Новини

Починали з чотирьох підприємств

У 1991 р. у Роменській МДПІ Сумської області було зареєстровано 4 юридичні особи. Нині інспекція обслуговує 1112 платників податків — юридичних осіб. У 2011 р. разом із майже 4 тис. фізичних осіб вони забезпечили понад 1,6 млрд. грн. надходжень до державного бюджету і 89 млн. грн. — до бюджетів м. Ромни та Роменського, Липоводолинського і Недригайлівського районів.


Нафта, газ і конденсат

Кожна регіональна інспекція в Україні має свою «податкову» особливість. Роменська міжрайонна на Сумщині, наприклад, 98% усіх податків збирає за рахунок рентних платежів. На території Роменського, Липоводолинського районів, які вона обслуговує, «качають» нафту та газ з 18 родовищ 161 свердловина. Саме вони забезпечили нинішнього року до державного бюджету найбільші суми платежів — 1,188 млрд. грн. Доведені показники з наповнення державного бюджету за вісім місяців 2011 р. інспекція виконала на 103%.

«Приємно сьогодні зазначити, — розповідає начальник інспекції Олексій Полив’яний, — що завдяки значним надходженням рентних платежів Роменська МДПІ з 7 інспекцій області займає перше місце. Ми підрахували, що кожен працівник нашої міжрайонної (а колектив налічує 102 особи, з яких 18 працюють у Недригайлівському та Липоводолинському відділеннях) забезпечує за місяць збір платежів у розмірі 2,234 млн. грн. Таку податкову продуктивність можна лише вітати».

Решта платників теж старається

За такою міцною нафтогазовою стіною платників роменські податківці, здавалося б, могли спокійно себе почувати, особливо, так би мовити, не напружуючись. Але дружний колектив поставив перед собою амбітні завдання на 2011 р.: зібрати до бюджетів усіх рівнів 2,750 млрд. грн. Тож заданий на початку року темп інспекція утримує не лише за рахунок роботи нафтогазовиків. Налагодивши належну співпрацю з іншими платниками податків, інспекція досягає бажаних результатів. Надходження податку на прибуток до державної скарбниці, наприклад, за 8 місяців порівняно з показниками 2010-го збільшилися у 2,2 раза. І не лише за рахунок зростання доходів підприємств, а й за рахунок підвищення рівня податкової віддачі з 1,22 до 1,43%. А надходження з податку на додану вартість збільшилися у 2,5 раза, у тому числі за рахунок зростання показника адекватності сплати податку показникам отримання доходів з 3,9 до 4,4%.

Серед тих, хто працює стабільно, своєчасно і в повному обсязі сплачує податки, в м. Ромни виділяють ПАТ «Роменський завод «Тракторозапчастина» (нинішнього року сплатило податки на суму 2,625 млн. грн.), ТОВ «Таланпром» (1,881 млн. грн.), ПАТ «Біловодський комбінат хлібопродуктів» (1,588 млн. грн.). Це, як зазначив начальник податкової інспекції, — виробники реального продукту, які забезпечують зайнятість місцевого населення.

«Крім того, — продовжує розповідь Олексій Вікторович, — важливе значення для нас має наповнення місцевого бюджету. Ми добре розуміємо, що від цього залежить благоустрій м. Ромни, селищних та сільських рад, якість більшості соціальних послуг, що надаються місцевою владою. Тому з початку року за ініціативи та підтримки обласного керівництва податкової служби ми провели роботу зі збільшення надходжень місцевих податків як за рахунок покращення податкової дисципліни, так і за рахунок зростання кількості платників».

Як приклад Олексій Полив’яний називає ТОВ «Роменський завод продовольчих товарів». У 2011 р. керівництву інспекції нарешті вдалося знайти порозуміння з дирекцією підприємства, в результаті чого завод змінив з 19 січня 2011 р. податкову прописку як платник ПДФО з м. Дніпропетровська на м. Ромни. До бюджету райцентру надійшло вже понад 1,4 млн. грн. До речі, кондитерський цех ТОВ «Роменський завод продовольчих товарів» нещодавно відвідав Голова ДПС України Віталій Захарченко. Він позитивно оцінив роботу Роменської МДПІ щодо налагодження тісної співпраці з таким платником та відзначив вклад підприємства у наповнення бюджету.

Адекватні платежі

Резерви надходжень до бюджетів усіх рівнів у м. Ромнах вбачають також і в досягненні адекватності платежів темпам економічного зростання підприємств. Це можна відслідкувати сьогодні завдяки аналізу податкової віддачі платника. Податковий кодекс, як наголосив начальник інспекції, дав можливість податківцям аргументовано пояснити несумлінному платнику, чому саме до нього з перевіркою збирається податкова. «Доки сплата податків у нашому суспільстві не стала усвідомленим обов’язком кожного громадянина, — продовжує Олексій Вікторович, — надходження до державної скарбниці залежатимуть не лише від темпів економічного зростання та рівня співпраці, а й від роботи, яка проводиться податківцями з несумлінними платниками податків. Велику увагу цього року ми приділяємо, наприклад, роботі з тими, хто використовує різноманітні схеми ухилення від сплати податків, виводячи в тіньовий сектор економіки кошти. І результати не забарилися: в ході проведення перевірок та вжиття заходів примусового стягнення податків лише у першому півріччі 2011 р. бюджету повернуто 3,5 млн. грн».

До речі, деякі платники, як стверджують у Роменській МДПІ, побоювалися раніше, що Податковий кодекс спричинить з боку податкових органів додатковий тиск на їх діяльність у вигляді штрафів та перевірок. Цього не сталося. Завдяки нормам Кодексу щодо відбору платників для перевірок за критеріями ризику кількість документальних перевірок юридичних осіб по Роменській інспекції скоротилася майже на 50%.

А от роботодавців Кодекс не «зменшив». Нинішнього року їх кількість навпаки зросла з 1418 до 1445. Дещо зменшилася кількість платників — фізичних осіб. Але викликано це тим, що закрили свій «бізнес» лише ті підприємці, які були задіяні в схемах мінімізації сплати податків. До позитиву можна віднести і те, що зросла кількість підприємців, які використовують найману працю: з 667 до 793. Відповідно збільшилася кількість створених робочих місць: з 1791 до 1911.

«Податковий кодекс, — зауважив Олексій Полив’яний, — більшість наших платників тепер сприймають як важливий для країни документ, від якого залежить подальший розвиток країни. Він сприятиме створенню належного інвестиційного клімату та забезпечить поступове виведення економіки з «тіні». І наше завдання — доступно роз’яснювати його норми кожному платнику».

Не платник для податкової, а навпаки

Слід відзначити, що з кожним роком змінюється на краще психологія відносин податкової з платниками. Роменщина — один із таких прогресивних регіонів. Тут добре розуміють, що будь-які податкові новації потрібно правильно донести до платників. Наприклад, електронне звітування до податкової інспекції. Це — вимога сучасності. «Платники податків, як і всі ми, — звичайні люди, — підсумовує Олексій Вікторович. — Вони спочатку з певною пересторогою сприймають новації. Тож ми повинні запастися терпінням, аби донести до платника не лише вимоги Податкового кодексу щодо обов’язкового подання документів до податкової в електронному вигляді, а й переконати підприємців, що електронне звітування економить їх час, дає змогу уникнути помилок та не потребує великої кількості паперових звітів. На сьогодні маємо хороший результат: серед платників податку на додану вартість кількість осіб, які подають зітність в електронному вигляді, зросла з 113 до 185».


Олександр КРЮЧКОВ,
krolmi@ukr.net