Новини

«Рівень податкової культури жителів міста помітно підвищився. І це незаперечний факт»

Начальник ДПІ у м. Чернівцях Анатолій ПаланійчукЗі слів керівників міської влади, минулий рік став знаковим для Чернівців. Місто зробило відчутний крок уперед щодо послідовного втілення соціальних ініціатив, які мають принести користь кожному жителю. Ремонти у школах і дитячих садках, оновлення лікарняного обладнання — усі малі й великі проекти були б неможливі без стабільного наповнення міської скарбниці. Про те, як вдосконалюють сервіс податківці міста і розвивається бізнес-середовище, зокрема про попередні результати кампанії декларування громадянами доходів, розповідає начальник ДПІ у м. Чернівцях Анатолій ПАЛАНІЙЧУК.


— Анатолію Васильовичу, Чернівці — це місто високорозвиненого підприємництва у різних галузях економічної діяльності — туризму, рекреації, наукоємних технологій, екологічно чистого виробництва й раціонального природокористування. Чи позначається на обсягах податкових надходжень наявність такого ресурсу?

— Податкова система надзвичайно динамічна і постійно перебуває у процесі реформування, оновлюється і законодавчо, і структурно. Мені завжди імпонувала новизна в усьому, тому із задоволенням зазначаю, що фахівці міської податкової інспекції, яку я очолюю лише місяць, перебувають у постійному пошуку. І спрямований він не лише на те, щоб віднайти нові резерви для оподаткування, а створити умови для того, аби ці резерви повністю розкрилися. Чи є у цій справі позитивні зрушення? Судіть самі. За чотири місяці поточного року до загального фонду державного бюджету надійшло 131,1 млн. грн., що майже на 23,0 млн. грн. більше, ніж за відповідний період минулого року; до місцевого бюджету — 144,0 млн. грн., що на 13,5 млн. грн. перевищує минулорічні показники.

За підсумками квітня до державного бюджету забезпечено понад 31,3 млн. грн., що на 8,6 млн. грн. перевищує показники квітня минулого року, а до місцевого бюджету — 37,2 млн. грн., що на 2,3 млн. грн. більше минулорічних. Власне, за цими цифрами — копітка праця і чернівецьких платників, і сумлінна робота всіх працівників інспекції.

— Начальник інспекції повинен визначати пріоритетні завдання, які сприятимуть оптимізації роботи працівників і поліпшенню рівня обслуговування платників податків. Якими були Ваші перші кроки на цьому шляху?

— Створення принципово нової системи адміністрування податків, в якій ключовою фігурою стане платник, — наше першочергове завдання.

І хоча посаду начальника інспекції я обіймаю лише місяць, вже розпочалася робота зі створення центру з обслуговування платників податків, де громадяни можуть у комфортних умовах подати податкову звітність, отримати потрібну консультацію фахівця. Крім того, в перші дні свого призначення звернув увагу на умови праці податківців. Якщо відверто, то очікував кращого. Тож довелося оперативно вирішувати й ці питання. Хочу вибачитися перед платниками податків за тимчасові незручності, що виникли під час ремонтних робіт, але можу пообіцяти, що результат, на який ми очікуємо, буде гідною компенсацією. На сьогодні вже кількість підприємців — платників податків збільшується. Приміром, лише в Чернівцях станом на 1 травня цього року кількість платників — юридичних осіб зросла з моменту набрання чинності Податковим кодексом України майже на 300 суб’єктів і становить 8387 суб’єктів, майже на 100 збільшилась і кількість зареєстрованих суб’єктів господарювання — фізичних осіб, яка становить 30 074 особи.

З початку поточного року до ДПІ у м. Чернівцях подали заяви на закриття підприємницької діяльності 529 суб’єктів господарювання, але водночас 667 вирішили її розпочати. Важливо усвідомлювати й те, що більшість суб’єктів, які подали заяву на ліквідацію, не декларували будь-яких доходів, тому стверджувати, що вони впливають на соціальний та економічний аспекти немає сенсу й підстав.

— Нещодавно в інтерв’ю один із депутатів Чернівецької міськради зазначив: що більше багатих людей, то багатші Чернівці. З огляду на результати цьогорічної кампанії декларування — чи є перспективи у міста стати одним із найзаможніших в Україні?

— У цьому немає жодних сумнівів хоча б тому, що підприємницька жилка у чернівчан передається генетично. Приємно, що вони стають не лише заможнішими, а й свідомішими. Поки що можу повідомити лише попередні підсумки кампанії декларування. Зазвичай найбільший інтерес викликає кількість декларантів-мільйонерів. Тож одразу зауважу, що в нашому місті налічується 16 громадян, які задекларували доходи на суму мільйон гривень.

Щодо кількості поданих декларацій, то варто зазначити, що цього року їх було подано 1452, що на 232 більше, ніж минулого. Первинний аналіз декларацій засвідчив, що податку на доходи фізичних осіб громадянами сплачено на суму близько 4,5 млн. грн. Найбільша питома вага в структурі задекларованих доходів — це доходи, отримані у вигляді спадщини, подарунків, від продажу та оренди рухомого і нерухомого майна тощо. Тож рівень податкової культури жителів міста помітно підвищився. І це незаперечний факт.

— Яких змін останнім часом зазнали методи роботи, спрямовані на виявлення порушень і припинення незаконної діяльності?

— Податківці повинні бути непомітними для сумлінних платників (адже якісний сервіс — завжди ненав’язливий) та постійно нагадувати про себе тим, хто не хоче сплачувати податки. Для порушників застосовуємо всі засоби, щоб у них зникло навіть бажання порушувати закон. Вагомий внесок у вирішення питань створення дієвої системи контролю на всіх етапах супроводу платників податків і впровадження механізму неминучого покарання злісних порушників податкового законодавства робить податкова міліція.

Так, лише з початку поточного року слідчими податкової міліції викрито 10 злочинів у сфері оподаткування, з яких тяжких та особливо тяжких — 8.

Встановлено суму збитків за порушеними кримінальними справами — 13,2 млн. грн., з яких 10,5 млн. грн. — за кримінальними справами цього року, відшкодовано збитків за кримінальними справами на суму 8,4 млн. грн., або 63,3%.

Нинішнього року правоохоронці виявили та припинили діяльність конвертаційного центру, який було створено злочинною групою у складі чотирьох осіб. Наразі стосовно організаторів конвертаційного центру вирішують питання про обрання міри запобіжного заходу в порядку, передбаченому чинним законодавством. Акценти в роботі податкової міліції зміщено з кількісних на якісні, тобто на отримання реального економічного ефекту у вигляді надходжень до бюджету.

— А хто із сумлінних платників податків заслуговує на особливу шану?

— Мені завжди приємно відзначати підприємства, колективи яких сумлінно виконують податкові зобов’язання.

Лідерами у сплаті податків до державного бюджету є ПАТ по ГГ «Чернівцігаз», ПАТ ЕК «Чернівціобленерго», МКП «Чернівцітеплокомуненерго», ТОВ «Рома», ТОВ «Машзавод», який на сьогодні є одним із найбільших в Україні та СНД виробників обладнання для переробки, транспортування, зберігання та синтезу нафти, газу та конденсату, енергетичного обладнання, устаткування для переробки сільськогосподарської продукції, виноробства, хімічної промисловості.

Важливу роль у наповненні державного та місцевого бюджетів відіграє КП «МТК «Калинівський ринок», який є одним із чотирьох найбільших ринків в Україні. Це підприємство забезпечило робочими місцями понад 20 тис. осіб. Для сумлінних платників ми реалізуємо всі можливості, щоб їм легше працювалося.

— Анатолію Васильовичу, Вас знають на Буковині не тільки як податківця, а і як президента федерації боротьби дзюдо в Чернівецькій області.

— Незабаром виповнюється 10 років відтоді, як я очолив федерацію боротьби дзюдо в Чернівецькій області. Вже 5 років я є членом Колегії федерації дзюдо України та керівником ревізійної комісії федерації дзюдо України. Щороку очолюю делегацію нашої збірної на відкритому чемпіонаті дзюдо, що відбувається у США. Звісно, я обмежений у часі, але інколи не можу відмовити собі у задоволенні вийти на татамі.


Розмову вела Наталія БАЛЬОН,
начальник відділу взаємодії зі ЗМІ
та громадськістю  ДПІ у м. Чернівцях