Новини

Шлях до успіху — економічне стимулювання платника податків

Протягом трьох останніх років Полтавщина зберігає стабільність щодо нарощення обсягів податкових надходжень.

Сергей Мищенко — Председатель ГНА в Полтавской областиЗавдяки перспективним галузям виробництва, іншим вагомим чинникам Полтавська область уже кілька років лідирує у справі наповнення державної скарбниці. «Чітко і правильно визначені пріоритети в роботі — один із ключових моментів для досягнення успішного результату», — переконаний голова ДПА у Полтавській області Сергій МІЩЕНКО.


— Сергію Геннадійовичу, досягти позитивних результатів у роботі нелегко, проте ще складніше втримувати їх, а тим більше — поліпшувати. ДПА у Полтавській області це вдалося.

— Показники роботи свідчать насамперед про те, що фахівці податкових органів області професійно виконують свою роботу, а сумлінні платники податків Полтавщини з відповідальністю ставляться до своїх обов’язків. Наголосити хотілося б саме на слові «сумлінні». Адже існують і такі платники, які, використовуючи різноманітні схеми мінімізації та ухилення від сплати податків, намагаються в незаконний спосіб здобути преференції порівняно з усіма законослухняними суб’єктами господарювання. Тому, руйнуючи ці протизаконні підходи до виконання конституційного обов’язку та детінізуючи їх бізнес, ми намагаємося створити всім платникам податків у регіоні справедливі конкурентні умови для роботи, економічно стимулюємо платників працювати в єдиному правовому полі. Тобто формуємо рівноправні засади для діяльності всіх представників бізнесу Полтавщини. Як свідчать результати, це — наш шлях до успіху.

Якщо у 2008 році до бюджетів усіх рівнів податківцями Полтавського краю було акумульовано 7,4 млрд. грн. платежів, то в 2010 році — вже 11,9 млрд. грн. До державного бюджету збір податкових надходжень у 2010 році становив 9,7 млрд. грн. і зріс порівняно з 2008 роком в 1,7 раза. Нарощено обсяги за всіма бюджетоформуючими платежами. Зокрема, зберігається позитивна тенденція добровільного декларування ПДВ платниками податків Полтавщини. Так, якщо у 2008 році нарахування ПДВ становили майже 1,1 млрд. грн., у 2009 — більше ніж 1,2 млрд. грн., у 2010 — понад 1,6 млрд. грн., то за 8 місяців 2011 року платниками податків області задекларовано понад 1,7 млрд. грн. податку на додану вартість.

До місцевих бюджетів надходження в 2010 році становили 2,2 млрд. грн. і зросли порівняно з 2008 роком на 19,8%.

— У якому співвідношенні нині перебувають такі показники, як темпи зростання сплати податків і темпи зростання промислового виробництва?

— Наразі темпи зростання сплати податків вищі, аніж темпи зростання промислового виробництва. Якщо, приміром, обсяги промислового виробництва на Полтавщині за 8 місяців поточного року порівняно з минулорічними становлять  98,1%, то обсяги надходжень податків до бюджетів усіх рівнів за цей період — 10,8 млрд. грн., що на 42,4%, або на 3,1 млрд. грн., більше, ніж за аналогічний період минулого року.

До державного бюджету за звітний період мобілізовано платежів на суму понад 9 млрд. грн., або з приростом порівняно з відповідним рівнем минулого року на 2,8 млрд. грн., тобто на 45%.

До місцевих бюджетів Полтавщини за звітний період акумульовано платежів на суму близько 1,8 млрд. грн. Порівняно з минулорічним рівнем приріст надходжень становить 412,8 млн. грн., або 30,6%.

Бюджетні призначення за платежами до місцевого бюджету, затверджені місцевими органами влади, за підсумками січня — серпня 2011 року областю виконано в повному обсязі — на 105%. Додатково місцеві бюджети отримали 84,6 млн. грн.

— Оскільки обсяги промислового виробництва в області знижуються, а рівень сплати податку на доходи фізичних осіб зростає, це означає, що комплекс заходів з детінізації заробітної плати та легалізації найманої праці дає ефект і відшукуються великі резерви для забезпечення місцевих бюджетів, основу яких і становить цей податок.

— Так. Протягом січня — серпня цього року надходження податку на доходи фізичних осіб зросли майже на 222,4 млн. грн. (або майже на 22%) порівняно з відповідним періодом минулого року.

Фахівці органів ДПС систематично проводять аналіз наявних баз даних та виявляють суб’єктів господарювання, які нарощують обсяги виробництва, збільшують прибутки, проте виплачують заробітну плату найманим працівникам на рівні, нижчому від законодавчо встановленого мінімуму, та перераховують податок на доходи фізичних осіб до бюджету в незначних розмірах. З керівниками таких підприємств проводиться індивідуальна роз’яснювальна робота та з’ясовуються причини виплати низької заробітної плати. З початку року в результаті проведеної роботи рівень виплати заробітної плати підвищено на 1534 підприємствах області. До бюджету додатково надійшло 687,6 тис. грн. податку на доходи фізичних осіб. Усього з початку року податківцями Полтавської області виявлено 3352 неоформлені наймані працівники. У результаті вжитих заходів до бюджету додатково спрямовано 819,9 тис. грн. податків.

— Контрольно-перевірочних заходів, що проводять податківці, останнім часом істотно поменшало. Втім робота органів ДПС області з викриття та попередження будь-яких фактів ухилення від оподаткування є одним із головних напрямів діяльності. Як податковим ревізорам вдається досягати ефективних результатів?

— Незважаючи на прагнення податківців співпрацювати з платниками податків на засадах відкритості та партнерства не всі суб’єкти господарювання готові вести бізнес у правовому полі. Різноманітні схеми ухилення від оподаткування за рахунок використання підприємств-транзитерів та «податкових ям», виплата заробітної плати «в конвертах» — це лише окремі приклади порушення податкового законодавства. Зокрема, з початку року в ході відпрацювання підприємств — «податкових ям», транзитерів та вигодонабувачів  контрольно-перевірочними заходами податкових органів області було охоплено 140 ризикових суб’єктів господарювання. Факти, встановлені за результатами проведених перевірок, свідчать про те, що суб’єкти господарювання формували податковий кредит за рахунок фірм, зареєстрованих у місцях масової реєстрації, мають за наявності значних обсягів операцій незначні статутні фонди, а за відсутності трудових, виробничих, транспортних ресурсів укладають нікчемні правочини. За результатами перевірок донараховано 18,3 млн. грн., зменшено від’ємне значення з ПДВ на суму 18,4 млн. грн., описано нікчемність угод на суму 14,6 млн. грн.

При цьому підрозділи податкового контролю відійшли від хибного стереотипу, нібито завдання ревізорів полягає лише в донарахуванні податків. Доказову базу збирають таким чином, щоб за результатами перевірки кошти надійшли до бюджету і в якомога коротші терміни. Тому рівень стягнення донарахованих за актами перевірок звітного періоду сум зріс до 75,3%.

— Який рівень добровільної сплати податків зафіксовано на сьогодні в регіоні?

— В області добровільно сплачено 95,4% задекларованих податків. Про рівень співпраці між податківцями та платниками податків промовисто свідчить і той факт, що сумлінних платників податків Полтавщини визнано на державному рівні. Наприклад, СП «Полтавська газонафтова компанія» цього року стало переможцем Всеукраїнського рейтингу «Сумлінний платник податків» у галузі промисловості, підтвердивши, що Полтава може пишатися своїми платниками податків, які відповідально ставляться до виконання професійних обов’язків, тим самим сприяючи стабільному економічному розвитку країни.

— Сумлінний платник податків — це платник, озброєний необхідними знаннями. Які форми інтерактивного спілкування податківців з платниками податків є найпоширенішими на Полтавщині?

— У процесі докорінного ребрендингу іміджу державної податкової служби в органах ДПС області систематично проводимо Інтернет-конференції з керівниками та фахівцями податкових органів. Беремо активну участь у спільному проекті ДПС України та всеукраїнського порталу «Бухгалтер.com.ua» «Черговий по країні». І це лише початок роботи в цьому напрямі. Останнім часом в області набуває популярності функціонування на регіональних інформаційних веб-порталах власних блогів. Приміром, блоги фахівців ДПА у Полтавській області за допомогою системи зберігання мультимедійних даних You Tube розміщено на офіційному веб-сайті обласної ДПА, а блог державної податкової інспекції у м. Полтаві — на популярному Інтернет-ресурсі обласного центру «Новини Полтавщини».

Не забуваємо ми і про традиційні форми та методи роз’яснювальної і консультаційної роботи, особливо щодо висвітлення питань запровадження норм Податкового кодексу України. Фахівці органів ДПС області проводять семінари, виступають на лекціях, беруть участь у сеансах телефонного зв’язку «гаряча лінія», засіданнях «круглих столів».

Використовуючи весь спектр надання громадськості інформаційних послуг, ми насамперед розраховуємо на сумлінність і відповідальність платників податків. Сплата податків — це конституційний обов’язок кожного члена суспільства. І порушувати або ігнорувати його — не лише нецивілізовано та ганебно, а й економічно недоцільно насамперед для самого платника, адже примусові стягнення, штрафні санкції, витрати на судові позови, що за цим настануть, відберуть у нього багато сил — і фінансових, і моральних.

— Чималу частину роботи по боротьбі з порушеннями у сфері оподаткування та профілактиці подібних явищ виконують підрозділи податкової міліції. Наскільки ефективних результатів вдалося досягти фахівцям УПМ ДПА у Полтавській області?

— З початку року за пріоритетними напрямами діяльності підрозділами УПМ ДПА у Полтавській області виявлено 89 злочинів, 72 з яких мають ознаки тяжких та особливо тяжких. Із зазначеної кількості за ухилення від сплати податків викрито 41 злочин, зокрема в особливо великих розмірах — 36. Виявлено та припинено діяльність 2 конвертаційних центрів та 2 суб’єктів підприємницької діяльності, за якими отримано вироки суду за фактами здійснення фіктивного підприємництва. За результатами вжитих заходів у ході відпрацювання підприємств-вигодонабувачів, що користувалися послугами конвертаційних центрів, до бюджету забезпечено надходження 2,7 млн. грн.

Підрозділами податкової міліції спільно з іншими підрозділами органів ДПС області попереджено 21 факт відшкодування безпідставно заявленого податку на додану вартість на суму 121,2 млн. грн. Порушено 7 кримінальних справ за ознаками злочину, передбаченого ст. 191 Кримінального кодексу України, під кримінальним провадженням перебуває 17,5 млн. грн.

— До речі, щодо позовної роботи. Юридична служба ДПА у Полтавській області посідає перше місце в рейтингу ДПС України. Чи можете проілюструвати результати діяльності за допомогою статистичних даних?

— У поточному році органами державної податкової служби області до судових інстанцій подано 3651 позов, що вдвічі більше, ніж в аналогічному періоді минулого року. За результатами розгляду справ за позовами органів ДПС протягом січня — серпня 2011 року до бюджету надійшло понад 6,309 млн. грн., що майже на 2,782 млн. грн. більше, ніж за аналогічний період 2010 року. Аналіз показників позовної роботи органів ДПС області за 8 місяців поточного року свідчить про наявність позитивної тенденції до збільшення кількості ініційованих ними позовів. Так, із загальної кількості позовів, що перебувають на розгляді в судах, 83% становлять позови, подані органами ДПС.

Ця статистика мала б зацікавити тих платників податків, які, не поважаючи закон, все ще намагаються його обійти або порушити. Втім за будь-яке податкове правопорушення на платника податків чекатиме невідворотна відповідальність. Тобто того, хто порушив закон, обов’язково буде покарано. І справа тут не в намаганні провчити порушника, а в прагненні привчати платника податків до сумлінного виконання своїх конституційних обов’язків, виховувати у наших співвітчизників належний рівень податкової культури. Врешті-решт, лише та країна, громадяни якої законослухняно ставляться до виконання своїх обов’язків, здатна забезпечити своєму суспільству гідне життя, а економіці — стабільний розвиток.


Розмову вела Ірина ВОВК,
начальник відділу громадських
зв’язків ДПА у Полтавській області