Соціальне страхування
Тема: Пенсійне і соціальне забезпечення

Запитання — відповіді

Зменшення розміру пенсії за  віком

Жінці 25.07.2012 р. виповниться 55 років. Чи матиме вона право вийти на пенсію достроково? На який відсоток пенсію буде зменшено, адже пенсійний вік жінки згідно із Законом про пенсійне страхування — 56 років? Як можна поновити пенсію в повному розмірі?


Пенсія при досягненні 55 років (дострокова) призначається за умов звільнення з роботи та наявності страхового стажу 30 років.

При цьому розмір пенсії жінки, обчислений відповідно до ст. 27 Закону про пенсійне страхування (від страхового стажу та заробітку) та з урахуванням ст. 28 цього Закону (мінімальний розмір пенсії та доплата за понаднормовий стаж, якщо він становить більше 30 років), буде зменшено на 0,5% за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію, зокрема у випадку, наведеному в запитанні, — на 6%.

Зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від її виду.

Однак відсоток, на який було зменшено розмір пенсії, може переглядатися з урахуванням відповідної кількості повних місяців страхового стажу, якщо жінка після досягнення пенсійного віку продовжуватиме працювати і відмовиться від отримання пенсії.

  

Підвищення розміру пенсії

Жінка народилася 01.05.59 р., її пенсійний вік — 58 років. На скільки відсотків буде підвищено її пенсію за збільшення пенсійного віку на 3 роки і від якої величини розраховуватиметься це підвищення?


Законом про пенсійне страхування передбачено, що жінкам, які народились у період по 31.12.61 р., після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до ст. 27 цього Закону, в розмірі 2,5% за кожні шість місяців пізнішого виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку.

Отже, пенсію жінки буде підвищено на 15% від розміру її пенсії, обчисленої від страхового стажу та заробітної плати.

 

Підстави для призначення пенсії у  зв'язку з  втратою годувальника

Чи матиме жінка право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника за чоловіка, з яким на час його смерті перебувала в цивільному шлюбі?


Відповідно до ст. 36 Закону про пенсійне страхування пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності у годувальника на день смерті страхового стажу, необхідного йому для призначення пенсії за ІІІ групою інвалідності.

Непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема, чоловік (дружина), якщо він (вона) є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого ст. 26 вищезазначеного Закону.

Пунктом 10 Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника додаються, зокрема, копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником.

За документи, що засвідчують родинні стосунки, приймаються: паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідки про склад сім'ї.

Статтею 21 Сімейного кодексу передбачено, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану.

Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.

Отже, у разі якщо на день смерті жінка не перебувала в офіційно зареєстрованому шлюбі, підстави для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника у неї відсутні.

 

Оформлення пенсії із  зниженням пенсійного віку

Жінка має посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи і право на зниження пенсійного віку на 8 років. У лютому 2012 р. їй виповнилося 47 років, страховий стаж — 28 років. Чи має вона право на оформлення пенсії з лютого?


Згідно зі ст. 55 Закону № 796 пенсійний вік ліквідаторам аварії на ЧАЕС та потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС знижується від віку, встановленого ст. 26 Закону про пенсійне страхування.

При цьому відповідне зниження пенсійного віку, передбачене цією статтею, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 01.01.2022 р. (частина друга ст. 55 Закону № 796).

Жінки, пенсійний вік яким знижується на 8 років та які народились у період з 01.10.64 р. по 31.03.65 р., мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 47 років 6 місяців.

Отже, жінка набуде право на призначення пенсії після досягнення віку 47 років 6 місяців.

  

Перерахунок пенсії з  урахуванням нової довідки про заробітну плату

При призначенні пенсії для обчислення її розміру було взято заробітну плату за 60 календарних місяців з 1990 р. по 1994 р. та заробітну плату за даними персоніфікованого обліку. Чи можна, звертаючись за перерахунком пенсії, замінити цей заробіток іншими п'ятьма роками і чи потрібно для цього чекати два роки?


Згідно з нормами ст. 40 Закону про пенсійне страхування (у редакції, чинній до 01.10.2011 р.) для обчислення пенсії враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 р. та за всі періоди страхового стажу після 01.07.2000 р.

Отже, звернутися за перерахунком пенсії з урахуванням нової довідки про заробітну плату за інші 60 календарних місяців роботи підряд до 01.07.2000 р. особа має право в будь-який час (не чекаючи двох років після призначення пенсії).

При цьому згідно зі ст. 45 Закону про пенсійне страхування перерахунок пенсії проводитиметься з першого числа місяця, в якому подаватимуться заява на перерахунок пенсії (якщо така заява надійде до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання до 15 числа включно) та довідка. У разі подання заяви після 15 числа пенсію буде перераховано з першого числа наступного місяця.