Юридична практика

До партнерської співпраці

Відкрито перші сервісні центри з обслуговування платників податків.

Налагодження ефективних партнерських відносин з платниками податків — один з основних пріоритетів діяльності сучасної податкової служби. Податківці зосередили свою роботу на здобутті довіри українських громадян і світового співтовариства до діяльності податкової служби. У зв’язку з цим вона активізує власну модернізацію для того, щоб створити комфортні умови для кожного платника податків.


Орієнтир — на клієнта

Внаслідок змін, що відбуваються, податкову службу буде трансформовано з фіскального органу в сервісну державну службу, орієнтовану на клієнта. У такій службі платник податків має бути партнером, а служба працюватиме для задоволення його, а не власних потреб. Формою такої співпраці стало відкриття сервісних центрів з обслуговування платників податків. Зі створенням мережі цих центрів державна податкова служба впроваджує індивідуальний підхід до кожного платника, що має на меті зміну формату відносин між податковою службою та бізнесом, а також створення ефективної системи обслуговування платників податків.

У червні у рамках програми реформування та модернізації податкової служби на базі державних податкових інспекцій у м. Донецьку та у м. Івано-Франківську розпочали свою діяльність сервісні центри з обслуговування платників податків. Основними завданнями центрів є впровадження якісно нової моделі функціонування податкової служби, застосування стандартизованих та прозорих форм і методів обслуговування платників податків, оперативна видача дозвільних документів, покращення адміністрування податків і зборів, удосконалення процесу приймання звітності від суб’єктів господарювання, забезпечення швидкого доступу платника до інформації.

Сьогодення і перспективи

Приміщення сервісного центру в ДПІ у Калінінському районі м. Донецька оформлено інформаційними стендами, на яких розміщено зразки заповнення податкової звітності, податкові календарі із зазначенням термінів подання звітності та сплати податків, реквізити розрахункових рахунків, нормативної бази, порядок звернення громадян, всілякі довідники, поточні податкові оголошення і новини.

У перспективі — відкриття сервісних центрів з обслуговування платників податків по всій Донеччині, найближчим часом — у м. Костянтинівці, СДПІ по роботі з ВПП у м. Донецьку. Функціонування центрів дасть можливість не тільки покращити якість послуг, що надаються, а й скоротити час, який сьогодні витрачають платники податків на подання звітності. Відомо, що за дослідженням, проведеним експертами Світового банку і PricewaterhouseCoopers (PWC), Україна потрапила до двадцятки країн світу, податкова система яких вважається недосконалою і заплутаною для платників податків, зокрема за кількістю платежів та витратами часу на подання декларацій. Виправити цю ситуацію покликана мережа центрів з обслуговування платників, створена для покращення умов при поданні і перевірці податкової звітності.

«Центр з обслуговування платників податків в Івано-Франківську є прикладом забезпечення належних умов для ведення бізнесу. Сьогодні податкові інспекції надають значну кількість послуг платникам податків, але роблять це різні підрозділи, відділи, сектори тощо. Відповідно, платнику доводиться контактувати з великою кількістю працівників, ходити по кабінетах, вистоювати в чергах. З відкриттям наших центрів ми зводимо ці проблеми нанівець. Очікуємо, що такі сервісні послуги знизять рівень корупції та нарікання з боку платників податків», — зазначив Голова ДПС України Віталій Захарченко.

Вищезазначений Центр з обслуговування платників податків площею понад 300 м2 має три функціональні зали. У залі № 1 платник може отримати будь-яку дозвільну документацію (свідоцтво, патент, довідку), податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства, акти звірок нарахованих та сплачених сум податків і зборів. У залі № 2 відбувається прийом звітності та кореспонденції, тут функціонує вісім вікон для приймання звітності від юридичних та фізичних осіб та два вікна — для вхідної кореспонденції. У залі № 3 здійснюється обслуговування суб’єктів господарювання працівниками управлінь оподаткування юридичних та фізичних осіб, податкового контролю, погашення прострочених податкових зобов’язань тощо. З цією метою у залі створено 22 робочих місця, де платники податків можуть отримати широкий спектр послуг, пов’язаних з адмініструванням та сплатою податків і зборів, контрольно-перевірочною роботою, погашенням податкового боргу, та розв’язати низку актуальних питань, що виникають у суб’єктів господарювання.

Заради розвитку підприємництва

Таким чином, весь комплекс послуг з адміністрування податків та зборів — реєстрація, надання адміністративних послуг з видачі довідок та дозвільних документів, консультацій, проведення звірок, прийом звітності та вхідної кореспонденції — зосереджено в одному місці. Це значно покращило обслуговування не лише платників податків, а й мешканців міста. Адже адміністрування — мистецтво досягнення рівноваги та встановлення дійсно партнерських відносин із платниками податків.

До кінця 2011 р. планується відкриття таких центрів ще в кількох районних інспекціях Івано-Франківської області. Для комфорту платників ці центри працюватимуть з прискореним сервісом, послуги надаватимуться протягом подовженого робочого часу низкою підрозділів податкової служби.

«Для платників податків потрібно організовувати такі сервісні центри, які допомагали б та сприяли розвитку підприємництва та економіки держави. В цьому наша основна стратегічна мета», — підкреслив Голова ДПС України.

Отже, зусилля податкової служби щодо покращення якості послуг створюють можливість зберігати наявні людські ресурси — професіоналів-податківців та краще обслуговувати платників податків. Податківці велику увагу приділяють рекламуванню центрів, щоб повніше використати свій потенціал уже найближчим часом.


Андрій ЧУПРИНА,
заступник директора Департаменту
розвитку та модернізації ДПС