Новини

Посягань на державну кишеню в області поменшало

Перший заступник голови ДПА у Запорізькій області — начальник управління податкової міліції підполковник податкової міліції Олександр КовальБудь-яке починання з часом розвивається, вдосконалюється, виходить на нові, якісніші рівні. Такі тенденції набули цілком конкретних обрисів у сфері діяльності підрозділів податкової міліції. Нині функції працівників податкової міліції області не обмежуються оперативно-розшуковою чи кримінально-процесуальною діяльністю. Нові технології, форми й методи роботи, що їх активно застосовують правоохоронці, потребують глибоких економічних знань і неабияких аналітичних здібностей.

З-поміж тих, хто керує відповідальною і скрупульозною діяльністю підрозділів податкової міліції, — перший заступник голови ДПА у Запорізькій області — начальник управління податкової міліції підполковник податкової міліції Олександр КОВАЛЬ, якого колеги нещодавно мали нагоду привітати з почесною нагородою — нагрудним знаком Державної податкової адміністрації України «За заслуги». Цю відзнаку Олександр Коваль отримав за значний особистий внесок у розвиток податкової служби, забезпечення виконання завдань з мобілізації коштів до бюджетів усіх рівнів, сумлінну і бездоганну працю та з нагоди Дня працівника державної податкової служби.


— Олександре Олександровичу, на Вашу думку, які чинники на сьогодні є найчіткішими індикаторами діяльності підрозділів податкової міліції Запорізької області?

— Насамперед кількісні показники, що свідчать про рівень захищеності державної скарбниці від економічних злочинів. На Запоріжжі за перше півріччя поточного року до державного бюджету внаслідок діяльності підрозділів податкової міліції надійшло близько 124 млн. грн. У сфері економіки викрито 156 злочинів, з яких 64 — за ухилення від сплати податків у особливо великих розмірах. Із незаконного обігу вилучено товарно-матеріальних цінностей більш як на 28 млн. грн., виявлено та ліквідовано 34 підпільні цехи, 25 з яких виготовляли фальсифіковані алкогольні напої, та припинено діяльність 7 конвертаційних центрів, де відмивалася готівка.

Крім того, збільшується чисельність підприємств, які отримують право на автоматичне відшкодування ПДВ, що засвідчує ефективність функціонування системи раннього виявлення і знешкодження тіньового сектора економіки та руйнування схем мінімізації податків. У цілому підприємствам області держава з початку року повернула 1,658 млрд. грн. із заявлених 1,544 млрд. грн., тобто баланс — на користь платників податків.

За перше півріччя працівники податкової міліції регіону перевірили 127 матеріалів, поданих до інспекцій на відшкодування ПДВ. Саме така скрупульозна робота не дає ділкам можливості красти з державної кишені. Цьогоріч порушено 15 кримінальних справ, де фігурує близько 10 млн. грн. Таку суму прагнули незаконно відшкодувати з бюджету.

— Чи помічаєте вже сьогодні, що якість ведення бізнесу у регіоні поліпшується?

— Безперечно, автоматичне відшкодування ПДВ змусило суб’єктів господарювання вимогливіше обирати партнерів по бізнесу, уникаючи операцій з тими, хто потрапив до зони ризику, за ким тягнеться шлейф «розбіжностей», хто виступає в ролі «транзитера» чи «податкової ями». Висновок однозначний: фільтрування підприємств–контрагентів — процес, у якому передусім зацікавлені суб’єкти господарювання. Адже навіть один непорядний партнер може заплямувати репутацію сумлінного платника податків, створивши непереборну перешкоду для автоматичного відшкодування податку на додану вартість. Наголошу, що саме перешкода у вигляді вимог до відшкодування ПДВ приборкала у багатьох бажання безпідставно претендувати на державні кошти. Практика свідчить, що посягань на державну кишеню в області поменшало.

Підрозділи податкової міліції ретельно відслідковують кожну операцію, фактичне її супроводження, починаючи з первинних документів і завершуючи кінцевим пунктом призначення товару, транспортуванням і зберіганням, складськими приміщеннями й людськими ресурсами, задіяними в цьому процесі. Якщо хоча б одна ланка дає збій, з’являється привід перевірити достовірність операції. Водночас наголошу, що сумлінних платників не перевірятимемо, а охоплюватимемо податковим контролем тільки тих суб’єктів господарювання, хто має найбільше ризиків невиконання податкових зобов’язань. Така позиція ДПС України.

— Як працює механізм, завдяки якому порушники законодавства рано чи пізно опиняються у полі зору податківців?

— Умовне «сито», яке фільтрує недобросовісних контрагентів, — п’ятий додаток до декларації з ПДВ, розшифровка контрагентів. У порушника виникає дві спокуси: або незаконно відшкодувати ПДВ з бюджету, або мінімізувати свої податкові зобов’язання.

Ще однією підставою для зацікавленості підприємницькою діяльністю є результати контрольно-перевірочної роботи. На постійному контролі — моніторинг підприємств групи ризику, особливо тих, яких віднесено до списку так званих фірм-одноденок, створених для однієї або кількох операцій. Режим он-лайн дає змогу досить оперативно отримати повну картину незаконних дій.        

Крім того, започатковуються технології, що мають на меті поліпшення якості обслуговування платників. Так, запроваджено пілотний проект нового сервісу — горизонтальний моніторинг. Він полягає у співпраці у реальному часі: за узгодженням з платником податків обробляється інформація про його фінансові операції і йому одразу вказують на ймовірні ризики, сумнівних контрагентів. Це дає змогу ще на ранніх стадіях уникнути ризикованих операцій. Ті підприємства, що апробуватимуть горизонтальний моніторинг, матимуть подвійний ефект: можливість автоматичного відшкодування ПДВ і водночас впевненість в тому, що всі їхні операції здійснюватимуться у межах правового поля.

— Наведіть, будь ласка, конкретні приклади, які б свідчили про те, що в області урівноважується баланс довіри між державою та бізнесом.

— На Запоріжжі з моменту запровадження автоматичного відшкодування ПДВ у переліку тих, кому відшкодовуються кошти, спершу було лише одне підприємство — «Запоріжсталь». На сьогодні цей список поповнили ще шість суб’єктів господарювання.

Не зайвим буде згадати і підприємство, у якого також складаються відкриті та прозорі стосунки з державою і яке повністю відповідає критеріям, передбаченим Податковим кодексом України для отримання права на автоматичне відшкодування ПДВ з бюджету, — це ЗАТ «Запоріжкран». Тільки за березень держава повернула чималу суму коштів заводу, що випускає прибуткову й конкурентоспроможну на світовому ринку продукцію, більша частина якої йде на експорт. У червні до ЗАТ «Запоріжкран» надійшов другий транш від держави. Таким чином й іноземні інвестори отримали «зелене світло» своїм намірам щодо інвестицій в українську економіку і промисловість.

Ці факти свідчать про те, що процес відшкодування ПДВ стає динамічнішим. Віднедавна поняття автоматичного відшкодування ПДВ стало по суті тотожним  поняттю сумлінного платника податків. Тож бути серед тих підприємств, з ким держава в автоматичному режимі розраховується за кілька днів, відшкодовуючи ПДВ, — досить престижно й авторитетно. У такий спосіб ми переходимо на вищий і якісніший щабель спілкування з платниками податків.


Розмову вела Оксана КОВАЛЕНКО