Новини

Чернігівщина

Діловитість і комфорт

Щотижня в усіх регіонах України з’являється дедалі більше центрів з обслуговування платників податків. Нещодавно такий центр було відкрито і в Прилуцькій ОДПІ, що на Чернігівщині. Свої враження про його роботу висловили перші відвідувачі. Навіть ті з них, хто завітав до податкової з дітьми, не відчули жодних незручностей. Діловитість і комфорт, — так у кількох словах охарактеризували вони атмосферу, що панує тут.


Відкриття відбулося за участю керівників місцевої влади та податкової служби регіону. Голова ДПС у Чернігівській області Валентин Осипенко наголосив, що центри обслуговування платників податків, які відкриваються у рамках програми модернізації та реформування ДПС України та наближують якість надання послуг до рівня світових стандартів, незабаром функціонуватимуть в усіх 12 податкових інспекціях області.

На думку мера м. Прилук Юрія Беркута, комфорт для платників та економія їхнього часу — найголовніші переваги сервісного обслуговування платників, які одразу на першому поверсі інспекції отримуватимуть весь комплекс послуг.

Начальник Прилуцької ОДПІ Віктор Пахарина ознайомив платників податків, представників громадських організацій та засобів масової інформації з порядком роботи сервісного центру, де спершу відвідувачів зустрічатиме консультант-модератор, який спрямує платника податків до потрібного йому фахівця.

Зі слів голови спілки підприємців Прилуцького ринку Григорія Бусла, податківці догодили чи не найвимогливішій категорії платників — підприємцям ринку. Висловивши подяку від імені колег, він звернувся до голови ДПС у Чернігівській області Валентина Осипенка: «Ми не мали проблем з податковою службою. Плідна співпраця, семінари, зустрічі, інші спільні заходи засвідчили, що податкова діє у конструктивному руслі. Розраховуємо на подальше взаєморозуміння. Ми зі свого боку готові чесно сплачувати податки». На допомогу платникам у центрі обслуговування оформлено стенди зі зразками заповнення заяв, декларацій та податкової звітності, інформацією щодо ставок єдиного податку, зазначено телефони «Пульсу податкової» та Інформаційно-довідкового департаменту ДПС України.

Перші відвідувачі поділилися враженнями від візиту до центру.

Олег Горбач, військовослужбовець: «Я одержав спадщину і прийшов подати декларацію. Мені кваліфіковано і швидко допомогли її заповнити. Доки займався справами, донька переглядала книжечку «Казки про податки», яку їй подарували у центрі».

Аліна Нужа, вихователь: «У мене змінилися персональні дані, тому я прийшла до податкової, щоб внести зміни до облікової картки фізичної особи. Вдячна за уважне ставлення».

Сергій Буймістер, директор приватного підприємства «Брикетик»: «Працював приватним підприємцем у сфері торгівлі. Нині цей бізнес передав батькові, оскільки маю намір реалізувати проект щодо альтернативних видів палива і відкрив підприємство. Хочу перейти на електронне подання звітності, з цього приводу і звернувся до фахівців центру. Роз’яснили доступно, грамотно».

Цього ж дня голова ДПС в області Валентин Осипенко відвідав центр обслуговування платників податків у Ніжинській ОДПІ, який відкрився тиждень тому. Він оглянув зали, де приймають платників податків, поспілкувався з податківцями та відвідувачами.

 

Про досягнення і перспективи

Під час засідання «круглого столу», що відбулося в ДПС у Чернігівській області, йшлося про реалії та перспективи автоматичного відшкодування ПДВ у регіоні, а також досвід платників податків Чернігівщини в контексті впровадження цієї системи.


До розмови податківці запросили керівників та бухгалтерів підприємств, які одержують відшкодування ПДВ в автоматичному режимі, а також тих підприємців, які не відповідають лише кільком критеріям і можуть найближчим часом претендувати на автоматичне відшкодування. Були присутні й керівники бюджетоформуючих підприємств та представники громадських організацій.

Голова ДПС у Чернігівській області Валентин Осипенко наголосив, що відшкодування ПДВ в автоматичному режимі — це важливий крок у зміцненні партнерських відносин з платниками, адже податкова служба дедалі частіше відмовляється від втручання у роботу сумлінних платників. Створено систему дистанційного моніторингу, завдяки якій суб’єктів тіньової економіки виявляють за допомогою аналітичних методів.

З початку минулого року лише два підприємства Чернігівщини мали право на автоматичне відшкодування ПДВ на загальну суму 4,5 млн. грн. — ТОВ «Новофіл» та АТ «Носівське ХПП».

Торік в області на рахунки платників відшкодовано 267,9 млн. грн., зокрема в автоматичному режимі — 131,9 млн. грн., або 49%, а вже нинішнього року критеріям автоматичного відшкодування відповідають чотири підприємства, яким щомісяця відшкодовуються кошти на загальну суму 10 млн. грн. Це — ПАТ «Слов’янськi шпалери — КФТП», ПАТ «Ніжинський жиркомбінат», ТОВ «Новофіл» та ПВТП «Джі-Ен-Ел». З початку року відшкодовано 85,5 млн. грн., в тому числі в автоматичному режимі — 35,2 тис. грн.

Здебільшого підприємства Чернігівщини, які не отримали відшкодування ПДВ «автоматом», не відповідають такому критерію, як рівень заробітної плати (середня заробітна плата працівників має не менше ніж у 2,5 раза перевищувати встановлений законодавством мінімальний рівень у кожному з останніх чотирьох звітних податкових періодів).

Перший заступник начальника управління податкової міліції Сергій Кузнєцов повідомив про діяльність платників, які належать до категорії ризикових і можуть створити проблеми при формуванні податкового кредиту з ПДВ, а отже, мати негативний вплив на процес відшкодування цього податку з бюджету. Посадовець також навів приклади використання злочинних схем при відшкодуванні ПДВ.

Під час «круглого столу» йшлося також про деякі законодавчі аспекти автоматичного відшкодування ПДВ. Присутні обмінювалися досвідом роботи, порушували проблемні питання і одразу отримували на них відповіді.

Приміром, за минулий рік експортовано 75% продукції відомого у країнах СНД, Прибалтики та Європи підприємства ПАТ «Слов’янськi шпалери — КФТП». Підприємство належить до категорії великих платників, обсяги надходжень до держбюджету від якого становлять 78% від загальних обсягів податкових надходжень Корюківського району. ПАТ «Слов’янськi шпалери — КФТП» забезпечує робочими місцями 17% працездатного населення м. Корюківки. З минулого року підприємство користується правом на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ. Головний бухгалтер Ірина Кугук зауважила, що всі 96 млн. грн. вчасно відшкодовано підприємству в автоматичному режимі. Переваги очевидні, оскільки нині проводиться лише камеральна перевірка.

ПАТ «Чернігівська швейна фабрика «Елегант» працює на давальницькій сировині, а експортована ним продукція становить 99% від загальних обсягів виробництва. Як і більшість платників, підприємство не може автоматично отримувати відшкодування ПДВ через низький рівень заробітної плати. Директор Станіслав Дубінін пояснив, що вирішення цієї проблеми багато в чому залежить від замовників з Європи. Однак керівництво підприємства докладатиме усіх зусиль для того, щоб мати право на автоматичне відшкодування.

Виробник продуктів борошномельно-круп’яної промисловості ПВТП «Джі-Ен-Ел» працює на вітчизняному ринку майже 20 років. Директор підприємства Людмила Логінова переконана, що автоматичне відшкодування ПДВ стимулює бізнес і є прогресивним здобутком податкового законодавства. З жовтня минулого року їхньому підприємству відшкодовують ПДВ в автоматичному режимі. Зі слів керівника, найскладніше було досягти відповідності критерію щодо відсутності розбіжностей між заявленою до відшкодування сумою податкового кредиту з ПДВ та задекларованими зобов’язаннями контрагентів.

Уважно вислухавши думки, пропозиції та аргументи керівників підприємств голова ДПС у Чернігівській області Валентин Осипенко повідомив, що в Україні щомісяця отримують автоматичне відшкодування ПДВ близько 300 підприємств на загальну суму 2,1 млрд. грн. Податківці зацікавлені, щоб таких платників побільшало й на Чернігівщині, тому зустрічі за «круглим столом» практикуватимуть і надалі.


Лідія ФАЛЬЧЕВСЬКА,
начальник відділу взаємодії зі ЗМІ
та громадськістю ДПС у Чернігівській області