Новини

Ми прагнемо більшого

Виталий Захарченко — Председатель ГНС УкраиныГолова ДПС України Віталій ЗАХАРЧЕНКО спілкувався з платниками податків на прямій телефонній лінії Кабінету Міністрів України.

Напередодні Дня підприємця очільник відомства отримав нагоду з перших вуст почути про наболілі проблеми представників малого та середнього бізнесу. Втім розмова по прямій телефонній лінії Кабінету Міністрів України на цей раз переросла в ділове спілкування Голови ДПС України Віталія ЗАХАРЧЕНКА, директора Департаменту оподаткування юридичних осіб Олексія ЛЮБЧЕНКА, директора Департаменту оподаткування фізичних осіб В’ячеслава БУСАРЄВА з пресою та громадянами. Звісно, керівнику податкової доводилося оперативно вирішувати певні питання, давати доручення колегам вивчити окремі ситуації. Принагідно Віталій Захарченко привітав підприємців зі святом. «Ми вважаємо, що це дійсно велике свято, тому і прагнемо до того, щоб у державі всі види підприємництва розвивалися якомога ширше, — підкреслив він. — Чим більше буде підприємців, тим більшими стануть надходження до державної скарбниці, тим більше вони сприятимуть виконанню соціальних програм, на яких наголошує Президент України».


Плюс  2,693 млрд. грн.

Саме з результатів, яких досягли податківці спільно з платниками податків, розпочав пряму телефону лінію Голова ДПС України.

У січні — серпні 2011 р. по платежах, що контролюються органами державної податкової служби, до загального фонду Державного бюджету України сплачено 122,803 млрд. грн. Це на 49,25  млрд. грн., або на 66,4%, більше, ніж у відповідному періоді минулого року.

Бюджетний розпис Міністерства фінансів України зі збору платежів до загального фонду державного бюджету виконано на 102,2%, додатково одержано 2,693 млрд. грн.

У повному обсязі виконано завдання зі збору податку на прибуток підприємств (107,1%), податку на додану вартість (100,9%), акцизного податку з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (109,8%), рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні (146,6%), тощо.

«Перевиконання завдань з надходження коштів до бюджету, яке стало можливим завдяки значним крокам з детінізації економіки, дало змогу відшкодувати підприємствам суми ПДВ з перевищенням бюджетного розпису та розрахуватися з боргами із цього податку за минулі роки», — підкреслив Віталій Захарченко.

З початку року у сфері оподаткування податкова міліція викрила 3546 злочинів, з яких 3073 — тяжкі. Викрито 1668 злочинів з ухилення від сплати податків, з яких 1591 — в особливо великих розмірах. До суду направлено кримінальні справи по 1711 злочинах, порушених за матеріалами податкової міліції.

У 2011 р. припинено діяльність 93 конвертаційних центрів. Загальний обсяг проконвертованих цими центрами коштів становить 15,3 млрд. грн. З контрагентів до бюджету стягнуто 257,2 млн. грн.

З незаконного обігу вилучено товарно-матеріальні цінності на загальну суму 677 млн. грн., у тому числі  лікеро-горілчаних виробів — на суму понад 91,5 млн. грн., тютюнових виробів — на 44,4 млн. грн. Викрито 452 підпільні виробництва товарів народного споживання, з яких 177 — алкогольної продукції.

Власне, успіхи на шляху детінізації економіки досягаються не лише за рахунок роботи податкових міліціонерів. Цьому сприяли і якісний сервіс для платників податків, і низка нововведень у діяльності податкової служби.

Киянин ініціює фактичну перевірку

Результати роботи не дають права зупинятися на досягнутому.

«Багато запитань журналістів стосуються автоматичного відшкодування ПДВ, діяльності малого і середнього бізнесу, щодо скорочення кількості платників, які зареєстровані як фізичні особи і перебувають на спрощеній системі оподаткування, — окреслив коло проблем Віталій Захарченко. — Ми ці питання досліджуємо і не бачимо ситуації, яка б становила суспільну загрозу. Вважаємо, що відбувається зміна статусу суб’єктів підприємницької діяльності з фізичного на юридичний. Звісно, певна кількість підприємств припинила свою діяльність, але це стосується осіб, задіяних у схемах мінімізації податкових зобов’язань».

Податківці усіляко сприяють становленню малого і середнього бізнесу. В розвинутих країнах, до яких прагне долучитися Україна, розвиток малого та середнього бізнесу — це запорука стабільності національної економіки та добробуту значної частини громадян, основа середнього класу, переконаний очільник податкового відомства. За його розпорядженням фактичні перевірки малого бізнесу наразі податковою не проводяться. «Мною видано наказ, і до кінця року скасовувати його не збираюся», — запевнив Віталій Захарченко.

«Ми не бачимо великих втрат бюджету від того, що не перевіряємо малих підприємців. Дрібні порушення нас не цікавлять — це не питання забезпечення надходження до бюджету значних сум та детінізації економіки. Водночас спостерігається зменшення сплати податків підприємцями, які не перевіряються. Тому попереджаємо: якщо наступного року фактичні перевірки відновляться, щоб це не стало «сюрпризом» для таких підприємців», — наголосив Віталій Захарченко.

Втім в окремих випадках такі перевірки проводяться, але тільки на підставі скарг і заяв, обов’язкових до розгляду відповідно до чинного законодавства, а також за вимогою правоохоронних органів. Адже Податковий кодекс наділяє кожного громадянина правом ініціювати податкову перевірку.

Уже під час прямої телефонної лінії податківці отримали «наказ» від киянина перевірити діяльність низки кіосків у центрі столиці, які, за його інформацією, не мають відповідних документів для роботи.

Загалом завдяки використанню ризикоорієнтованої системи на 57% скорочено кількість планових перевірок. Перевіряються лише ті підприємства, які підпадають під категорію «ризикових», а таких, за словами Голови ДПС України, усього 10% від загальної кількості.

Фундамент для інвестицій

Актуальним для податкового відомства є питання відшкодування ПДВ. Адже своєчасність повернення коштів гарантує стабільну діяльність підприємств.

Як зазначив Віталій Захарченко, «завдання Президента України для податкової служби — створити умови для інвестицій у вітчизняну економіку. Ми вважаємо, що основною вимогою інвестора залишається своєчасне повернення ПДВ».

Нинішнього року на рахунки платників відшкодовано ПДВ у сумі 28,663 млрд. грн., що на 16,648 млрд. грн., або у 2,4 раза, більше ніж у відповідному періоді 2010 р. Бюджетний ресурс січня — серпня використано у повному обсязі. Загальна кількість підприємств, яким відшкодовується ПДВ, зросла на 10% порівняно з минулим роком.

Зі слів Голови ДПС України, до кінця цього року відомство планує охопити автоматичним відшкодуванням ПДВ 90% заявок на бюджетне відшкодування. Уже нині автоматично компенсується 73% усіх сум ПДВ, заявлених до відшкодування. Динаміка процесу вселяє оптимізм. Кількість платників, що отримали право на автоматичне відшкодування, збільшилась у п’ять разів. Віталій Захарченко нагадав, що першими право на автоматичне відшкодування отримали тільки 24 платники, яким повернули 457 млн. грн. Наразі отримувачів автоматичного відшкодування представляють усі регіони України, а сума компенсацій за вісім місяців сягнула 28,6 млрд. грн.

Цифри красномовно свідчать, що податківцям вдалося навести лад у найскладнішому питанні щодо відшкодування ПДВ.

Сервіс із центру

Вирішуючи проблеми минулих періодів, податківці водночас думають про майбутнє. Нинішній рік діяльності податкової вирізняється великою кількістю ініціатив, запроваджень нових програм і проектів. Керівництво ДПС переконане, що завдяки нововведенням податкова служба працюватиме як сервісна служба, застосовуючи світові стандарти.

Програма «Горизонтальний моніторинг», що передбачає укладання між великим платником податків та ДПС індивідуальних угод, де закріплено взаємні зобов’язання сторін, уже стала практикою. Вона мінімізує втручання податківців у поточну діяльність, зменшує кількість зустрічних перевірок, дає змогу платнику претендувати на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ і можливість визнання податковим органом аудиторських висновків компаній, які відповідають критеріям, визначеним ДПС. Очільник податкового відомства нагадав, що нині в країні працюють понад 700 консультаційних центрів з роз’яснення положень Податкового кодексу.

У рамках програми модернізації та реформування податкової служби в країні розпочинають роботу сервісні центри з обслуговування платників податків.

«Важливим кроком на цьому шляху є створення сервісних центрів з обслуговування платників податків, у яких пріоритет матимуть потреби платника», — підкреслив Віталій Захарченко. Для зручності платників ці центри працюватимуть з прискореним сервісом, послуги надаватимуться протягом подовженого робочого часу підрозділів податкової служби.

Сервісні центри покликані створити комфортні умови для платників податків, своєчасної сплати ними до бюджету податків і зборів. Податківцям належить надати цілий комплекс послуг — від дозвільних документів, довідок, податкових консультацій до процесу приймання податкової звітності від суб’єктів господарювання.

Податкова працюватиме в «електронному кабінеті»

І на цьому податківці не зупиняються. Служба планує запровадження нового електронного сервісу для платників —«електронного кабінету».

«Ми прагнемо більшого. Створюємо «електронний кабінет», — наголосив Віталій Захарченко. — Нічого подібного в нашій державі ще не було. Ми намагаємося змінити підхід до подання податкової зітності для того, щоб підприємець спростив її, щоб міг зайти до свого «кабінету», внести певні зміни, і це вважатиметься поданням звітності».

Така новація дасть змогу платнику спростити перевірку свого податкового рахунку, сплату податків, подання звітності тощо. Через власний «віртуальний кабінет» на офіційному сайті ДПС він зможе побачити, скільки та які податки йому нараховано, відразу заповнити за готовими формами платіжні документи і так само легко звітувати про сплату.

На сьогодні «податкові кабінети» є на офіційних веб-сайтах кількох країн світу. Набір послуг, що надається платнику через такі сервіси, доволі різноманітний. Їх мають Росія, Велика Британія, Ірландія. Скажімо, російський «кабінет» платника податків допомагає користувачам здійснювати пошук інформації про майнову заборгованість щодо транспортного, земельного податків, податку на доходи фізичних осіб, скласти та роздрукувати платіжний документ. Електронні сервіси для фізичних осіб сайту Податкової та митної служби Великої Британії дає можливість перевірити власну податкову декларацію, зареєструватися платником ПДВ і заповнити декларації з цього податку.

Ініціативи ДПС дедалі більше набувають соціального змісту. Від якісного їх впровадження залежать подальше функціонування податкової системи країни, рівень і повнота адміністрування податків і зборів, а відтак і виконання соціальних програм. Отже, податкова служба має що запропонувати суспільству, має про що звітувати перед громадянами, що засвідчила пряма телефонна лінія Голови ДПС Віталія Захарченка у Кабінеті Міністрів України. Важливо, щоб суспільство належно сприйняло новації.


Сергій ЦИГІПА, Микола ВЛАЩУК,
vlaschuk@visnuk.com.ua