Юридична практика

В інтересах держави та платників податків

Відбувся дводенний семінар для банківських установ на тему «Особливості та тенденції оподаткування банківської діяльності у 2011 році. Практика запровадження та застосування положень Податкового кодексу України», організований ДПС України  та Асоціацією платників податків України.


Семинар для банковских учрежденийПередусім — відвертий діалог

Банківська система — це посередник  в економіці, суспільстві між суб’єктами господарювання, між державою і підприємствами, між підприємствами й населенням. Від її функціонування значною мірою залежать розвиток економіки і наповнення державної скарбниці, адже банки акумулюють вільні кошти від фізичних та юридичних осіб і тимчасово розподіляють їх на користь тих, хто відчуває в цьому потребу. «Водночас діяльність банків має специфіку і постійно супроводжується певними ризиками. Збій у ній — відчутний удар по всій економіці, що підтверджує криза 2008 — 2009 рр.

«Банківська система — це своєрідна кровоносна система держави, і її роботу можна порівняти з роботою живого організму», — вважає Президент АППУ Валентина Арбузова. «Зважаючи на це, певні особливості повинні мати й механізми оподаткування фінансово-господарської діяльності банків», — зазначила Валентина Арбузова.

Податковий кодекс України, який набрав чинності у 2011 р., спростив роботу всіх учасників податкових відносин в Україні. Проте його адаптація на практиці засвідчила: є ще неврегульовані ділянки й вузькі місця в оподаткуванні банківського сектора, які потрібно усунути шляхом внесення змін до документа. Залишаються відкритими питання щодо податкового обліку страхових резервів, операцій з іноземною валютою, списання безнадійної заборгованості, виконання банками функцій податкових агентів щодо доходів фізичних осіб, звільнення від ПДВ окремих операцій. «Сьогодні готується внесення змін до Податкового кодексу і, як на мене, дуже важливо, щоб банківський сектор не був осторонь цього процесу. Це сприятиме налагодженню більш конструктивних і цивілізованих відносин між банкірами й податківцями, якими всі ми будемо задоволені», — підкреслив віце-президент АППУ Олександр Шлапак.

«Безперечно, законодавство потребує внесення змін, коли цього вимагають бізнес і суспільство в цілому. Тому ми за відвертий діалог з платниками і йдемо їм назустріч, прагнучи досягнути балансу між інтересами суб’єктів господарювання й держави», — наголосив Голова ДПС України Віталій Захарченко.

За його словами, нині спостерігається пожвавлення роботи банківської системи порівняно з 2010 р. У першому півріччі 2011 р. сплата банками податку на прибуток підприємств зросла в 1,52 раза — до 2,4 млрд. грн. проти 1,8 млрд. грн. за січень — червень минулого року.

Про переваги Податкового кодексу...

Добровільна сплата податків і зборів банківською системою за зазначений період зросла в 1,25 раза. Втім не всі банки можуть похвалитися прибутковою діяльністю. Тільки в ІІ кварталі 2011 р. 74 з 212 банківських установ задекларували від’ємне значення об’єкта оподаткування на суму 37,3 млрд. грн., або 28% від загальної суми збитків. «Тобто існують проблеми, які заважають банкам повноцінно функціонувати. Ми з розумінням ставимося до того, що кризові явища поки суттєво впливають на розвиток банківської системи, і спробуємо спільно знайти відповіді на всі виклики сьогодення», — переконаний керівник податкового відомства.

Нормами Податкового кодексу України передбачено усунення економічно необґрунтованих розбіжностей між правилами податкового і бухгалтерського обліку. На думку Віталія Захарченка, це дасть змогу об’єктивно визначати податкові зобов’язання платників виходячи з їх реального економічного стану.

Податковим кодексом надано можливість забезпечення сталого розвитку діяльності банківської системи, а також створення належного конкурентного середовища на фінансовому ринку, стверджують податківці. Так, відповідно до положень Кодексу суттєво розширено базу для формування страхових резервів, які створюються за рахунок збільшення витрат фінансової установи. «Виникали питання щодо розміру страхового резерву, і саме завдяки дискусії з бізнесом на період з 1 квітня 2011 року до 1 січня 2012 року його було вирішено збільшити з 20 до 30%», — пояснив Голова ДПС України. Врегульовано питання і щодо відшкодування банками сум безнадійної заборгованості за рахунок страхових резервів.

Важливим є закладене в Кодексі поступове зниження ставки податку на прибуток — з 25 до 16% у 2014 р. «16% — одна з найнижчих ставок у Європі, і сподіваюся, вона сприятиме значному підвищенню рівня добровільного виконання податкових зобов’язань банками», — наголосив Віталій Захарченко.

Голова Нацбанку України Сергій Арбузов у своєму виступі звернув увагу на те, що питання оподаткування банківської системи — найважливіші питання економіки держави, оскільки саме банки здатні надавати ресурси для її стабільного підйому. Це вимагає чітко скоординованих дій щодо грошово-валютної та соціальної політики, а також тісної взаємодії між Нацбанком, Мінфіном і ДПС України. «Загалом останнім часом наш діалог з податковими органами щодо запровадження єдиних підходів до оподаткування банків стає дедалі конструктивнішим. Свідченням такої співпраці є досягнення позитивних результатів у нашій роботі над положеннями Податкового кодексу», — констатував Сергій Арбузов. Йдеться, зокрема, про запровадження єдиного підходу до визначення доходів і витрат за кредитними, депозитними та валютними операціями як у бухгалтерському, так і у податковому обліку. Відчутним зрушенням є досягнення домовленостей щодо оподаткування результатів діяльності операцій з цінними паперами на основі бухгалтерського обліку. Позитивним стало вироблення спільних позицій щодо визначення бази та формування страхових резервів.

...і роботу над помилками

Проте необхідність в оптимізації кількості податків і спрощенні бази оподаткування, яка має бути зрозумілою і чіткою, все ще існує. За словами очільника Нацбанку України, сьогодні банки сплачують близько 15 податків, кожен з яких має свої об’єкти, базу оподаткування, складні методики розрахунку та звітність. Через це банки змушені вкладати додаткові кошти в інформаційні бази, технологічне забезпечення, підготовку персоналу, що, у свою чергу, позначається на вартості кредитування реального сектора економіки.

Під час семінару жвава дискусія виникла щодо питань оподаткування доходів фізичних осіб у 2011 р., контролю за фінансовими установами та операціями у сфері зовнішньоекономічної діяльності, реєстрації та обліку в органах ДПС банків та їх філій, а також рахунків, відкритих у банківських установах, тощо.

Серед конкретних пропозицій банкірів — пришвидшити роботу з визначення єдиного підходу до оподаткування операцій з цінними паперами на основі даних бухгалтерського обліку, переглянути підходи до визначення вартості основних засобів та їх амортизації, врегулювати норми щодо списання банками безнадійної заборгованості за активними операціями.

Сергій Арбузов запропонував присутнім через деякий час знову зустрітися, щоб проаналізувати, наскільки ефективними є рішення, досягнуті між податківцями й платниками податків. «Президент України Віктор Янукович поставив перед органами виконавчої влади амбітні цілі, приділивши особливу увагу подальшому вдосконаленню оподаткування в нашій державі. Справа — за їх реалізацією, і зробити це ми можемо тільки разом, тільки об’єднавшись», — підсумував глава Нацбанку України.


Ольга ГЕРМАНОВА,
germanova@visnuk.com.ua