Статті

Нагорода підвищила вимогливість до самої себе

Наталію Приймак нагороджено орденом княгині Ольги III ступеняПлідну працю заступника голови ДПА в Одеській області відзначено державою. Згідно з Указом Президента України № 716/2011 «Про відзначення державними нагородами України» за значний особистий внесок у розвиток вітчизняної податкової системи, багаторічну плідну професійну діяльність та з нагоди Дня працівника державної податкової служби України Наталію Приймак нагороджено орденом княгині Ольги III ступеня. «Нагорода накладає певні зобов’язання перед владою, колегами, людьми, які повірили в мене, а також підвищує вимогливість до самої себе», — трохи ніяковіє від уваги Наталія Іванівна. До своєї роботи вона ставиться відповідально, тому результатами може пишатися не менше, ніж відзнакою. На її долю випала нелегка дорога сучасного менеджера. Довгий час працювала головним бухгалтером на базових підприємствах півдня України, спробувала себе у підприємництві, відчула гіркий присмак безробіття. Але усюди прагнула тримати лад, модернізовувати і перемагати. Як заступник голови ДПА в Одеській області Наталія Приймак відповідає за сфери адміністрування податків юридичних осіб та інформатизацію податкової служби. Тож доводиться завжди тримати високий результат. А це вимагає постійної напруженої роботи. Навіть на це інтерв’ю Наталія Іванівна знайшла час... у проміжках між діловими зустрічами в департаментах та управліннях ДПС України.


— Вирішуєте якусь серйозну проблему?

— Проблеми намагаємося роз’язувати на місці. Наразі спільно з колегами з центрального офісу шукаємо відповіді на поточні питання. Адже Податковий кодекс вніс чимало змін як у роботу податкової, так і в діяльність ділового середовища. А кожна зміна, як відомо, і навіть зміна на краще породжує численні незручності. На жаль, Податковий кодекс не дає однозначної відповіді на всі запитання, а для Одеського регіону, який охоплює велику сферу економічної діяльності, вони є доволі актуальними.

— Одещина — особливий регіон, економічні ворота України. Вам доводиться працювати з експортерами й імпортерами, резидентами і нерезидентами. Чи даються взнаки на практиці відмінності вітчизняного та зарубіжного податкового законодавства?

— Так, особливістю нашого регіону є те, що тут зосереджено велику кількість портів, підприємств, які працюють на зовнішніх ринках. Приміром, протягом 2010 року зовнішньоторговельні операції на ринку товарів здійснювалися з партнерами із 168 країн світу. Водночас спостерігалося збільшення порівняно з 2009 роком як експорту товарів на 16,5%, так і імпорту — на 28,9%, загальний обсяг яких становив 1684,4 та 4482,0 млн. дол. відповідно. Частка підприємств регіону в загальному обсязі експорту товарів країни становить 3,3%, імпорту — 7,4%. Підприємства регіону здійснювали операції на ринку послуг з партнерами із 173 країн світу. Те, що на території Одещини перетинаються різні принципи господарювання та ведення бізнесу, великих складнощів у роботі податкової служби не викликає. Наш регіон є мультинаціональним, тому конструктивний діалог на Одеській землі споконвіку вважався запорукою добрих відносин. Та й фаховий рівень наших платників податків і аудиторських фірм є традиційно високим.

— Наталіє Іванівно, все Ваше трудове життя пов’язане з податками. Спершу Ви як бухгалтер слачували їх, а нині адмініструєте.

— Першу половину трудового шляху доводилося розраховувати платежі до бюджету, а зараз допомагаю своїм колишнім колегам виконувати вимоги Податкового кодексу.

— Вас податки не стомили?

— Ні. Мені цікаво. Можливо, певною мірою десь у душі й залишаєшся бухгалтером, коли на податки, обов’язкові платежі дивишся через призму стабільного функціонування підприємства. А вже як податківець більше переймаєшся стабільним функціонуванням державних інститутів, тобто дбаєш про своєчасне наповнення бюджетів усіх рівнів. І в цьому сенсі дуже важливо відчувати межу, де стикаються інтереси бізнесу і суспільства. Не кажу, що вони перебувають у площині конфлікту. Адже стабільність одних залежить від стабільності інших. Тому, адмініструючи податкові платежі, слід розуміти бухгалтерію кожного окремого підприємства.

Узагалі я рекомендувала б молодим податківцям декілька років попрацювати бухгалтером —  тоді краще розумітимуть природу питань. Адже можна чудово знатися на усіх нормах податкового законодавства, але без бухгалтерської практики довго шукати відповіді на запитання, що виникли. Знаючи, як заповнюється кожна графа звітності, що стоїть за кожною цифрою, легше зорієнтуватися в діях платника, його помилках чи підступних намірах. Водночас податківець здійснює оперативний аналіз діяльності підприємства. І в разі певних відхилень здатен підказати підприємству, що слід виправити.

— Тобто бухгалтер і податківець можуть по-різному дивитися на податки?

— Не обов’язково. У них радше спільне бачення: відповідно до законодавчої бази, методики і порядку заповнення розрахунків і декларацій здійснити платежі та адміністрування. Водночас бухгалтер прагне сплатити податки, оформити витратну частину, податковий кредит, податкові зобов’язання у межах закону таким чином, щоб максимальну суму коштів залишити в обороті підприємства. Це — не злочин, але... Адміністратор же зобов’язаний підтримувати податкову культуру платника, а саме повноту і своєчасність сплати податків до державного бюджету. Тому, аналізуючи податкову звітність, порівнюючи цифри з макроекономічними показниками, він може знайти додаткові податкові резерви збільшення надходжень до бюджету.

— Саме за рахунок цього Одещина за перше півріччя нинішнього року збільшила надходження до бюджету?

— У тому числі. З початку року податківцями Одеської області до зведеного бюджету мобілізовано понад 4 млрд. грн. Порівняно з аналогічним періодом минулого року надходження зросли на 820 млн. грн. Протягом січня — червня 2011 року до загального фонду державного бюджету надійшло 2,549 млрд. грн., що майже на 710 млн. грн. більше від показників аналогічного періоду минулого року.

До місцевих бюджетів надійшло 1,822 млрд. грн., що на 289 млн. грн. більше, ніж у січні — червні 2010 року.

Втім слід зазначити, що цих результатів досягнуто також за рахунок нової філософії діяльності податкової служби. Повторюся, для податківця важливо розуміти логіку поведінки платника податків, визначити баланс інтересів і надати своєчасну допомогу. Коротко кажучи, податківці Одещини прагнуть надавати платникам якісний сервіс. А він можливий лише з тими, хто з самого початку працює в правовому полі. Нечистим на руку ділкам ми надаємо «сервіс» іншого гатунку.

— Як бізнес Одещини реагує на такі дії податківців? Якими наразі є взаємини?

— Можу сказати, що — спокійними. Вивчення ділової думки, яке постійно проводиться нами, свідчить про позитивне сприйняття. Більше того, визнання ДПА в Одеській області переможцем конкурсу «Приязна адміністрація» минулого року й лауреатом нинішнього свідчить, що і ділове середовище, і громадськість вбачають у податківцях партнерів. У 2010 році своє ставлення до системи оподаткування та діяльності органів державної податкової служби висловили майже три тисячі респондентів — платників податків. Для максимального сприяння платникам податків у їх діяльності податковою службою, зокрема, впроваджуються нові інформаційні ресурси та сервіси. Представники громадських організацій — платників податків, а саме АППУ, не залишаються осторонь заходів, що проводяться ДПА в Одеській області. Зустрічі податківців з платниками — членами Асоціації дають змогу оперативніше враховувати пропозиції, побажання та зауваження громадськості в поточній роботі податкової служби, сприяють підвищенню податкової культури наших громадян.

Усі заходи відображаються в планах спільних дій, спрямованих на формування у суспільства, зокрема у платників податків, розуміння необхідності та соціальної значимості сплати податків.

— До речі, соціальна значимість податівців і податків дедалі більше проявляється на місцевому рівні. Особливо актуальною стала роль податкової після набрання чинності Податковим кодексом, який надав право органам місцевого самоврядування визначати розмір деяких місцевих податків. Чи співпрацює ДПА з місцевою владою?

— Хочу сказати, що податківці Одещини налагодили тісну співпрацю з органами місцевого самоврядування. Наші фахівці, керівництво на рівні області, міст, районів і навіть сіл постійно беруть участь в апаратних нарадах, на яких розглядають питання наповнення місцевої скарбниці. Особливо активною була роль податківців у період до запровадження місцевих податків і зборів. Необхідно було у найкоротший термін провести необхідні розрахунки, щоб вивести оптимальний і об’єктивний розмір платежів. Одещина відмінно впоралася з цим завданням. У цьому сенсі маємо висловити подяку як фінансовому управлінню, управлінню транспорту, управлінню земельними ресурсами обласної державної адміністрації, так і мерам міст за щоденну копітку роботу. Усі пропозиції податкової лягли в основу рішень місцевої влади.

— Кілька місяців Ви були приватним підприємцем...

— Обставини спонукали спробувати себе на ниві приватного підприємництва. Втім згодом збагнула, що це не моє, адже в душі залишалася суто головним бухгалтером. Не кожному дано бути комерсантом. Розумієте, в кожному середовищі, на кожному підприємстві існують менеджери першої лінії, менеджери другої лінії. Якщо перші працюють у зовнішньому середовищі, то другі опікуються стабільністю і ефективністю внутрішніх процесів. За характером і внутрішніми переконаннями мені більше імпонує перебувати на другій лінії, відповідаючи за власну ділянку роботи, підтримувати лад і стабільність.

— Суто жіночий погляд на організацію праці. Це як у сім’ї: чоловік добуває, а газдиня веде лад у господарстві.

— Можна і так сказати. Досвід роботи в Ощадбанку навчив і вселив упевненість у бухгалтерській справі. Тоді розбіжності між бухгалтерськими даними і даними операційного відділу допускалися в межах однієї копійки. Необхідно було бути настільки уважним і відповідальним, щоб за допомогою калькулятора, звичайних рахівниць, які нині вже мало хто пам’ятає, звести до одного знаменника цифри. Цей момент виробив навички пунктуальності, чіткості. Тоді ж збагнула, що бухгалтерська справа на будь-якому підприємстві є фундаментом ефективної роботи і стабільного розвитку.

— З цими переконаннями Ви згодом, на іншому підприємстві, обіймали посаду заступника, а потім — головного бухгалтера.

— І спробувала модернізувати справу.

— Вам це вдалося?

— Звісно. Відомо, хто хоче працювати — шукає вихід, хто не хоче — шукає причину. Пригадую, це було у 1994 році. Передусім ознайомилася з умовами, в яких працює бухгалтерія. Видалися вони мені на той час геть застарілими. Світ уже перейшов на комп’ютеризацію фінансових процесів, а мої колеги все ще користувалися рахівницями, калькуляторами. Довелося складати програму переоснащення, переконувати керівництво в його необхідності. З часом наша бухгалтерія перетворилася на найпрогресивніший підрозділ, стала і операційним фінансовим центром, і статистичним, і стратегічним центром.

— Однак майже через десять років з приходом нового начальства Ви опинились... у центрі зайнятості. У Вас бачили конкурента на посаду керівника підприємства?

— Можливо. Важко про це згадувати. Але і зараз про свої дії не жалкую. Результат став корисним для колективу. А для мене особисто повчальним і цікавим.

— Нині Ви надзвичайно зайнята людина. Чи знаходите час зайнятися чимось окрім роботи?

— Звісно, але так само... роботою домашньою. А ще люблю подорожувати. Ми з чоловіком Василем у компанії друзів, серед яких і однокласники, і одногрупники, просто близькі приятелі з різних куточків країни, подорожуємо Україною. Минулого року мандрували Черкащиною. Відвідали шевченківські місця, Корсунь-Шевченківський, Канів, Умань. Ще раніше милувалися красотами Закарпаття, Прикарпаття. Нинішнього літа збираємося на Сіверський Донець. Ви знаєте, скажу, може, високопарно: краєвиди нашої землі вселяють гордість за країну, в якій живеш. Вони заспокоюють, і надихають на... роботу.

— Орден княгині Ольги для жінки — не лише нагорода за працю, а, можливо, ще більшою мірою визнання суто людських якостей. Що Вам імпонує у цій історичній постаті?

— Сила волі і характер. Якості, що необхідні були нашим жінкам колись і які ще знадобляться українкам не одного покоління.

— А по місцях княгині Ольги подорожуватимете?

— Неодмінно.


Розмову вів Микола ВЛАЩУК