Новини

Досвід практичної роботи

Ольга Карабинская награждена орденом княгини Ольги ІІІ степениНачальник юридичного управління ДПА у Полтавській області Ольга Карабінська належить до когорти тих молодих правників податкової служби, на яких керівництво ДПС України покладає великі сподівання, називаючи їх надійним «блокпостом» служби. Ольга Карабінська очолила юридичну службу ДПА у Полтавській області понад три роки тому. Тоді юридичне управління посідало одне з останніх місць у рейтингу ДПА України, а сьогодні впевнено лідирує. Лише за останній рік кількість позовів, направлених до суду податковими органами Полтавщини, збільшилася вдвічі. Позначені успіхом і наполегливі пошуки керівником юридичного підрозділу молодих талановитих кадрів для податкової служби, з якими Ольгу Карабінську єднає спільна діяльність у Координаційній раді молодих юристів Полтавщини, де вона обіймає посаду заступника голови. Колеги переконані, що змінити філософію правової роботи, розвиваючи її на якісно нових засадах, покликані саме такі освічені і цілеспрямовані особистості.

Креативні підходи до роботи та невичерпний ентузіазм керівника юридичного підрозділу були відзначені на найвищому рівні. За вагомий особистий внесок у захист державного суверенітету, забезпечення конституційних прав і свобод громадян, зміцнення економічної безпеки держави, сумлінне і бездоганне служіння українському народові та з нагоди 20-ї річниці незалежності України Указом Президента України від 23 серпня 2011 р. № 843/2011 «Про відзначення державними нагородами України» Ольгу Карабінську було нагороджено орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.


— Ольго Леонідівно, ім’я уславленої в українській історії княгині Ольги завжди символізувало жіночу мудрість, вольову вдачу, рішучість. Яка з цих рис Вам, керівнику, найбільше допомагає у буденній роботі?

— На мою думку, було б занадто сміливо асоціювати себе з легендарними історичними постатями. Втім така особистість, як княгиня Ольга, безперечно, багато в чому є взірцем для наслідування. Щодо нагороди, то ціную її дуже високо, вона додає мені ентузіазму і стимулює до творчої роботи.

Скажу відверто, до себе і до результатів своєї праці я завжди ставлюся дуже критично. Постійно аналізую зроблене і розмірковую над тим, як можна було б роботу виконати ще ефективніше і краще. Мої колеги знають мене як досить вимогливого керівника, проте ніколи не сумніваються в тому, що найвимогливішою я намагаюся бути насамперед до себе. Ця риса сприяє самовдосконаленню, тому всіляко її культивую.

Я прийшла працювати в податкову службу у серпні 2001 року і можу підбити певні підсумки десятирічної діяльності. Приміром, 2008 року, коли я очолила цей підрозділ, юридична служба ДПА у Полтавській області посідала 24 місце серед відповідних управлінь органів державної податкової служби по Україні, нині (і вже півтора роки поспіль) ми очолюємо цей рейтинг.

Наразі 70 юристів податкових органів області супроводжують у судах 5611 справ, з яких 83% — справи, в яких податківці є позивачами. Лише за останній рік кількість позовів, направлених до суду податковими органами області, збільшилася майже вдвічі. І це насамперед заслуга колективу, в якому я працюю.

— Діяльність правників податкової служби переходить у новий формат, що передбачає тіснішу співпрацю з іншими структурними підрозділами, приміром аудитом, податковою міліцією. Чи готові юристи податкової служби регіону до таких змін? У який спосіб мотивуєте їх на досягнення високих результатів?

— На сьогодні на розгляді у судах різних інстанцій перебуває понад 5600 справ. Кожна з цих справ, чи то районного чи то обласного рівня, обов’язково представлена працівником юридичної служби органів ДПС області. Маю підстави стверджувати, що колектив, який я очолюю, готовий до ефективної діяльності. Ми працюємо і завжди прагнули працювати у форматі, який спонукає до фахового зростання. Особисто я переконана, що збагатити професійний досвід правника можна лише розширивши категорії справ. На мою думку, не повинно бути юриста для першої інстанції, юриста для апеляційної інстанції або юриста для касаційної інстанції. Справжній професіонал тоді втрачає стимул до роботи.

Якщо юрист супроводжуватиме справу з моменту перевірки, вкладатиме у свою роботу серце й душу, тоді й мотивація на досягнення результату буде зовсім іншою. У своєму підрозділі я намагаюся використовувати саме такі підходи до роботи і дуже ціную колег, які це розуміють та повністю віддаються своїй справі.

— Колектив, яким Ви керуєте, в цілому молодий. Як Вам вдається безпомилково визначати серед великої кількості фахівців-початківців саме тих, хто відповідає сучасному статусу юриста податкової служби?

— Мені дуже цікаво працювати з молоддю. Останні чотири роки я намагаюся, можливо, навіть настирливо, співпрацювати з тими навчальними закладами області, які готують майбутніх юристів. Буваю у них на лекціях, семінарських заняттях, у студентських гуртках та розповідаю, як цікаво займатися улюбленою справою, особистим прикладом доводжу, що досвід практичної роботи — це саме те, що потрібно молодій та освіченій особі.

Три роки тому я з радістю погодилася обійняти посаду заступника голови Координаційної ради молодих юристів Полтавщини. І не шкодую про це. У наймолодших членів Координаційної ради, студентів, інтерес викликає буквально все. Нещодавно вони попросили організувати невеличку екскурсію по ДПА в області. Їм було просто цікаво побачити, як працюють податківці. Мене, наприклад, зворушує така зацікавленість.

Крім того, ще з початку 2010 року ми уклали офіційний договір про співпрацю та партнерство з Національною юридичною академією імені Ярослава Мудрого. Найперспективніших студентів беремо на стажування до ДПА у Полтавській області та районних податкових інспекцій. До речі, на останньому конкурсі із заміщення вакантних посад у ДПІ у місті Полтаві з одинадцяти претендентів на посади до юридичних підрозділів семеро — члени Координаційної ради молодих юристів Полтавщини, які мають дипломи з відзнакою. Четверо відмінників вже працюють у податковій, а одного з претендентів зарахували до резерву. На жаль, за браком вакансій працевлаштувати всіх не було можливості.

— ДПС України ретельно аналізує рівень забезпечення податкових органів досвідченими кадрами, зокрема юристами. Постійне самовдосконалення та підвищення кваліфікації — це обов’язкові вимоги до працівників підрозділів, що займаються правовою роботою. Чи завжди правникам вдається бути в «тонусі», регулярно поповнювати арсенал академічних знань?

— Полтавська область намагається не відставати. Підвищення рівня освіти фахівців юридичних підрозділів, розширення діапазону їх діяльності та інтеграція юристів у всі сегменти життя податкової служби — це курс, якого ми дотримуємося у своїй роботі. Мої колеги намагаються «тримати планку». Я закінчила аспірантуру при Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого, склала кандидатський мінімум, а зараз перебуваю у творчому процесі написання кандидатської дисертації.

— Чи є в такому щільному графіку місце для вільного часу?

— Упродовж багатьох років свій вільний час та відпочинок я асоціювала з роботою. І це не дивно, тут працюють близькі мені за духом та інтересами люди, мої друзі. Ще кілька років тому разом з колегами-однодумцями поставила собі за мету побувати у тих місцях, відвідати які повинен кожен українець. І ми досягли її!

Особливо запам’яталася поїздка до Національного музею народної архітектури та побуту, що поблизу селища Пирогів на південній околиці Києва. Запам’яталася, мабуть, тому, що була важливою особисто для мене. Саме там, у музеї, розташованому просто неба, є й будиночок моєї бабусі Єфросинії Єлисеївни Іванової, який буквально по деревинці перевезли до цього історико-етнографічного комплексу.

— Вочевидь, перелік Ваших інтересів на цьому не завершується?

— Хоча я міська жителька, люблю працювати на землі і бачити, як від моєї роботи з’являється конкретний результат. Люблю гарну музику та розумні книжки, джаз та скрипку. Люблю подорожувати з чоловіком. Люблю Полтаву, люблю Україну. Люблю свою роботу, яка дарує мені натхнення для нових починань. Як на мене, символічно те, що у назви моєї професії та моєї віри спільна основа — ПРАВО.


Розмову вела Ірина ВОВК,
начальник відділу громадських
зв’язків ДПА у Полтавській області