Інші податки
Тема: Історія, сьогодення та майбутне податкової служби

«Ми — органічна складова податкової служби»

Петро Мельник— Петре Володимировичу, незабаром ваш навчальний заклад святкуватиме 90-річчя. Чим можна пишатися?

— Гадаю, не тільки ми — викладачі й вихованці Університету, а й Україна загалом може ним пишатися. За час свого існування Національний університет ДПС України став органічною частиною податкової служби і спроможний відповідати викликам сучасності. Так, зараз, незважаючи на розпал літа, наші науковці займаються підготовкою коментарів до Податкового кодексу вже в оновленому вигляді, з урахуванням внесення змін до документа щодо спрощеної системи оподаткування. Науково-практичні коментарі до Бюджетного й Податкового кодексів, що вийшли друком раніше, — також плід праці наших фахівців. Тобто триває серйозна професійна робота, і якби не наш Університет, зробити її якісно, сконцетрувавши наукову думку в єдиному руслі, було б нікому.

До того ж, ми готуємо кадри для всієї фінансової системи — Мінфіну, Держфінінспекції, Держказначейства України тощо. Звичайно, більшість випускників Університету працюють на податковій службі.

Інакше кажучи, затребуваність нашого вишу у фінансовій системі України — це те, чого нам не позичати і чим, зрештою, можна пишатися.

— Серед питань, які розглядаються Координаційною радою керівників податкових служб держав — учасниць СНД, — визначення базової установи для підготовки та перепідготовки податківців співдружності. Оскільки Національний університет ДПС України претендує на те, щоб стати такою установою, скажіть, чим можете привабити, що вигідно вирізняє вас порівняно з конкурентами?

— Члени Координаційної ради повинні визначитися між двома претендентами — нашим Університетом
і Всеросійською державною податковою академією Мінфіну РФ.

Щодо того, чим ми можемо взяти гору, то в структурі Національного університету ДПС України вже є Інститут післядипломної освіти, який починаючи з 1996 року здійснює підвищення кваліфікації за очною й дистанційною формами навчання. За цей період підготовку пройшли майже 19 тисяч працівників податкової служби.

Інститут має достатній досвід міжнародної співпраці з питань навчання персоналу. Зокрема, спільно з експертами Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), «Barents Group LLC» постійно проводяться міжнародні семінари з підвищення кваліфікації викладачів, розробки навчальних курсів та обміну досвідом. У їх роботі беруть участь представники як ОЕСР, так і педагоги із США, Канади, Німеччини, Великої Британії, Нідерландів, Австрії та Данії.

Отже, я переконаний, що наш Університет має кращі порівняно з конкурентом підстави для того, щоб стати базовою установою для підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації податківців країн співдружності.

— Чимала увага в Університеті приділяється науковим розробкам з удосконалення податкової політики держави. Які з ваших пропозицій було почуто і втілено в життя як законодавчі акти?

— Як я вже зазначав, наука — один із пріоритетних напрямів нашої роботи, вкрай потрібних державі. Для цього функціонують два підрозділи — Науково-дослідний центр з проблем оподаткування та Науково-дослідний інститут фінансового права, який через місяць відзначатиме десяту річницю від дня створення.

Останнім часом особливу увагу науковців, звичайно, було зосереджено на розробці Податкового та Бюджетного кодексів України, нову редакцію останнього було ухвалено влітку 2010 року. Із 31 нашої пропозиції до Бюджетного кодексу враховано всі без винятку, до Податкового кодексу враховано 72 пропозиції.

Крім того, такі законопроекти, до яких внесено пропозиції, розроблені науковими підрозділами Університету, як «Про Державний бюджет України на 2011 рік», «Про основні напрями бюджетної політики на 2012 рік» тощо, стали законами.

— Нещодавно вашим студентам читали лекції науковці Університету Париж ХІІІ. Які відгуки? З якими ще навчальними закладами з-за кордону співпрацюєте і як плідно?

— Дійсно, з 30 березня по 4 квітня 2011 року наші французькі колеги прочитали курс лекцій студентам юридичного факультету і факультету фінансів та банківської справи. Про інтерес до цих лекцій красномовно свідчила стовідсоткова наповненість аудиторій та кількість запитань до лекторів після закінчення викладу матеріалу. Крім студентів лекції відвідували й викладачі та науковці, аспіранти Університету.

Це не перший досвід подібного міжнародного обміну знань — у жовтні 2010 року науковці ABEQ Академії (м. Кельн, Німеччина) читали студентам Національного університету ДПС України лекції з податкового права, економіки та організації виробництва.

Основними напрямами міжнародної діяльності Університету є продовження плідної співпраці з вишами Республіки Польща, Іспанії, Російської Федерації. Так, за період 2008 — 2011 років 62 наших студенти пройшли навчання в Академії фінансів у Варшаві за магістерською програмою «Облік і фінанси» та за програмою ліцензіату, що є аналогом українського бакалаврату. А вісім студентів Університету за цей самий час встигли отримати дипломи Університетського коледжу Салесіан де Сарріа у межах програми МБМ (магістр з бізнесу і маркетингу). Це ж чудово, коли студенти замість одного отримують два дипломи, погодьтеся.

— У планах підрозділів податкової міліції ДПС України — створити на базі Університету Центр експертних досліджень з розкриття злочинів. Наскільки це реально і якого ефекту від такого центру варто очікувати на практиці?

— Цей центр фактично вже існує, просто потрібно ще юридично оформити його функціонування. Такої концентрації провідних фахівців і вчених, як у нашому Університеті, в Україні більше ніде немає. А екпертне середовище державі потрібне: коли виникають певні колізії чи труднощі з адмініструванням податків, вагоме слово фахівця — на вагу золота. До того ж, тільки органи ДПС мають значний практичний досвід щодо вирішення проблемних питань застосування положень податкового законодавства.

Логічно, що з цією метою існуватиме Центр експертних досліджень ДПС України. Його поява суттєво сприятиме підвищенню іміджу податкової служби, враховуючи, що в підрозділах органів ДПС працюють висококваліфіковані спеціалісти, які мають усі можливості на належному рівні здійснювати судово-економічні та інші експертизи.

Зауважу також, що створення експертних підрозділів у структурі ДПС не потребує додаткового фінансування з бюджету. При цьому у замовників завжди є альтернатива, адже вони можуть звернутися до інших експертних установ та приватних експертів. А це — дієвий стимул для об’єктивного і неупередженого проведення досліджень експертами ДПС.

— Чи задоволені тими кадрами, які випускаєте?

— Вони, як і всі ми, на жаль, — заручники загальної ситуації в економіці, що час від часу перебуває в турбулентному стані. Відповідно, молоді фахівці відчувають залежність від багатьох факторів — починаючи від розміру заробітної плати і закінчуючи умовами проживання. Звичайно, не всі випускники затримуються на податковій службі, але сподіваюся, що ті, хто обрав цей шлях, не зганьблять професії податківця і надалі підвищуватимуть рівень поваги до неї.

— Якими є перспективи розвитку Національного університету ДПС України на найближчий час і майбутнє?

— Передусім ми налаштовані на поглиблення міжнародних зв’язків. Нещодавно з офіційним візитом у нас перебувала делегація Загребського Університету Республіки Хорватія. Його результат — підписання 20 червня угоди про співпрацю.

Національний університет ДПС України прагне також брати участь в освітніх трендах Європейського Союзу. Це дасть можливість розширити перелік магістерських програм для студентів і реалізовувати програми підвищення кваліфікації податківців та науково-педагогічних працівників Університету.

У квітні 2010 року ми долучилися до співзасновників Європейського колегіуму польських і українських університетів. Його основна мета — підготовка майбутньої еліти, що працюватиме на благо обох країн.

7 липня поточного року виповниться 20 років відтоді, як я обіймаю посаду ректора. Зроблено чимало, але попереду ще більше. А про те, наскільки успішною буде реалізація амбітних планів щодо подальшого розвитку Університету, можна буде судити з дій майбутніх випускників, яких прагнемо виховати висококваліфікованими, ерудованими фахівцями, із чіткою громадянською позицією — патріотів своєї Батьківщини.