Новини

Імідж поліпшується завдяки професіоналізму

Виталий КоростелевНа Донеччині, яка має потужний економічний потенціал, велику кількість суб’єктів господарювання і забезпечує десяту частину надходжень до Зведеного бюджету України, підрозділам податкової міліції належить особлива роль. Перший заступник голови ДПА у Донецькій області — начальник управління податкової міліції Віталій КОРОСТЕЛЬОВ розповідає про шляхи інтенсифікації роботи та пріоритети в діяльності очолюваного ним підрозділу.


— Віталію Вікторовичу, наскільки змістилися акценти і змінилися пріоритети в діяльності підрозділів податкової міліції Донеччини на етапі реформування податкової служби?

— Змінилися кардинально. На сьогодні пріоритети нашої роботи ґрунтуються на оперативному встановленні насамперед осіб, які створюють на території області злочинні схеми, пов’язані з формуванням податкового кредиту і мінімізацією податкових зобов’язань, розкраданням з бюджету податку на додану вартість, несплатою акцизного збору та інших податків, виявленням резонансних злочинів, що здійснюються організованими злочинними групами, тощо. Крім того, ми інтенсивно працюємо над підвищенням авторитету податкової міліції серед правоохоронних органів і населення.

— Чи вдається поліпшити імідж податкової міліції у процесі масованого наступу на тіньову економіку?

— Ми не ставимо собі за мету викликати у когось симпатію і не прагнемо здобути дешевий авторитет. Тим паче, що працювати переважно доводиться з порушниками законодавства. Імідж поліпшується завдяки професіоналізму. Переконаний, що грамотність, високий рівень аналітичної роботи працівників податкової міліції і чітке дотримання ними законів неодмінно впливатимуть на свідомість людей. Це лише справа часу. На сучасному етапі податкова міліція є могутнім інструментом податкової служби щодо наповнення бюджету, зокрема повернення незаконно привласнених коштів. Відтак порушення і розслідування кримінальних справ, арешт фігурантів і залучення посадовців до кримінальної відповідальності — не самоціль і не головне завдання податкової міліції. Борючись з мінімізаторами, ми ставимо за мету переконати підприємців у тому, що ухилення від оподаткування не заощадить кошти, що це невигідно та небезпечно. Фігуранти кримінальних справ вже відчули це. Тож не варто наслідувати такий приклад. Найважливішим є кінцевий результат від розслідування цих справ, що полягає в погашенні заподіяних державі збитків у повному обсязі.

— Чи відчутно внесок у цю справу підрозділів податкової міліції Донеччини?

— Завдяки заходам, вжитим підрозділами податкової міліції, до Держбюджету України за сім місяців поточного року додатково надійшло 351,6 млн. грн. За результатами ініційованих перевірок, тобто контрольно-перевірочної роботи, отримано 105,1 млн. грн., податковий борг скорочено на 95,1 млн. грн. У сфері оподаткування виявлено 295 злочинів, з яких 265, або 89,8%, тяжкі. За фактами ухилення від сплати податків за ст. 212 Кримінального кодексу України виявлено 158 злочинів, зокрема в особливо великих розмірах — 150 злочинів. Сума погашених збитків за кримінальними справами становить 88,7 млн. грн., що на 16,3 млн. грн. більше, ніж за відповідний період 2010 року.

Завершено провадження і направлено до судів 129 кримінальних справ, з яких 47 — за фактами ухилення від сплати податків. Сума заподіяних збитків за направленими до суду справами становить 18,7 млн. грн., яку погашено в повному обсязі.

За розглянутими судами кримінальними справами в поточному році винесено 38 реальних вироків, притягнуто до кримінальної відповідальності 56 осіб, з яких до позбавлення волі з умовно-випробувальним терміном засуджено 21 фігуранта.

— Економічний поступ Донеччини, запровадження нових форм господарювання — процеси в цілому позитивні. Однак порушники законодавства будь-що прагнуть легалізувати злочинний капітал шляхом незаконної конвертації безготівкових коштів, перерахованих легальними платниками за нібито виконані роботи. Наскільки результативною є боротьба підрозділів податкової міліції, спрямована на виявлення і припинення діяльності підприємств, задіяних у транзитних та конвертаційних схемах?

— Виявлення та припинення діяльності таких підприємств, а також фіктивних суб’єктів підприємництва як механізму, за допомогою якого реально існуючі підприємства мінімізують податкові зобов’язання, зокрема і з податку на додану вартість, є для нас надзвичайно важливим завданням.

З початку року підрозділами податкової міліції припинено діяльність 8 конвертаційних центрів, виявлено 46 фіктивних суб’єктів підприємницької діяльності. За результатами відпрацювання контрагентів центрів конвертацій встановлено 174 підприємства реального сектора економіки, які мали безтоварні фінансово-господарські відносини з підприємствами, що входять до складу цих центрів. За наслідками проведених перевірок донараховано 38,1 млн. грн., стягнуто 38 млн. грн.

Щодо посадовців реальних суб’єктів підприємницької діяльності за фактами фінансово-господарських відносин з фіктивними суб’єктами підприємницької діяльності та суб’єктами підприємницької діяльності, які входять до складу конвертаційних центрів, порушено 26 кримінальних справ. Підрозділи податкової міліції області здійснюють відпрацювання підприємств, що мають значні суми розбіжностей з податкового кредиту і податкових зобов’язань.

У січні — липні 2011 року в результаті відпрацювання підприємств-вигодонабувачів, «транзитерів» і «податкових ям» підрозділами податкової міліції області порушено 85 кримінальних справ.

За порушеними кримінальними справами зменшено незаконно заявлений до відшкодування ПДВ на суму 128,9 млн. грн. і відшкодовано заподіяні державі збитки на суму 184,5 млн. грн.

Завдяки вжитим заходам суму наявних розбіжностей за деклараціями 2011 року зменшено на 398,2 млн. грн., зокрема за податковими зобов’язаннями — на 166,1 млн. грн. і за податковим кредитом — на 232,1 млн. грн.

— Зважаючи на те, що процес автоматичного відшкодування ПДВ набирає обертів, у стратегії податкової поведінки бізнесу окреслилися позитивні тенденції. Чи означає це, що проблеми, пов’язані з махінаціями з податком на додану вартість, залишилися позаду?

— Незаперечним є факт, що така новація, як автоматичне відшкодування підприємствам ПДВ і розроблені у зв’язку з цим критерії здійснили неабиякий вплив на психологію керівників і великих, і малих підприємств, спонукаючи бізнес переглянути стратегію податкової поведінки. Однак це, на жаль, не означає, що злочинні схеми залишилися в минулому. Підрозділи податкової міліції ведуть копітку роботу з припинення незаконного відшкодування ПДВ з державного бюджету. Так, у результаті перевірок, проведених у поточному році, попереджено неправомірно заявлений до відшкодування ПДВ на суму більш як 314 млн. грн., що становить 62,8% від заявленого до відшкодування ПДВ від операцій на внутрішньому ринку України (500 млн. грн.).

За встановленими фактами неправомірно заявленого до відшкодування ПДВ порушено 15 кримінальних справ. Сума незаконно заявленого до відшкодування ПДВ за порушеними в поточному році кримінальними справами становить 305 млн. грн.

Всього за результатами роботи, пов’язаної з адмініструванням ПДВ, у січні — липні 2011 року порушено 100 кримінальних справ. Зауважу, що діяльність підрозділів податкової міліції у цьому напрямі лише посилюватиметься.

— Донецький край знаний не лише промисловою міццю, а й лікувальними курортами. Наскільки активно протистоять підрозділи податкової міліції ділкам, котрі порушують правила й норми торгівлі, не лише завдаючи матеріальних збитків державі, а й піддаючи реальній загрозі здоров’я та життя людей, які проживають на Донеччині, і тих, хто приїздить сюди лікуватися?

— Особливу увагу ми приділяємо боротьбі з незаконним обігом фальсифікованих лікеро-горілчаних виробів. Так, за сім місяців поточного року виявлено 51 злочин з виготовлення фальсифікованих напоїв із сировини, небезпечної для життя і здоров’я людей (частина третя ст. 204 Кримінального кодексу України). Крім того, в поточному році припинено незаконну діяльність 14 підпільних цехів, п’ять з яких спеціалізувалися на незаконному виробництві лікеро-горілчаних виробів.

Позитивні результати маємо і в боротьбі з тіньовим обігом товарів. Так, за сім місяців 2011 року з незаконного обігу вилучено товарів на загальну суму 78,8 млн. грн., зокрема лікеро-горілчаних виробів — на 10,6 млн. грн., тютюнових — на 16,3 млн. грн., 28,9 тис. підроблених марок акцизного податку.

— Попри заборону грального бізнесу, в області непоодинокими залишаються факти порушень чинного законодавства. Які важелі впливу на порушників мають у своєму арсеналі підрозділи податкової міліції Донецької області?

— Розслідувати злочини, пов’язані зі здійсненням заборонених видів господарської діяльності, — прерогатива МВС. Проте боротьба з незаконними азартними іграми — спільне завдання, вирішити яке ми зможемо тільки об’єднавши зусилля всіх силових та контролюючих відомств. Тому в межах нашої компетенції ми продовжуватимемо цю роботу. Приміром, під час рейдів, проведених у липні, податківці Донеччини виявили 10 фактів здійснення незаконної діяльності з надання послуг у сфері азартних ігор з використанням гральних автоматів. З незаконного обігу вилучено 624 одиниці грального устаткування (автоматів, рулеток), загальна вартість яких становить 15,7 млн.  грн. За матеріалами перевірок податкової міліції органами внутрішніх справ порушено шість кримінальних справ згідно з частиною першою ст. 203 «Проведення грального бізнесу» Кримінального кодексу України, а також складено адміністративні протоколи, які направлено до судів для винесення ухвал про конфіскацію устаткування і стягнення штрафів.

— Працівники підрозділів податкової міліції Донеччини заслуговують на глибоку повагу не лише завдяки своєму професіоналізму. Футбольна команда податкової міліції ДПА у Донецькій області знана навіть за межами України.

— Справді. Протягом кількох років команда була переможцем міжнародного турніру з міні-футболу серед команд силових структур в іспанському місті Барселона, переможцем Кубку Європи з міні-футболу серед команд працівників силових відомств. А минулого року команда відділу фізичного захисту УПМ ДПА у Донецькій області стала переможцем турніру з тактичної стрільби серед команд силових структур Донеччини.


Розмову вів Віктор МАСЛОВСЬКИЙ,
завідувач сектора громадських
зв’язків ДПА у Донецькій області