Новини

«Пріоритетним завданням податкових органів є створення фінансового фундаменту для проведення масштабних соціальних реформ»

Голова ДПС у Дніпропетровській області Вадим КуслійДніпропетровщину по праву можна вважати одним із центрів економічного життя країни. Цей регіон має потужний промисловий потенціал і є одним із лідерів за обсягами як залучення прямих іноземних інвестицій, так і здійснення експортно-імпортних операцій. Тож що комфортнішими будуть умови для ведення бізнесу в області, то успішніше він розвиватиметься і більше податків надходитиме до бюджетів усіх рівнів. Про те, як працювали податківці протягом перших чотирьох місяців поточного року, виконання ними пріоритетних завдань та взаємодію з платниками розповідає голова ДПС у Дніпропетровській області Вадим КУСЛІЙ.


— Вадиме Олександровичу, яким чином перегляд формату відносин з бізнес-середовищем позначився на наповненні бюджетів усіх рівнів податківцями області?

— Скажу чесно, завдяки цим перетворенням і реорганізації відомства в цілому ДПС у Дніпропетровській області стала працювати ефективніше. Так, у січні — квітні 2012 року від платників податків надійшло 9,829 млрд. грн., що перевищує показник за аналогічний період минулого року на 32%. У тому числі до держбюджету надійшло 7,107 млрд. грн. (на 39% більше), до місцевих бюджетів — 2,722 млрд. грн. (+ 17%).

Щодо головних джерел дохідної частини держбюджету, то це передусім податок на прибуток підприємств і ПДВ, яких у поточному році мобілізовано 4,563 млрд. грн. і 2,153 млрд. грн. Решту надходжень становлять податок на доходи фізичних осіб (1,826 млрд. грн., або на 15% більше, ніж торік), плата за землю (568 млн. грн., + 23%), єдиний податок (76 млн. грн.).

— Дніпропетровщина відома як потужний промисловий регіон. Про що свідчить динаміка надходжень від промислових підприємств області, чи працюється їм краще?

— Наші промисловці нарощують обсяги виробленої і реалізованої продукції, тож очевидно, що зміни пішли їм тільки на користь. Відповідно, і сплачують податків промислові підприємства області більше: якщо за чотири місяці минулого року від них надійшло 3 млрд. грн., то з початку 2012 року — 4,8 млрд. грн.

Зауважу, що збільшення надходжень відбулося по всіх основних галузях економіки, але особливо завдяки підприємствам гірничо-металургійного комплексу. Ними сплачено 3,8 млрд. грн. податків, що на 1,4 млрд. грн. більше, ніж у 2011 році. Підприємства торгівлі та будівництва сплатили до бюджету у 1,2 раза більше, ніж торік.

Серед конкретних підприємств надходження зросли по Інгулецькому (на 0,6 млн. грн.), Південному (на 0,4 млн. грн.), Центральному (на 0,2 млн. грн.) гірничо-збагачувальних комбінатах, ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» (на 0,2 млн. грн.) та ПАТ «Євраз Суха Балка».

— Керівництво ДПС України останнім часом наголошує на значному збільшенні обсягів відшкодування ПДВ. Якою є ситуація з поверненням сум податку на розрахункові рахунки підприємств у Дніпропетровській області?

— Спостерігаємо помітний прогрес, причому як у плані нарощування обсягів поточного бюджетного відшкодування ПДВ, так і в частині скорочення заборгованості з цього податку. Зокрема, торік дотримання чітких та прозорих правил податкової поведінки дало змогу одному з потужних підприємств металургійної галузі Дніпропетровщини отримати бюджетну компенсацію в 4,5 раза більшу, ніж у 2010 році, — майже 3,2 млрд. грн.

За чотири місяці поточного року платникам ПДВ області відшкодовано 2,721 млрд. грн. — у 1,7 раза більше, ніж за аналогічний період 2011 року.

Сумлінні платники не матимуть перешкод з проходженням процедури відшкодування ПДВ і надалі. Звісно, за умови, що не виникатиме претензій з точки зору законності здійснюваних ними фінансових операцій.

— А що, на Вашу думку, стимулює бізнес ставитися до виконання податкових зобов’язань відповідальніше?

— Доступне та якісне обслуговування. Підприємці щиро зацікавлені у новаціях, ми ж у свою чергу усвідомлюємо власну відповідальність за впровадження нових сервісів. Яскравим прикладом такої взаємовигідної співпраці є сервіс автоматичного відшкодування ПДВ, що базується на довірі між платниками та податковою службою. За один рік роботи цей сервіс продемонстрував позитивні результати.

У 2011 році підприємствам Дніпропетровської області відшкодовано 6,2 млрд. грн. ПДВ, із них в автоматичному режимі — 3,4 млрд. грн., або 55% від суми відшкодування. Водночас протягом січня — квітня поточного року відшкодовано 2,7 млрд. грн., з яких через «автомат» пройшло 1,9 млрд. грн., або 70%.

Загалом за рік роботи сервісу правом на отримання прискореного бюджетного відшкодування скористалися 25 платників області на суму 5,2 млрд. грн.

— Як, за Вашими прогнозами, змінюватиметься кількість платників, що претендуватимуть на автоматичне відшкодування ПДВ, надалі?

— Гадаю, платників, що відповідають критеріям, визначеним Податковим кодексом України для такого відшкодування, тільки більшатиме. І це відбудеться в основному за рахунок суб’єктів господарювання, що не мають розбіжностей між податковими зобов’язаннями та податковим кредитом, а також мають позитивну податкову історію.

Ми всіляко підтримуємо прагнення бізнесменів отримувати автоматичне відшкодування ПДВ, бо це — цивілізований метод роботи, вихід на новий рівень податкової культури. Така норма Кодексу відіграє і соціально-стимулюючу роль, оскільки однією з основних умов автоматичного відшкодування ПДВ є розмір зарплати на підприємстві,  який має у 2,5 раза перевищувати мінімальний.

При цьому ми не визнаємо жодної дискримінації, адже всі наші сервіси однаковою мірою розраховано на представників як великого, так середнього та малого бізнесу.

— Приблизно рік тому було започатковано відкриття мережі центрів обслуговування платників податків по всій Україні…

— І Дніпропетровщина не стала винятком. Результати реформування ДПС України повинен відчути кожен платник податків. Тому поліпшення стандартів надання послуг через сервісні центри — наше першочергове завдання.

У Дніпропетровській області центри обслуговування платників податків буде створено в 17 органах ДПС. У 10 інспекціях планується провести реконструкцію, а в семи ДПІ, де відсутня така можливість, центри буде створено шляхом переміщення працівників на перші поверхи адміністративних будівель із розбиттям на сектори. З травня по червень 2012 року підготовчі роботи зі створення зазначених секторів буде завершено.

— А наскільки часто платники користуються іншим сервісом — «Пульсом податкової»?

— Сподіваюся, в міру того, як стикаються з правопорушеннями. Відпрацювання та реагування на отримані телефонні звернення громадськості в рамках цього проекту, забезпечення ефективного механізму зворотного зв’язку, недопущення випадків неякісного та формального розгляду отриманих звернень взято під персональну відповідальність керівництва. У цілому з початку роботи сервісу, тобто з 20 січня 2012 року, за телефоном «Пульсу податкової» до ДПС України надійшло 109 звернень від платників податків та громадян на неправомірні дії або бездіяльність працівників органів ДПС області. Відпрацьовано та знято з контролю 107 звернень.

Супроводження роботи антикорупційного сервісу «Пульс податкової», який втілює прагнення і керівництва служби, і небайдужих громадян швидко реагувати на порушення законних прав людей та зловживання владою, є одним із пріоритетних напрямів органів ДПС області і стримуючим фактором для працівників підвідомчих органів. Адже рівень довіри населення має чималий вплив на ефективність роботи податкового відомства.

— Нещодавно завершилася кампанія декларування громадянами доходів, отриманих у 2011 році. Які особливості вона мала на Дніпропетровщині?

— Податковою службою у Дніпропетровській області докладено максимум зусиль, аби кампанія декларування пройшла успішно. До неї були залучені всі громадяни, які згідно з нормами Податкового кодексу України повинні в обов’язковому порядку відзвітувати перед державою. А сам процес декларування для кожного громадянина став зручним, швидким та зрозумілим.

Аналіз поданих декларацій свідчить про позитивні зміни в ментальності наших співвітчизників. Доходи задекларували 66,8 тис. мешканців області, в тому числі понад 24 тис. держслужбовців. Це на 50% більше, ніж торік.

Загальна сума задекларованих доходів — понад 2,3 млрд. грн., сума визначеного податкового зобов’язання — 37,2 млн. грн.

Тільки заради отримання податкової знижки до органів ДПІ подано більш ніж 8,8 тис. декларацій, за результатами опрацювання яких громадянам повернуть з бюджету 6,6 млн. грн.

— Які доходи громадяни декларували найчастіше?

— Уже за традицією найбільше декларацій подають сільські жителі, які одержували дохід від продажу продукції, вирощеної на своїх земельних паях. Подано 10,6 тис. таких декларацій.

На другому місці за кількістю (3,6 тис.) — декларації від громадян з доходами у вигляді спадщини та подарунків, що майже вдвічі більше порівняно з минулим роком. Сума задекларованого ними доходу становить 207 млн. грн.

На третьому місці (3,2 тис.) — декларації з доходами від продажу рухомого та нерухомого майна. Доходи від надання в найм нерухомого майна задекларувало понад 1,7 тис. громадян, задекларовано дохід у сумі 71,6 млн. грн., що у п’ять разів більш, ніж у минулому році.

Щодо найбільших сум, то їх зазвичай декларують громадяни, які продавали корпоративні права на свій бізнес. Наприклад, один громадянин задекларував інвестиційний прибуток на суму 30,7 млн. грн., отриманий від продажу корпоративних прав, і сплатив 5,2 млн. грн. податку. Всього інвестиційний прибуток задекларував 341 громадян на суму 259 млн. грн.

Також у структурі задекларованих громадянами коштів є іноземні доходи (80 млн. грн.).

Зазвичай журналісти цікавляться кількістю мільйонерів. Так от, цього року доходи понад 1 млн. грн. задекларували 213 осіб на суму 1,2 млрд. грн.

А загалом деклараційна кампанія вкотре довела: люди дедалі частіше сприймають звітування перед податковою як належне, тобто як свій конституційний обов’язок. Це свідчить про високий рівень їх податкової культури, повагу до держави.


Розмову вела Ольга ГЕРМАНОВА,
germanova@visnuk.com.ua