Новини

Самовіддана робота — позитивний результат

За сім місяців 2011 р. надходження податків до зведеного бюджету в 1,4 раза перевищили минулорічні.

Протягом січня — липня 2011 р. по платежах, що контролюються податковими органами, до державної скарбниці вдалося мобілізувати 147,8 млрд. грн., що на 42,3 млрд. грн. більше, ніж торік. «Зазначені успіхи зумовлені передусім прийняттям Податкового кодексу України, в якому поряд зі створенням комфортних умов діяльності для сумлінних платників передбачено обмеження використання бізнесом тіньових схем», — повідомив на нещодавній  заступник Голови ДПС України Сергій ЛЕКАРЬ.


Прес-конференціяПідвищення ділової  активності

До державного бюджету за зазначений період податківці забезпечили надходження 107,2 млрд. грн., що на 39 млрд. грн. більше, ніж у січні — липні 2010 р., до місцевих бюджетів — 42,8 млрд. грн. «Багато було критики щодо реалізації податкової реформи, але, як бачимо, позитивні результати є і вони цілком відповідають темпам збільшення обсягів виробництва та реалізації продукції, розвитку вітчизняної економіки», — наголосив Сергій Лекарь.

Зростання надходжень відбулося по всіх бюджетоутворюючих платежах — ПДВ, податку на прибуток підприємств, акцизному податку. І це, на переконання заступника Голови ДПС України, є красномовним свідченням підвищення ділової активності та конкурентоспроможності українських підприємств як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках.

Стан адміністрування ПДВ

Одним з індикаторів розвитку економіки є стан адміністрування ПДВ. Суми податку, що заявляються до відшкодування, постійно збільшуються. Середньомісячна сума заявок сягнула 3,8 млрд. грн. при бюджетному ресурсі, що виділяється з цією метою, 3,3 млрд. грн. Втім вихід із ситуації, пов’язаної з деякою нестачею коштів, які потрібно повертати на рахунки платників, податківці знайшли. «Завдяки координації роботи з Кабінетом Міністрів, Мінфіном України ми маємо можливість частину з перевиконаних надходжень спрямовувати на своєчасне відшкодування ПДВ. Тобто всі норми Податкового кодексу, пов’язані з адмініструванням цього податку, дотримуються», — пояснив Сергій Лекарь. Він додав, що загалом у 2011 р. відшкодовано 25 млрд. грн. ПДВ, що на 16 млрд. грн. більше, ніж за сім місяців минулого року. Зокрема, у липні платники отримали 4,5 млрд. грн. — у 2,3 раза більше, ніж торік.

Щодо передбаченого ст. 200 Кодексу автоматичного відшкодування ПДВ, яке розпочалося за результатами здійснення фінансово-господарської діяльності платниками в поточному році, то в цьому процесі також спостерігається позитивна динаміка. Якщо перша партія «відшкодуванців» у березні 2011 р. була представлена 24 підприємствами з 14 регіонів України, то тепер відшкодування податку без втручання людського фактора охопило всю країну, а кількість платників, які мають на це право, зросла до 175. За оперативними даними, за результатами подання декларацій у червні вони отримають 1,9 млрд. грн. «Підприємці мали змогу переконатись у перевагах такої форми отримання відшкодування, наслідком чого є постійне збільшення кількості платників, які відповідають критеріям для автоматичного відшкодування ПДВ», — зазначив заступник очільника податкового відомства України. За його прогнозами, вже найближчим часом таких платників стане значно більше.

Не примушувати, а спонукати

Неабияку роль у тому, що платники почали більш охоче виконувати податкові зобов’язання, відіграють нові підходи до організації діяльності ДПС України, адже її трансформація з адміністрації на службу — не лише зміна вивіски, вважає високопосадовець. Великою мірою сумлінності платників передує масово-роз’яснювальна робота: семінари, у тому числі інтерактивні, численні зустрічі з платниками податків, взаємодія із засобами масової інформації, розміщення соціальної реклами тощо. «Ми приділяємо велику увагу роботі зі ЗМІ, які розтлумачують громадськості необхідність сплати податків, і констатуємо підвищення рівня їх податкової культури. Це — приклад демократичного, відкритого спілкування влади із суспільством», — наголосив Сергій Лекарь.

Натомість контрольно-перевірочних заходів, що проводяться податківцями, значно поменшало, оскільки Голова ДПС України Віталій Захарченко ще на початку року прийняв рішення про обмеження кількості фактичних перевірок, а щодо суб’єктів малого бізнесу й фізичних осіб — підприємців взагалі заборонив їх проведення. У процентному співвідношенні порівняно з аналогічним періодом минулого року кількість перевірок зменшилася до 47%, а в ІІ півріччі 2011 р. їх заплановано скоротити більш як на 50%. Проте до зниження якості відповідної роботи це не призвело. «За результатами проведення перевірок донараховано до сплати понад 2,5 млрд.  грн., і більша частина зазначеної суми — 1,9 млрд. грн. — вже потрапила до державної скарбниці», — уточнив заступник Голови ДПС України. Загалом завдяки масштабним заходам щодо боротьби з тіньовою економікою, обмеження використання схем мінімізації податкових зобов’язань, викриття конвертаційних центрів у поточному році держава додатково одержала 14,1 млрд. грн.

Питання соціального захисту

На особливому контролі податківців — питання соціального захисту населення. Йдеться передусім про боротьбу з тіньовою зайнятістю, що, з одного боку, дає людям гарантію державної підтримки при настанні пенсійного віку, а з іншого, супроводжується збільшенням надходжень до місцевих бюджетів.

У січні — липні 2011 р. протидія виплаті заробітної плати «в конвертах» додала до «кошиків» місцевих бюджетів на 3,2 млрд. грн. більше, ніж минулого року, в тому числі зафіксовано значне зростання надходжень податку на доходи фізичних осіб. Так, з початку року виявлено понад 64 тис. найманих осіб, праця яких використовувалась роботодавцями без укладання трудових угод та без сплати податку. До бюджету додатково сплачено понад 14 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб. «Було чимало скептиків, які не вірили, що ми здатні зламати кругову поруку, коли і працівник, і роботодавець приховують від податкових органів факт трудових відносин. Проте кількість тих, хто сьогодні перейшов на легальне працевлаштування, обчислюється десятками тисяч осіб. Залишається сподіватися, що зарплати «в конвертах» врешті-решт зникнуть як явище», — зауважив Сергій Лекарь.

Туристичний збір

Ще один ресурс місцевих бюджетів — туристичний збір, запроваджений відповідно до ст. 268 Податкового кодексу України. Його ставка встановлюється за рішеннями місцевих рад у розмірі 0,5 — 1% від вартості наданих послуг за вирахуванням ПДВ. На сьогодні цим правом скористалися 1617 місцевих рад, а середня по країні ставка збору дорівнює 0,88%. Найвищою вона є в містах Києві та Севастополі, Дніпропетровській, Одеській, Миколаївській, Тернопільській та Харківській областях — 1% від вартості проживання.

За словами чиновника, після запровадження туристичного збору витрати на відпочинок в Україні не зросли, адже йдеться не про ті суми, що «б’ють по кишені» кожного окремого громадянина. Водночас вони слугують додатковим джерелом поліпшення інфраструктури курортних зон, оскільки використовуються на створення належних соціально-побутових, комунальних умов та розвиток транспортних комунікацій для поліпшення туристичного сервісу. У цілому за час дії зазначеної норми Кодексу надійшло 12 млн. грн. туристичного збору.

Сьогодення і перспективи

Працює над поліпшенням сервісу для платників і державна податкова служба. Так, у містах Донецьку та Івано-Франківську нещодавно було відкрито центри з обслуговування платників податків, і надалі кількість таких центрів розширюватиметься. Інтернет-конференції, відеосемінари — також прогресивна форма співпраці з платниками, яка дає змогу останнім бути в курсі особливостей справляння платежів і водночас тримати дистанцію у відносинах із податківцями. Спільно з Нацбанком України розглядається питання можливості здійснення розрахунків з бюджетом за допомогою терміналів. «І все це робиться з однією метою: платник повинен мати максимум інформації для забезпечення своєї діяльності і мінімум контактів із податковими інспекторами», — окреслив перспективи заступник Голови ДПС України.


Ольга ГЕРМАНОВА,
germanova@visnuk.com.ua