Аналітика

Клінкерна столиця України

Так ще називають м. Суми, бо тут працює єдине в країнах СНД підприємство з виробництва клінкерної цегли та клінкерної бруківки — ТОВ «Керамейя». Завдяки високій якості своєї продукції, виваженій ціновій політиці воно змогло витіснити з вітчизняного ринку будівельних матеріалів іноземних виробників.


І один у полі воїн

У Давній Греції слово «керамейя» означало мистецтво виготовлення виробів із глини. В Україні таким мистецтвом досконало володіють працівники ТОВ «Керамейя». І все завдяки хорошій школі, яку заводчани пройшли у свого земляка Івана Телющенка. Все своє трудове життя Іван Федорович присвятив виробництву цегли: у 1997 р., наприклад, він заснував товариство «Слобожанська будівельна кераміка», де налагодив випуск 60 млн. шт. лицювальної цегли на рік. Високоякісну цеглу навіть експортували за кордон. У 2004 р. Іван Федорович організував у м. Ромнах Сумської області ТОВ «Техно-Маш-Сервіс», яке розпочало випуск українського обладнання для вітчизняних цегельних заводів. Завдяки роменським лініям було реанімовано цегельні підприємства у містах України — Миколаєві, Івано-Франківську, Білій Церкві, Сумах та Росії — Калузі та Моздоку.

Иван ТелющенкоЗ 2005 по 2007 рр. Іван Телющенко працював технічним директором австрійської фірми «Вінербергер», яка була і залишається лідером у галузі виробництва будівельної кераміки. Міг би й надалі обіймати цю престижну посаду в престижній компанії, але вирішив ще раз використати на практиці свій багатий досвід виробника будівельних матеріалів. Разом із командою професіоналів за рекордні 12 місяців Іван Федорович збудував на придбаному занедбаному промисловому майданчику зруйнованого сумського заводу гумотехнічних виробів новий завод. Авторитет Телющенка зіграв вирішальну роль у вирішенні всіх фінансових питань цього будівництва: через місяць після розробки бізнес-плану нинішньої «Керамейї» до м. Сум надійшло 15 млн. дол. інвестицій від американського венчурного фонду «Horizon Capital».

ТОВ «Керамейя» сьогодні — це виробничі лінії, оснащені обладнанням найкращих у світі фірм. Тут установлено, наприклад, найдовшу в Європі піч (212 м), яка спроможна виконувати керований флеш-випал, завдяки чому підприємство освоїло випуск цегли «КлінКЕРАМ МАГМА». «Через два місяці після пуску завод вийшов на повну потужність, — з гордістю згадує Іван Федорович. — А ще через чотири  підприємство освоїло випуск клінкеру у трьох кольорових гамах: червоній, жовтій та коричневій. Нині в асортиментній лінійці — понад 100 різновидів клінкерної цегли».

Острівець соціальної стабільності

Усі ці здобутки ТОВ «Керамейя» сприяють зростанню в світі авторитету і самої Сумщини. У багатьох країнах Європи цей регіон позиціонується як такий, де виробляють будівельні матеріали найвищого ґатунку: екологічність сировини та готової продукції, наприклад, підтверджено сертифікатом екологічної якості та сертифікатом «Екологічно, чисто та безпечно» (за екологічними критеріями оцінки життєвого циклу продукція відповідає вимогам міжнародного стандарту ISO 14024:1999). Технічні характеристики клінкерної керамічної цегли «КлінКЕРАМ» та клінкерної бруківки «БрукКЕРАМ» перевищують вимоги ДСТУ та повністю відповідають вимогам ТУ У В. 2.7-26.4-34327895-001:2008.

Крім того, вітчизняний клінкерний лідер демонструє на всю Україну свою соціальну стабільність: попри будь-які негаразди в країні тут регулярно 207 працівникам виплачують (за час своєї трудової діяльності Іван Телющенко створив 1000 робочих місць) пристойну зарплату. Її середній розмір становить 4,5 тис. грн. при 2 тис. грн. по Сумській області в цілому. При цьому у забезпеченні працівників соціальними гарантіями «Керамейя» не обмежується законодавчо встановленим мінімумом. Так, кожен член колективу забезпечується медичним страхуванням на суму 60 тис. грн. Санаторно-курортні путівки, за які робітники сплачують лише 10% повної вартості, оздоровлення дітей у таборах відпочинку, заводська їдальня — ось далеко не повний перелік послуг, якими користуються заводчани.

Має зиск від стабільної прибуткової роботи підприємства і держава. Торік ТОВ «Керамейя» сплатило до бюджетів усіх рівнів понад 5 млн. грн. податків. Нинішнього року ця сума надійшла до державної скарбниці вже за півроку. Податкове навантаження підприємства становить 3%.

«Надходження до бюджету зростатимуть і надалі, — підводить риску в нашій розмові керівник підприємства. — Щодоби ми відправляємо споживачам близько 100 тис. шт. клінкерної цегли. В сезон ця цифра зростає до 300 тис. шт. Розпочали також випуск дорожньої бруківки «БрукКЕРАМ». Виробнича потужність лінії — 10 млн. шт. на рік. У перспективі плануємо побудувати ще дві лінії».


Олександр КРЮЧКОВ,
krolmi@ukr.net