Новини

На кожний «щит» знайдеться свій меч

Як одне детективне агентство займалося зовсім не детективними справами.


Для чого кувався «Щит»

Більшість наших співгромадян оцінює свої можливості цілком реально і при цьому не витає в хмарах. Але тільки не Володимир Дудка. Тому що наш поважного віку герой з м. Сум, маючи надзвичайно амбіційні плани, зрозумів, що досягти абсолютної фінансової свободи він навряд чи коли-небудь зможе, якщо не вдасться до радикальних дій, нехай навіть порушуючи закон.

Слід зауважити, що Володимир Іванович був людиною не з боязких, рішучим і вольовим. До того ж, згідно зі статутом підприємства, був наділений найширшими правами й повноваженнями, у тому числі — правом укладати на власний розсуд договори й контракти, одноосібно розпоряджатися майном і коштами, тому що обіймав посаду генерального директора сумського детективно-правового агентства ТОВ «Щит».

Директор пропускав через свої руки чималі кошти, тому що, перебуваючи на посаді керівника, виконував організаційно-розпорядчі й адміністративно-господарські функції. Але гроші ці були не його й розпоряджався він ними віртуально. Такий стан справ зовсім не влаштовував нашого «героя», тим більше, що жити на одну зарплату він уже не хотів. А спокуса скористатися своїм службовим становищем була надто великою...

Операції з металобрухтом

Діяти самостійно директорові детективного агентства було складно: для проведення оборудок, у тому числі й фінансових, потрібен був надійний партнер. А точніше — подільник. Таку роль було відведено головному бухгалтерові ТОВ «Щит» Наталії Антоненко.

Ми не знаємо, про що домовлялися керівник підприємства та його головбух, котрі вступили в змову, і як розподіляли свої обов’язки. Та в одному переконані точно: обоє добре знали, на що йдуть.

Спочатку «детективи» з «Щита» захопилися операціями з торгівлі металобрухтом і склотарою. Їх анітрохи не бентежив той факт, що спектр надаваних ними послуг не відповідав профілю агентства. Головне, що «статутне» завдання — одержання прибутку — навіть перевиконувалося.

Таким чином, за період з червня 2006 р. по грудень 2007 р. ТОВ «Щит» здійснювало господарську діяльність, спрямовану на придбання у фізичних і юридичних осіб за готівку лому чорних металів, склотари та інших товарно-матеріальних цінностей, які надалі реалізовувалися суб’єктам підприємницької діяльності України. Однак для того, щоб сховати від податківців справжні обсяги отриманого прибутку, до податкових органів подавали декларації з податку на прибуток і податкові декларації з ПДВ, які, м’яко кажучи, не зовсім об’єктивно відображали результати фінансово-господарської діяльності підприємства.

У міру наростання прибуткової частини тіньових схем адекватно зростали й апетити новоспечених нуворишів. Вони усе ще продовжували дивитися на світ крізь рожеві окуляри, милуючись магічною зеленню заокеанських купюр. При цьому анітрохи не замислювались, що розв’язка хвацько закрученого ними злочинного сюжету уже добігає кінця.

Майже за гоголівським сценарієм

«До нас їде ревізор, тобто — податкова!». Цю звістку у вигляді офіційного повідомлення про майбутню документальну перевірку за результатами господарської діяльності в 2006 — 2008 рр., яку планувала провести ДПІ у м. Сумах, було доведено до гендиректора. Добре розуміючи, що в його фінансових справах є чимало цікавого для перевіряльників, директор доручив головному бухгалтерові ретельно перевірити правильність ведення бухгалтерського обліку й податкової звітності за зазначений період. З чітко визначеною метою: сховати кінці у воду.

Перевірка засвідчила, що показники, наведені в деклараціях про прибуток підприємства в частині валових доходів, валових витрат, оподатковуваному прибутку й податку, який підлягав сплаті до бюджету, а також показники, визначені в податкових деклараціях з ПДВ у частині податкового кредиту й чистої суми податкових зобов’язань, яка також підлягала сплаті до бюджету, не були підтверджені первинними бухгалтерськими документами.

Але ця обставина директора не збентежила, тому що він мав виняткову витримку й холоднокровність. Ознайомившись з результатами внутрішньої перевірки, генеральний директор навіть і не думав повертати державі заборгованість, не поспішив оформляти явку з повинною і навіть тікати. Він вирішив перехитрити податківців.

Перемогла жадібність

Історії фінансових злочинів не відрізняються особливою строкатістю хоробро закручених фабул, але водночас усі мають практично однаковий мотив — пристрасть до наживи. Відчувши її та задоволення від шалених грошей, зловмисники вже не змогли зупинитися. Хоча у дійових осіб цієї кримінальної історії ще був шанс усе виправити й уникнути порушення податкового законодавства. Яким чином?

Підприємство ТОВ «Щит» згідно з нормами Закону України від 20.12.2000 р. № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» мало право самостійно провести коригування до початку планової перевірки й подати до податкових органів уточнюючі декларації з податку на прибуток і з ПДВ. Для цього потрібно було лише визначити суми податкових зобов’язань і надалі сплатити ці суми до бюджету.

Але генеральний директор разом із своєю спільницею цього не зробили, адже тоді довелося б розпрощатися зі значною частиною незаконно нажитих коштів. Отже, перемогла жадібність.

На «Щиті» або під щитом?

З матеріалів обвинувального вироку суду: «Вірогідно знаючи, що відсутність зазначених первинних документів слугуватиме підставою для донарахування податку на прибуток і податку на додану вартість, генеральний директор ТОВ «Щит» Дудка В. І. і головний бухгалтер Антоненко Н. А., діючи за попередньою змовою з метою ухилення від сплати податку на прибуток і ПДВ, вирішили підробити документи для завищення валових витрат і податкового кредиту підприємства за 2006 — 2007 рр., а ці витрати надалі врахувати в бухгалтерському й податковому обліках і в такий спосіб уникнути оподаткування».

Прекрасно володіючи подвійною бухгалтерією, головному бухгалтерові нескладно було вирахувати, на яку суму й за які звітні періоди бракувало первинних бухгалтерських документів. Про результати такої арифметики доповіла своєму директорові. «А що як роздобути документи фіктивних підприємств, у яких нібито придбавалися металовироби, склотара й інші матеріальні цінності? Адже тоді можна буде істотну різницю у фінансовій звітності, на яку, безперечно, звернуть увагу податківці, повністю мінімізувати й звести до нуля…». Вочевидь так і виникла нехитра схема ухилення від податків. А з легкої руки Володимира Дудки з’явилися на світ неіснуючі суб’єкти господарської діяльності, зокрема підприємства «Вел-Мар» і «Бирот-Сервис».

Рука у зловмисників не здригнулася, коли вони холоднокровно підробляли квитанції до прибуткових касових ордерів та інші, не менш важливі документи, незаконно використані в бухгалтерському обліку ТОВ «Щит», зокрема й при складанні уточнюючих розрахунків податкових зобов’язань і декларацій з податку на прибуток підприємства. Саме в цих документах і були безпідставно завищені валові витрати й занижено суму податку на прибуток.

Таким чином, працівникам податкової інспекції було надано свідомо підроблені документи про свою так звану господарську діяльність, що й призвело до несплати до бюджету податку на прибуток і ПДВ у жовтні 2008 р. на суму 1 млн. 460 тис. 75 грн., що перевищило встановлену законодавством суму неоподатковуваного мінімуму доходу громадян на момент здійснення злочину. А тому таке діяння кваліфікується органами правосуддя як особливо тяжке.

Але й це ще не все. Як з’ясували слідчі податкової міліції, директор підприємства за допомогою підроблених документів незаконно одержав у комерційному банку кредит на суму понад 1,2 млн. грн. (485 тис. грн. і 111 тис. дол. США).

Коли таємне стає явним

Як і підводному човну, якому рано чи пізно доводиться спливти на поверхню, так незабаром спливли всі махінації «детективів» із м. Сум. І як вони не намагалися інтегруватися в середовище сумлінних платників податків, податкова міліція УПМ ДПА у Сумській області і її слідчі підрозділи повністю демаскували злісне шахрайство генерального директора та головного бухгалтера ТОВ «Щит».

«Продовжуючи свою злочинну діяльність, — йдеться в матеріалах судової справи, — Дудка В. І. як посадова особа ТОВ «Щит» з метою одержання кредитів вирішив підробити офіційні документи, у яких містилися завідомо неправдиві відомості, а саме: протоколи загальних зборів підприємства, засвідчена копія паспорта й ідентифікаційного коду засновника товариства з обмеженою відповідальністю громадянина Г. Ці документи надалі слугуватимуть підставою для надання банком кредиту».

Отже, суд визнав винними колишнього директора й головного бухгалтера підприємства у здійсненні ними шахрайства з фінансовими ресурсами, навмисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, службової підробки і призначив їм покарання — шість і п’ять років відповідно позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з організаційно-розпорядчими функціями строком на три роки з конфіскацією особистого майна. Однак враховуючи той факт, що на утриманні головного бухгалтера є малолітня дитина, суд визнав за можливе від призначеного покарання Наталію Антоненко звільнити з випробувальним терміном два роки.

На сьогодні колишній генеральний директор ТОВ «Щит» відбуває покарання. А що потім? Починати життя з чистого аркуша, коли воно перекреслено безжалісним, але справедливим законом? Шкода цю людину, боляче за його зламану долю, за те, що одного разу переступивши через закон, не зупинився.

Коментар

Перший заступник начальника управління податкової міліції ДПА у Сумській області полковник податкової міліції Володимир ГЛАНЦ:

— Заготовка металобрухту — найкриміналізованіша сфера в підприємницькій діяльності нашого регіону, тому не перший рік перебуває в зоні посиленого контролю податкової служби області. Щоб обійти закон і ухилитися від сплати податків, заготівники металобрухту вдаються до різних афер з використанням тіньових схем, печаток і документів фіктивних фірм. За результатами такого «господарювання» левова частина прибутків залишається необлікованою у махінаторів, а бюджет недоодержує мільйони гривень.

Аналіз бухгалтерської й податкової звітності, зіставлення документальних даних з реальними фактами допомогли працівникам податкової міліції розкрити приховану схему мінімізації податків, яка існувала на цьому підприємстві. Для штучного завищення валових витрат і зменшення відрахувань податків до бюджету посадові особи вдавалися до проведення безтоварних операцій з фіктивними підприємствами, зареєстрованими в інших регіонах України, у результаті чого бюджету було завдано збитків на суму 1,5 млн. грн.

Докази злочинної діяльності оперативники одержали під час обшуку в офісі фірми. Вони знайшли підроблені документи, печатки, чисті бланки з «мокрими» печатками, готівку, пластикові банківські картки, які використовувалися для зняття грошової готівки, чорнові записи й інші носії інформації, що свідчили про обсяги тіньових афер.

Усі ці докази було розглянуто в суді і враховано при винесенні обвинувального вироку. Історія досить повчальна, оскільки розкриває анатомію злочинного задуму й переконливо доводить, що будь-який, навіть найвитонченіший злочин, рано чи пізно буде розкрито, а злочинців — покарано.


Юрій НОВИКОВ,
novikov@visnuk.com.ua