. Один із показових прикладів — те, що під час розслідування кримінальної справи, порушеної слідчим управлінням податкової міліції ДПА у м. Києві за фактом створення (придбання) суб’єктів підприємницької діяльності з метою прикриття незаконної діяльності, ліквідовано потужний конвертаційний центр, через рахунки якого було незаконно переведено в тіньовий сектор економіки близько 250 млн. грн.

Спільно з працівниками підрозділів фізичного захисту УПМ ДПА у м. Києві наші фахівці провели 13 обшуків у приміщеннях, квартирах та автомобілях зловмисників. Виявлено й вилучено комп’ютерну техніку, документи фінансово-господарської діяльності та податкову звітність таких підприємств, що підтверджують факти конвертації коштів у готівку, а також чорнові записи, пов’язані зі схемою діяльності конвертаційного центру, вилучено 149 печаток, 37 факсиміле підставних осіб та готівку на суму 168,5 тис. грн.

Тривають подальші оперативно-слідчі заходи, спрямовані на збір матеріалів і доказової бази для притягнення винних до кримінальної відповідальності та відшкодування збитків, завданих державі їхньою незаконною діяльністю.

Підприємствам-вигодонабувачам, які користувалися послугами виявлених конвертаційних центрів, за результатами перевірок донараховано до сплати 15,7 млн. грн. і стягнуто до держбюджету 4,7 млн. грн.

— З якими органами державної влади чи, можливо, місцевого самоврядування у вас налагоджено взаємодію?

— Тісно співпрацюємо з прокуратурою, проводячи спільні заходи при виявленні тяжких резонансних злочинів. Оперативно-розшукові заходи проводимо разом з підрозділами МВС України, зокрема при розшуку та затриманні осіб, які переховуються від слідства. Спільно із Службою безпеки України викриваємо та припиняємо діяльність конвертаційних центрів. Щодо районних адміністрацій м. Києва, то з їх фахівцями ми проводимо спільні заходи з реєстрації суб’єктів господарювання. Працівники Держмитслужби України є незамінними помічниками при виявленні незаконних експортних та імпортних операцій суб’єктів господарювання на території України, а Пенсійного фонду України — у разі виявлення фактів несплати підприємствами своєчасно внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Унаслідок проведення спільних заходів з представниками зазначених органів державної влади до держбюджету донараховано та стягнуто понад 11 млн. грн., накладено арешти на майно на суму близько 8 млн. грн.

— Як часто при доведенні своєї правоти доводиться застосовувати силу?

— Усі дії працівників ГВПМ ДПІ у Шевченківському районі м. Києва здійснюються в рамках чинного законодавства. Тож сила застосовується лише в окремих випадках у ході проведення обшуків у кримінальних справах спеціальним підрозділом фізичного захисту, що надає безпосередню допомогу нашим працівникам.

— Оскільки «сумувати» на роботі не доводиться, скажіть, чи залишається у Вас час особисто на себе?

— Правду кажучи, для себе вдається викроїти дуже мало часу. Логіка проста: якщо є бажання працювати, робота завжди знайдеться; якщо немає — вільного часу достатньо. Утім, податківці — теж люди і, як кажуть, ніщо людське нам не чуже. Якщо в мене і з’являється вільний від роботи час, то проводжу його в родинному колі та присвячую улюбленому заняттю — полюванню.

— Процес модернізації органів ДПС триває. У зв’язку з цим яким вбачаєте образ податкового міліціонера у податковій службі майбутнього?

— Як на мене, податковий міліціонер майбутнього — це передусім кваліфікований, стійкий, впевнений у власних силах працівник. Найголовніше ж, щоб його зусилля були спрямовані на покращення результатів роботи, яка принесе користь державі у вигляді наповнення бюджету.


Розмову вела Ольга ГЕРМАНОВА,
germanova@visnuk.com.ua