Єдиний податок
Тема: Єдиний податок, Приватні підприємці

Запитання — відповіді

Платник єдиного податку веде одну книгу обліку доходів

Фізична особа — підприємець — платник єдиного податку другої групи здійснює діяльність у сфері ресторанного господарства. З такою фізичною особою у трудових відносинах перебувають дев’ять працівників. Скільки книг обліку доходів повинен вести підприємець?

Відповідно до пп. 296.1.1 п. 296.1 ст. 296 Податкового кодексу платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками ПДВ, ведуть книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів. Форма цієї книги та порядок її ведення затверджено наказом № 1637.

Пунктом 6 Порядку № 1637 встановлено, що платник податку у графі 2 Книги зазначає отриману суму коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги.

При цьому в разі використання найманих працівників фізичні особи — підприємці у графі 2 за підсумками робочого дня зазначають суму коштів, яку отримали наймані працівники протягом робочого дня.

Враховуючи вищезазначене, у наведеній у запитанні ситуації фізична особа — підприємець — платник єдиного податку другої групи веде одну книгу обліку доходів.

 

Фізична особа, яка надає в оренду нерухомість, загальна площа якої перевищує 100 м2, не може бути платником єдиного податку

Фізична особа надає в оренду три квартири по 45 м2 загальною площею кожна. Загалом — 135 м2 загальної площі, проте кожна квартира окремо не перевищує 100 м2. Чи може в такому випадку фізична особа перебувати на спрощеній системі оподаткування другої групи?

Підпунктом 291.5.3 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу визначено, що не можуть бути платниками єдиного податку фізичні особи — підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 га, житлові приміщення, загальна площа яких перевищує 100 м2, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 м2.

Отже, фізична особа, яка надає в оренду три квартири по 45 м2, загальна площа яких становить 135 м2, тобто перевищує 100 м2, не може бути платником єдиного податку.

 

Дохід, отриманий як компенсація за рішенням суду, не є доходом платника єдиного податку

Чи включаються суми отриманих компенсацій за рішенням суду до доходів фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку?

Порядок визначення доходу та його склад для фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку регулюються ст. 292 Податкового кодексу, відповідно до п. 292.15 якої при визначенні обсягу доходу, що дає право суб’єкту господарювання зареєструватися платником єдиного податку та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування в наступному податковому (звітному) періоді, не включається дохід, отриманий як компенсація (відшкодування) за рішенням суду за будь-які попередні (звітні) періоди.

 

Віднесення до відповідної групи платника єдиного податку

Запитання 1.
Фізична особа планує випускати місцеву газету (тираж
  3000 примірників на тиждень, дохід становитиме приблизно 100 000 грн. на рік) без найманих працівників. Чи може така фізична особа зареєструватися платником єдиного податку, і якщо так, то до якої групи можна її віднести?

Відповідно до пп. 2 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу суб’єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на групи платників єдиного податку. Зокрема, друга група — це фізичні особи — підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

  • не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
  • обсяг доходу не перевищує 1 000 000 грн.

Таким чином, за умови дотримання зазначених вимог щодо віднесення до другої групи фізична особа, яка планує випускати газету, може зареєструватися платником єдиного податку другої групи.

 

Запитання 2.
До якої групи платника єдино
го податку може бути віднесено фізичну особу, яка планує відкрити кінозал у сільській місцевості?

Відповідно до пп. 10 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу не можуть бути платниками єдиного податку суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи — підприємці), які здійснюють діяльність з організації, проведення гастрольних заходів.

Статтею 1 Закону № 1115 передбачено, що гастрольні заходи — видовищні заходи (фестивалі, концерти, вистави, лекційно-концертні, розважальні програми, виступи пересувних циркових колективів, пересувні механізовані атракціони типу «Луна-парк» тощо) закладів, підприємств, організацій культури, творчих колективів, у тому числі тимчасових, окремих виконавців за межами їх стаціонарних сценічних майданчиків.

Згідно з КВЕД ДК 009:2005 діяльність концертних та театральних залів належить до групи 92.32, підклас 92.32.0 якої включає:

  • діяльність з управління концертними, театральними та іншими залами для глядачів та організації гастролей: установлення декорацій, освітлення чи іншого обладнання;
  • діяльність агентств з розповсюдження квитків;
  • експлуатацію концертних, театральних та інших залів для глядачів та обладнання.

Цей підклас не включає діяльність кінотеатрів, що належить до групи 92.13 «Демонстрація кінофільмів» КВЕД ДК 009:2005.

Отже, кінозал у сільській місцевості передбачає демонстрацію кіно- чи відеофільмів у кінотеатрах, у тому числі під відкритим небом, або в інших, призначених для демонстрації фільмів, приміщеннях, що не належить до діяльності, пов’язаної з організацією, проведенням гастрольних заходів.

Пунктом 291.4 ст. 291 Податкового кодексу визначено критерії віднесення до певної групи платника єдиного податку.

Таким чином, фізична особа може зареєструватися платником єдиного податку. Оскільки у даному запитанні фізична особа не надала інформації щодо використання або невикористання праці найманих осіб та обсягу доходу, таку особу буде віднесено до відповідної групи згідно з п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу.

 

Запитання 3.
Яку групу має право обрати фізична особа — підприємець, яка надає послуги населенню з ремонту радіотелевізійної та іншої аудіо- та відеоапаратури, якщо найманих працівників у неї немає і дохід не перевищує 150 000 грн.?

Згідно з пп. 1 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу до платників єдиного податку, які належать до першої групи, належать фізичні особи — підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 150 000 грн.

Відповідно до пп. 21 п. 291.7 ст. 291 Податкового кодексу під побутовими послугами населенню, які надаються першою та другою групами платників єдиного податку, слід розуміти такі види послуг, зокрема, як послуги з ремонту електропобутової техніки та інших побутових приладів.

Отже, якщо підприємець надає побутові послуги населенню з ремонту радіотелевізійної та іншої аудіо- та відеоапаратури без використання праці найманих осіб, то такий підприємець має право обрати першу групу платника єдиного податку.

 

Послуги з доступу до кабельного телебачення та Інтернету належать до діяльності зв’язку

Відповідно до пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу не можуть бути платниками єдиного податку суб’єкти господарювання  фізичні особи — підприємці, які здійснюють надання послуг пошти та зв’язку. Чи належать до цього виду діяльності послуги з доступу до кабельного телебачення та Інтернету?

Згідно з пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу не можуть бути платниками єдиного податку суб’єкти господарювання — фізичні особи — підприємці, які здійснюють надання послуг пошти та зв’язку.

Відповідно до КВЕД ДК 009:2005 діяльність пошти та зв’язку (КВЕД 64) включає:

  • поштову та кур’єрську діяльність (КВЕД 64.1);
  • кур’єрську діяльність (КВЕД 64.12).

Діяльність зв’язку (КВЕД 64.2), у свою чергу включає:

  • передавання (приймання) звуку, зображення, тексту, факсиміле, даних та іншої інформації системами радіозв’язку, кабельного, радіорелейного та супутникового зв’язку в мережах фіксованого і рухомого (мобільного) телефонного зв’язку, передачі даних;
  • надання послуг дротового і бездротового доступу до телекомунікаційної мережі;
  • технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- та радіомовлення, проводового радіомовлення і телемереж;
  • надання в користування каналів електрозв’язку;
  • надання послуг з доступу до мережі Інтернет.

Отже, послуги з доступу до кабельного телебачення та Інтернету включаються до діяльності зв’язку, яка не дає права фізичній особі — підприємцю бути платником єдиного податку.