Статті

Право на зміни

Відбулася міжнародна науково-практична конференція «Фінансове право у ХХІ сторіччі: здобутки та перспективи»

«Проведення дискусій з приводу трактування норм чинного законодавства, а також обговорення шляхів його вдосконалення стали традицією і нашого Університету, і Науково-дослідного інституту фінансового права, що входить до його складу», — констатував ректор НУДПСУ, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань бюджету Петро МЕЛЬНИК, відкриваючи конференцію. Власне, 10-й річниці з дня створення НДІ і було присвячено зібрання, що відбулося  5 — 6 жовтня 2011 р.


«Приємно, що ідея створення Інституту, стала реальністю, і життя це підтвердило», — зазначив Петро Мельник. НДІ, котрий очолює доктор юридичних наук Оксана Солдатенко, налагодив активну співпрацю з провідними вищими навчальними закладами. Понад 30 наукових досліджень для ДПС і Мінфіну України було розроблено в стінах Інституту. Та й останнім часом колектив закладу доклав чимало зусиль до того, щоб країна мала Бюджетний і Податковий кодекси, а також науково-практичні коментарі до обох документів.

Це зрозуміло. Оскільки сучасне життя навряд чи можна вважати стабільним, то й законодавство у сфері фінансів потребує змін. За словами ректора НУДПСУ, зміни до Бюджетного кодексу вже стали предметом обговорення на засіданні профільного комітету Верховної Ради України і готуються до подання на розгляд парламенту. Схожою є ситуація і з Податковим кодексом: перший пакет змін до нього було внесено влітку поточного року, наразі ж готується другий перегляд законотворцями положень документа.

«Робота Університету суттєво сприяла розробці й ухваленню Податкового кодексу, який в народі ще називають економічною конституцією», — погодився з Петром Мельником директор Департаменту обслуговування платників податків ДПС України Григорій Синиця. Як учасник численних галузевих обговорень норм Кодексу він на власному досвіді неодноразово переконався: і податківцям, і представникам бізнесу простіше дотримуватися букви закону, коли всю його частину, пов’язану зі справлянням податків і зборів, зведено воєдино.

Від імені Голови ДПС України Віталія Захарченка було відзначено працівників: директора НДІ фінансового права Оксану Солдатенко — нагрудним знаком «За бездоганну службу ІІ ступеня», заступника директора з наукової роботи Лідію Воронову — нагрудним знаком ДПА України «Почесний працівник державної податкової служби України», першого директора НДІ, а нині проректора із загальноорганізаційних питань НУДПСУ Володимира Антипова — нагрудним знаком «Почесна відзнака ДПА України».

Президент Державної навчально-наукової установи «Академія фінансового управління» Тетяна Єфименко акцентувала у своєму виступі на особливостях функціонування Науково-дослідного інституту фінансового права в контексті реформування державних фінансів. «Декларуючи нові підходи до налагодження взаємин між державою й бізнесом на засадах відкритості й прозорості, ми не завжди встигали створювати норми й правила для цього, необхідні в суспільстві», — зазначила вона. Ситуацію потрібно виправити, а головне завдання реформ — запровадження короткострокового планування управління державними фінансами на трирічний період. У Росії це вже практикується, а в розвинутих країнах світу цикл такого планування становить 10 — 15 років.

Щодо критики на адресу високопосадовців, то в демократичній країні це природно, але є конкретний результат: надходження за платежами, що контролюються податковими органами, у 2011 р. вже перевищили минулорічні на 67%.

Підбиваючи підсумки конференції, її учасники сформували рекомендації, спрямовані на те, щоб зробити фінансове законодавство ефективнішим на практиці.


Ольга ГЕРМАНОВА,
germanova@visnuk.com.ua