Статті

Гострі та наcущні проблеми вирішуємо спільно

Алла ПасечникМасово-роз’яснювальна робота працівників податкової служби на Дніпропетровщині ґрунтується на трьох важливих принципах. Співпрацю з громадськістю спрямовано насамперед на залучення до просвітницьких заходів максимальної кількості учасників. Ще однією важливою засадою, яка сприяє встановленню постійного зворотного зв’язку податківців з платниками податків, є оперативне реагування на актуальні питання, що виникають у громадян у процесі виконання ними податкових зобов’язань. І своєрідним логічним продовженням співпраці та показником її ефективності є реалізація кожної пропозиції або зауваження в межах компетенції податкового органу.


У форматі публічності

Регулярна участь представників засобів масової інформації у просвітницьких заходах, організованих податківцями регіону, сприяє розширенню кола їх учасників. Приміром, поточного року податковими органами області проведено понад 300 «круглих столів» з питань діяльності органів ДПС області та 226 заходів з громадськими організаціями. Однак навіть найповніша статистична звітність не дає повного уявлення про публічність подій, які відбуваються за участю громадськості. Так, щомісяця податківці проводять зустрічі у прес-клубі реформ та на базі Дніпропетровської філії Київського інституту проблем управління імені Горшеніна.

Започаткували і проведення дискусійних телепрограм у телеефірі — ток-шоу місцевого масштабу (обласна телерадіокомпанія «Губернські прогнози», «Дніпропетровщина презентує», «Формат один до одного», 11 канал «Сектор ВІП», 27 канал «Територія вибору»). У редакціях газет «Комсомольская правда», «Зоря», «Днепр вечерний» відбувається пряме спілкування керівних працівників податкової служби області з жителями краю. А на базі інформагентства «Новый мост» двічі на місяць за участю представників громадськості та ЗМІ оприлюднюється інформація про значущі питання, що сприяють вирішенню гострих і насущних проблем.

Представники мас-медіа мають змогу отримати інформацію безпосередньо від керівників податкових органів. Голова ДПА у Дніпропетровській області Сергій Шинкаренко регулярно проводить прес-конференції, дає інтерв’ю, відповідає на запитання соціологів.

Найцікавіші моменти заходів за участю громадськості втілились у фотографіях, розміщенних у фотогалереї, започаткованій минулого року на сайті ДПА у Дніпропетровській області, у сюжеті телепрограми «Податковий монітор».

Голоси підприємців завжди почуто

Оскільки Дніпропетровщина — це потужний промисловий регіон, то зустрічам з представниками бізнесу податківці краю приділяють особливу увагу. Активною співпрацею позначено відносини з такими організаціями, як регіональне відділення Асоціації платників податків України, до складу якої входить представник податкової служби — заступник голови ДПА у Дніпропетровській області Денис Макаров, обласне відділення Українського союзу промисловців і підприємців, Дніпропетровська обласна організація роботодавців і Спілка аудиторів України.

Нещодавно податківці брали участь у міжнародній конференції Спілки аудиторів України за участю представників шести країн — Італіі, Словаччини, Румуніі, Росії, Молдови, України, що відбулась у м. Дніпропетровську.

Конструктивні відносини налагоджено і з Європейською Бізнес Асоціацією, до складу якої входять представники великого бізнесу та громадськості. Цього року проведено близько 15 зустрічей. До речі, у поточному році створено податковий комітет цієї організації, в роботі якого ключову роль відіграють податківці.

У Торговельно-промисловій палаті України, членами якої є великі підприємства — активні учасники зовнішньоекономічного ринку, зазвичай відбувається опрацювання питань оподаткування з громадськістю та іноземними делегаціями. Наприклад, у квітні відбулася зустріч з громадськістю та представниками посольства Південно-Африканської Республіки. У цілому подальший розвиток податкової служби, її відкритість спонукають більшість заходів проводити «на чужому полі».

На обліку у податкових органах Дніпропетровщини перебувають понад 190 тис. підприємців. Про те, що голоси їх завжди почуто, свідчить той факт, що представники підприємців і громадських організацій входять до складу всіх громадських рад при податкових органах. Протягом нинішнього року в регіоні проведено понад 80 засідань. Причому громадські організації, які захищають права підприємців, активно працюють не лише у м. Дніпропетровську, а й у містах Кривому Розі, Павлограді, Нікополі, Дніпродзержинську та Орджонікідзе.

Дискусійні майданчики розширюються

Реальному взаєморозумінню податківців з платниками податків сприяє активна участь працівників органів ДПС у роботі дозвільних центрів по всій області, зокрема консультативного Центру дозвільних процедур «Єдиний офіс» Дніпропетровської міської ради та центру консультаційних, узгоджувальних, дозвільних процедур «Діалог» у м. Кривому Розі.

Кущові та виїзні зустрічі підприємців, громадськості відбуваються спільно з представниками територіальних та обласних органів державної влади, зокрема Пенсійного фонду, Фонду зайнятості, управління статистики тощо. Завдяки узгодженості дій владних структур на Дніпропетровщині складається тісна співпраця з фінансовим управлінням, управлінням економіки та розвитку споживчого ринку та підприємництва, з управлінням преси та інформації облдержадміністрації.

Майданчиком, де відбуваються плідні дискусії, є Координаційна рада облдержадміністрації з питань розвитку підприємництва. Нещодавно на одному з таких засідань обговорювали питання взаємодії податкових органів і платників податків. Крім того, прикладом ефективного спілкування з громадськістю є проведений у червні місячник відкритого діалогу з бізнесом, у межах якого податківці відвідали шість значущих міст області — Нікополь, Дніпродзержинськ, Кривий Ріг, Верхньодніпровськ, Павлоград, Новомосковськ.

На кожній зустрічі було мінімум 200 представників різних організацій. Ці заходи посприяли направленню у липні листа з проблемними питаннями до Держкомпідприємництва України та створенню на Дніпропетровщині Ради підприємців, до складу якої увійшов представник ДПА у Дніпропетровській області.

Нині в області відбуваються обговорення законопроектів, спрямованих на легалізацію зайнятості. Це є логічним продовженням роботи щодо боротьби із зарплатою «в конвертах». Тепер до органів влади, представники яких присутні у складі робочої групи, долучаються профспілки, з якими в області налагоджено плідну співпрацю. У такий спосіб заходи, що проводить податкова служба регіону, набувають галузевого спрямування. Цього року відбулося близько двох десятків зустрічей, зокрема для таких галузей, як гірничо-металургійна, машинобудівна, будівнича, залізнична тощо.

Водночас робота з профспілками не обмежується традиційними формами. Працівники податкової служби організовують і проводять публічні дискусії. Одна з них відбулася в редакції газети «Днепр вечерний».

Визнані авторитети

Податківці області підтримують тісні контакти з науковими осередками на Дніпропетровщині. Думка вчених є авторитетною, тому для того, аби довести податкову політику держави до широких верств громадськості, активно співпрацюємо з провідними науковими установами та вищими навчальними закладами країни й регіону. Беремо участь у міжнародних наукових конференціях у Національному університеті, регіональному інституті Національної академії державного управління при Президентові України тощо.

На базі ДПА у Дніпропетровській області функціонує філія випускаючої кафедри податків Дніпропетровської державної фінансової академії. Під егідою Мінфіну України спільно з науковцями видано навчальний посібник «Оподаткування в Україні» (2009 — 2010 рр.).

Під час засідання «круглого столу», організованого громадською організацією «Товариство інтелектуальної власності», народилась ідея видати посібник спільно з Національною металургійною академією України щодо питань оподаткування інтелектуальної власності.

У найближчій перспективі спільно з громадськістю відбудеться дискусійне обговорення проекту створення у регіоні федерації громадських організацій, які захищатимуть права підприємців.