Аналітика

Нові обрії горизонтального моніторингу

24 червня 2011 р. ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» і Державна податкова служба України підписали Меморандум про участь в експерименті по впровадженню горизонтального моніторингу, який, на думку керівництва підприємства, створить і апробує на практиці ефективну для бюджету й необтяжливу для платників систему адміністрування податків і зборів. Зокрема, горизонтальний моніторинг дасть змогу відмовитися від проведення документальних перевірок, за винятком випадків, коли обов’язок проведення таких перевірок покладено на податковий орган згідно із законодавством.


Діловий імідж України

У той час, як у головному офісі ДПС України на Львівській площі в м. Києві підписували Меморандум, в приміщенні Торгово-промислової палати України відбулася ще одна знаменна для
ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» подія: тут нагороджували переможців національно-рейтингової програми діловий імідж України «Визнання року — 2010». Серед тих, хто отримав Почесний диплом і кубок «Визнання року — 2010» був і міський голова м. Кривого Рогу Юрій Вілкул. Столицю залізної руди було визнано одним із кращих в Україні міст за темпами реалізації стратегічного плану соціально-економічного розвитку міста. ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» до цього має безпосереднє відношення.

Фінансовий директор ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» Андрій Коломієць— Адже наше підприємство є головним бюджетним донором м. Кривого Рогу, — говорить фінансовий директор ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» Андрій Коломієць (на фото). — У 2010 році кожну другу гривню до місцевого бюджету внесли ми. Крім того, підприємство забезпечило роботою близько 37 тис. городян. Їхня середня зарплата торік становила близько 4 тис. грн., у червні 2011 року — уже 4227 грн. (по місту в цілому цей показник у першому кварталі 2011 р. становив 3042 грн. — О. К.). 21 квітня 2011 р. генеральний директор нашого підприємства Рінат Старков і голова міськради Юрій Вілкул підписали договір про співпрацю й організацію взаємин між виконавчим комітетом Криворізької міської ради та ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг». Цим документом передбачено виділення нашим підприємством цього року 15 млн. грн. на реалізацію соціальних програм, а також на поліпшення екологічної ситуації в місті. 4 млн. грн. ми вже перерахували на підтримку міського будівництва, проведення ремонтних робіт у лікарнях, міських дитячих садках і школах, ремонт доріг і благоустрій житлових кварталів. Так що життя міста нерозривно пов’язано із трудовою діяльністю підприємства: будемо ми працювати стабільно, отримувати прибуток — краще будуть жити криворіжці.

До речі, за останні п’ять років після придбання компанії на підприємстві було впроваджено близько 50 великих інвестиційних проектів і понад 4 млрд. грн. було вкладено в модернізацію заводу, підвищення його конкурентноспроможності. Підписаний Меморандум дасть змогу значно поліпшити ці показники: взаємовигідний як для підприємства, так і для податківців експеримент з впровадження горизонтального моніторингу обіцяє обом сторонам низку переваг. У підсумку наше співробітництво з фіскальними органами стане більш цивілізованим.

Дві перевірки щодня

ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» стало першим в Україні підприємством, яке підписало зазначений Меморандум. Ще чотири великі компанії вирішують сьогодні це питання. Від того, як підуть справи у криворіжців, залежатиме подальша доля проекту державної значимості. З великою зацікавленістю за ходом подій стежать і податківці.

— Ми впевені, що робота фіскальних органів теж покращиться, — продовжує розмову Андрій Миколайович. — Держава повинна контролювати виконання законодавства приватним бізнесом. Але коли цей контроль перетворюється в інструмент тиску на бізнес, інвестори відмовляються працювати у такому бізнесовому середовищі.

Як приклад на підприємстві наводять такі факти: в 2009 р. на заводі відбулася 361 перевірка. Наступного — вже 591! В умовах, коли на порозі офісу постійно стояли представники контролюючих органів, що вимагали терміново надати їм безліч документів, працівникам підприємства було непросто виконувати свої основні функціональні обов’язки. Дійшло навіть до того, що на заводі почали подейкувати про створення окремого департаменту, який виконував би одне функціональне завдання — підготовку матеріалів для чергової перевірочної комісії.

— Тому для нас дуже важливо сьогодні, — продовжує керівник фінансового підрозділу компанії, — що горизонтальний моніторинг здійснюватиметься переважно наданням документів в електронній формі. Це нарешті звільнить нас від обтяжних документальних перевірок на місцях та інших форм податкового контролю, що вимагає від нас чималих часових та людських витрат. У свою чергу ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» зобов’язується в оперативному режимі, у строки, які будуть встановлені в додатковому договорі із СДПІ по роботі з підприємствами ГМК у м. Кривому Розі, надавати всю необхідну податківцям інформацію, включаючи ціноутворення, рух матеріально-технічних цінностей, інформацію про наших постачальників і т. д. Таким чином, діяльність компанії на українському ринку буде ще прозорішою та відкритішою абсолютно з усіх боків.

Замість суду — переговори

На думку керівництва компанії, така вдосконалена прозорість та відкритість у діяльності ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» допоможе зняти з порядку денного багато питань судових розглядів. До підписання Меморандуму криворіжці тривалий час судилися з податковою з приводу відшкодування простроченої заборгованості з ПДВ коштами на суму близько 900 млн. грн. Відтепер же за умовами угоди вирішення усіх спірних моментів відбуватиметься в досудовому порядку. Керівництво підприємства зробило навіть перший крок «доброї волі», заявивши про свою готовність відкликати із суду свою позовну заяву.

Крім того, завдяки «горизонтальному експерименту» вводиться в дію превентивна система виявлення податкових порушень: якщо у податкових органів виникнуть обґрунтовані претензії до підприємства, про свою позицію, підкріплену аргументами, вони повідомляють у письмовій формі. Металурги можуть погодитися з вимогами фіскального органу, або ж нададуть йому власні відповідні аргументи, які, на їхню думку, підтверджують правоту підприємства. До суду обидві сторони підуть лише у випадку, коли мирним шляхом не вдалося дійти згоди.

— Такий підхід до вирішення спірних питань буде вигідний і для бюджету, і для нас, — говорить Андрій Коломієць, — тому що вагомі аргументи податківців, що підтверджують допущену нами помилку, допоможуть компанії вчасно її виправити. Нам не доведеться сплачувати штрафи, а державний бюджет вчасно дістане додаткові кошти. Ми вже відчули потепління у відносинах з податковими органами. Це підтверджує хоча б те, що наше підприємство занесено до списку компаній, яким ПДВ відшкодовується в автоматичному режимі. З початку цього року ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» відшкодовано коштами ПДВ на загальну суму 1 млрд. 333 млн. грн., з якої 730 млн. грн. становить бюджетне відшкодування з ПДВ, надане в автоматичному режиму, починаючи з квітня нинішнього року.

Зустрічають по «Арселору», проводжають…

ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» було визнано кращим іноземним інвестором 2011 р. в Україні. Це звання підтверджено офіційною нагородою 7-го щорічного Інвестиційного Саміту, який відбувся в травні 2011 р. під егідою інституту Адама Сміта в Лондоні. Керівництво компанії таке визнання і радує, і багато до чого зобов’язує. У підприємства — великі амбіційні плани: до 2015 р. воно повинно збільшити виробництво концентрату до 12 млн. т на рік. Крім того, підприємство прагне до розширення своєї частки на міжнародному металургійному ринку. Цього можна досягти за умови забезпечення конкурентоспроможності підприємства, тобто досягнення найвищого рівня стандартів за собівартістю, якості та послугам.

«Поки ми маємо конкурентну перевагу над такими компаніями за собівартістю продукції, — підводить риску під розмовою Андрій Миколайович. — Знизити її вдалося за рахунок близькості виробництва до сировинних запасів. Крім того, поблизу є морські порти, які дають нам змогу вийти на країни Північної Африки та Близького Сходу. Але наші конкуренти теж не сидять, склавши руки. Тому ми повинні бути в постійному русі.

За результатами цього руху, у тому числі і горизонтального моніторингу уважно стежить закордонний бізнес. Він хоче вкладати в економіку України свої інвестиції, але при цьому мати залізну гарантію, що держава зможе захистити його гроші і права».


Олександр КРЮЧКОВ,
krolmi@ukr.net