Новини
Тема: Плата за землю

Плата за землю

Чи має право суб’єкт господарської діяльності у разі визнання у судовому порядку договору оренди землі державної та комунальної власності недійсним з моменту його укладання зменшити податкові зобов’язання з орендної плати за фактичний строк перебування такої земельної ділянки в оренді та повернути надміру сплачені кошти?

Відповідно до пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності — обов’язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі — орендна плата).

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу).

Договір оренди землі — це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону про оренду землі).

Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації (ст. 18 Закону про оренду землі).

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного органу ДПС за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 Податкового кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями (п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу).

У разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається (частина шоста ст. 21 Закону про оренду землі).

Тому у разі визнання у судовому порядку недійсним договору оренди землі, строк дії якого закінчився, суб’єкт господарської діяльності не має права зменшити податкові зобов’язання з орендної плати за фактичний строк перебування землі в оренді за таким договором.

У разі якщо строк дії договору оренди землі не закінчився та рішенням суду такий договір визнається недійсним, суб’єкт господарської діяльності має право зменшити податкові зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки тільки з дати набрання законної сили таким рішенням суду.


Єдина база податкових знань, www.sts.gov.ua

«Гарячі лінії»

Дата: 31 травня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42