Інші податки
Тема: Історія, сьогодення та майбутне податкової служби

ДПС України змінюється відповідно до вимог життя

Олександр КотькалоУ переддень 21-ї річниці утворення Державної податкової служби України ми насамперед звертаємося до тих, хто стояв біля витоків її створення, робив перші кроки на шляху до становлення міцного й ефективного механізму адміністрування та стягнення податків. Серед них — Олександр КОТЬКАЛО, голова ВГО «Асоціація ветеранів державної податкової служби».


— Хочу розпочати з визначної події в діяльності вітчизняної податкової служби, що сталася у 1996 році. Відповідно до Указу Президента було утворено новий орган центральної виконавчої влади — Державну податкову адміністрацію України. У джерел її створення був тодішній Голова ДПА, а нині — Прем’єр-міністр України Микола Азаров, під керівництвом якого розпочалася модернізація податкової служби на технологічному рівні. Усі зусилля Миколи Яновича було спрямовано на реформування служби, розробку та впровадження в практику нових підходів, нової філософії у відносинах з платниками податків, яка будувалася на основі партнерства й взєморозуміння, спрощення та доступності в адмініструванні податків.

Це був непростий крок, продиктований вимогою часу, адже тоді держава ледь тягнула розбалансований локомотив економіки. Не поповнювалась державна скарбниця: вчителі, лікарі, військові, інші працівники бюджетної сфери кілька місяців поспіль не отримували зарплату, а пенсіонери — пенсію. Я ці проблеми відчував особливо болісно, бо з 1990 по 1998 роки був мером м. Сміли Черкаської області.

Потрібна була нова, свіжа сила, потужний і ефективний апарат адміністрування податків, здатний не лише у повному обсязі збирати всі види податків і зборів, а й ефективно протидіяти економічній злочинності. І такою силою, таким надійним інструментом стала Державна податкова адміністрація України — центральний орган державної виконавчої влади зі спеціальним статусом. Адже нарівні з виконанням чинного податкового законодавства ДПА України було делеговано функції — вносити до уряду пропозиції щодо його вдосконалення.

Сьогодні, коли державну податкову політику спрямовано на налагодження партнерських відносин із сумлінними платниками податків, створення сприятливих умов для ведення бізнесу, коли впроваджується прогресивна форма електронної звітності, головною рушійною силою цього процесу стала модернізація Державної податкової служби України. Президентом України Віктором Януковичем чітко визначено, що стратегічні цілі податкових перетворень — у підтримці та стимулюванні економіки.

Ми стоїмо на порозі змін. А шлях становлення та утвердження Державної податкової служби України як однієї з найважливіших складових виконавчої влади нашої держави представлено долями ветеранів-податківців, чиї зусилля, сумлінність та ентузіазм було спрямовано на зміцнення економіки держави та фінансування заходів соціальних програм суспільства. Ветеранський корпус ДПС України, у складі якого близько 10 тисяч членів Асоціації ветеранів ДПС України (з них 4787 пенсіонерів та 3029 ветеранів праці) — висококваліфікованих фахівців, які нині на заслуженому відпочинку, підтримує ці зміни, серцем відчуваючи важливість своєї головної місії сьогодення — бути поруч з молодими податківцями, усіляко сприяти їм у подальшому впровадженні в життя економічної конституції нашої держави.

Ми знаємо, що по-справжньому демократичною є та держава, в якій піклуються та проявляють турботу про дітей — обрії її майбутнього, про пенсіонерів та ветеранів — її корені, опору, живу історію та досвід. Керівництво ДПС України в особі її Голови Віталія Захарченка сприяє постійній співпраці ветеранів з молодими податківцями. Так, про свій досвід, професійні здобутки ветерани мають змогу розповідати на зустрічах із студентами Національного університету ДПС України, у відновленому музеї ДПС України, висвітлюють на шпальтах всеукраїнських журналів, у створеному історичному альманасі-книзі «Податкова служба України: події та люди», до якого увійшли архівні матеріали з 1943 року й спогади близько 300 ветеранів.

Наші ветерани — це золотий скарб, велике серце податкової служби. Із неймовірною любов’ю та турботою вони піклуються про дітей. Акція «Книга — дітям» нещодавно відбулася в ДПА у Хмельницькій області, під час якої до бібліотеки дитячого будинку було передано близько 700 книг.

Користуючись наданою мені можливістю, звертаюся до голів обласних державних податкових адміністрацій, начальників податкових інспекцій з проханням із належною увагою, вдячністю, пошаною та повагою ставитися до наших ветеранів, які віддали найцінніше — зусилля, знання, певною мірою здоров’я, вкладаючи у свою роботу душу. Не полишайте їх наодинці з труднощами, бідами, самотністю, незримо будьте поруч з ними.

Як ветеран ДПС України, голова Всеукраїнської громадської організації «Асоціація ветеранів державної податкової служби» хочу привітати всіх, хто нині опікується важливою справою — справлянням податків у складних умовах структурної перебудови, і тих, хто на заслуженому відпочинку, але продовжує передавати свій багатий досвід молодим податківцям, і побажати сповна реалізовувати свій потенціал, упевнено крокувати до нових здобутків.