Новини

Десяту частину податкових надходжень України забезпечує наш регіон

Голова ДПА у Дніпропетровській області Сергій ШинкаренкоУ першому півріччі 2011 р. до бюджетів усіх рівнів платниками податків Дніпропетровщини було перераховано понад 13 млрд. грн.


Бюджетоформуючою галуззю на Дніпропетровщині є промисловість. Дві третини податкових надходжень забезпечують саме промислові підприємства. Якщо загальні надходження поточного року збільшилися вдвічі порівняно з першим півріччям 2010 р., то промислові підприємства сплатили втричі більше. Сприяли цьому два фактори: поліпшення економічної ситуації у країні та регіоні й покращення адміністрування податків.

Перше півріччя розвіяло песимістичні настрої щодо дії нового Податкового кодексу України. Вдалося налагодити партнерські відносини з великими підприємствами. Постійні зустрічі з топ-менеджерами цих підприємств дають змогу оперативно реагувати на їхні проблеми, ефективно застосовувати податкове законодавство. Результатом цього стало збільшення надходжень податку на прибуток до 6,3 млрд. грн. (у 4,5 раза більше, ніж минулого року). Нові методи роботи, зокрема, проведення операції «Бар’єр», спрямованої на руйнування схем мінімізації і виведення економіки з «тіні», дали змогу зібрати також 2,7 млрд. грн. ПДВ. У цілому ж у першому півріччі поточного року промислові підприємства сплатили до бюджетів усіх рівнів 8 млрд. грн. (минулого року ця цифра становила 3 млрд. грн.).

Збільшили надходження до бюджету підприємства всіх галузей. Проте найбільше зростання досягнуто на підприємствах гірничодобувної галузі, які збільшили сплату податків у 5 разів (надійшло майже 5 млрд. грн.). Серед передовиків — Інгулецький, Північний, Центральний, Південний гірничо-збагачувальні комбінати та Криворізький залізорудний комбінат. До речі, Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат став одним із лауреатів Всеукраїнського рейтингу «Добросовісні платники податків», який проводила Асоціація платників податків України.

Металургійні підприємства сплатили понад 1 млрд. грн. (удвічі більше, ніж минулого року). Істотно збільшили платежі до бюджету акціонерні товариства «АрселорМіттал Кривий Ріг», «ЄВРАЗ — Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського». Висока питома вага гірничо-металургійного комплексу в надходженнях до державного та місцевих бюджетів. Залежність підприємств галузі від ситуації на зовнішніх ринках робить економіку області вразливою. Але для того, щоб мінімізувати цю вразливість, галузь потрібно модернізувати, зробити її продукцію конкурентоспроможною. Наразі будується металургійний завод «Дніпросталь», який забезпечить 600 робочих місць із середньою зарплатою близько 4 тис. грн. До бюджету щороку надходитиме від підприємства 150 млн. грн.

Облдержадміністрація та облрада в межах своїх повноважень роблять усе можливе для залучення інвестицій у модернізацію різних галузей. Функціонує, наприклад, низка регіональних програм. Крім того, модернізації виробництва сприяє також зниження Податковим кодексом України ставки податку на прибуток підприємств. Та й самі податкові органи області роблять сьогодні усе можливе, аби підприємства працювали ефективно в чинному законодавчому полі, зокрема, вирішується надзвичайно важлива для експортноорієнтованої економіки Дніпропетровщини проблема відшкодування ПДВ. З початку року сума відшкодування в 5 разів перевищила аналогічний показник минулого року. З 3 млрд. грн. відшкодованих з бюджету, 85% отримали підприємства гірничо-металургійного комплексу. До цієї галузі належить половина підприємств області, які отримували бюджетне відшкодування в автоматичному режимі. Вони вже отримали 93% від загальної суми автоматично відшкодованого ПДВ.

Подальшому покращенню адміністрування податків і встановленню прозорих відносин з бізнесом сприяє впровадження нових форм роботи. Перспективним є метод горизонтального моніторингу. Меморандум про участь в експерименті із запровадження такого моніторингу підписано ДПС України та ПAТ «АрселорМіттал Кривий Ріг». Розробляються нові сервіси й на обласному рівні, зокрема, налагоджується спілкування з великими платниками податків у режимі відеоконференцій через Інтернет.