Статті

Замість розчинника — «коктейль Молотова»

На які ризики наражається споживач, купуючи хімтовари підпільного виробництва

Начальник відділу по боротьбі з незаконним обігом підакцизних товарів УПМ ДПА у Запорізькій області майор податкової міліції Сергій НарижнийЛіто у розпалі. Багато господарів прагнуть відремонтувати оселю чи дачу і з цією метою поспішають придбати лакофарбову та допоміжну продукцію й інколи придбавають фальсифікат. Глобальне перенасищення товарного ринку не тільки дає широкі можливості у виборі необхідного продукту, а й приховує немало прямих і опосередкованих ризиків для споживача. Покупець часом і гадки не має, на яку небезпеку можна наразитися, купуючи на ринку хімтовари. Приміром, звичайнісінький розчинник, який знадобився споживачу для дрібного ремонту в оселі, несподівано самозайнявся, як напалм… Про те, як уникнути подібних непорозумінь під час купівлі та використанні господарчих товарів хімічної групи, в сьогоднішньому випуску «Споживача» розповідає начальник відділу по боротьбі з незаконним обігом підакцизних товарів УПМ ДПА у Запорізькій області майор податкової міліції Сергій НАРИЖНИЙ.


— Які «сюрпризи» приховують фальсифіковані хімтовари господарського призначення?

—Товари побутової хімії господарського призначення належать до категорії потенційно небезпечних для життя та здоров’я користувачів, а виготовлені незаконним шляхом — і поготів. Ось чому споживачі мають знати про  можливі загрози, які приховують товари господарського вжитку, адже поінформований — озброєний, а отже й захищений.

При необережному контакті з розчинниками можуть бути вражені шкіра та слизова оболонка носа і дихальних шляхів. А при практичному застосуванні цих продуктів у контакті з різними матеріалами може виникати непередбачувана реакція, навіть самозапалювання та вибух... Тому з такими речовинами при застосуванні неохідні особливі застережні заходи. Слід суворо дотримуватись інструкції, зазначеної на упаковці товару чи його етикетці. Зберігати хімтовари необхідно окремо від продуктів харчування та в недоступних для дітей місцях.

— Що має знати споживач, який зібрався за покупкою розчинника, фарби чи  іншого хімтовару господарського призначення?

— Почасти прагнучи здешевити покупку, споживач придбаває «з рук» фарбу, розчинник чи оліфу, навіть не замислюючись над тим, що копійчана економія може несподівано вилитись у серйозні матеріальні збитки. Наведу приклад. Реставруючи в оселі вхідні двері, господар знімав залишки фарби поролоновою губкою, змоченою у розчиннику. Губка швидко стала гарячою, а невдовзі задимилася й… спалахнула. На щастя, пожежі не сталося. «Розчинник», який господар купив на стихійному ринку, виявився підпільного виробництва. Експерти й досі ламають голову, які саме компоненти входять до складу рідини, подібної до «коктейлю Молотова».

— То чи варто  ризикувати?

— Відомо  — жадібність обертається збитками. Тому, користуючись нагодою, застерігаю: вирушаючи за покупками хімтоварів, ні в якому разі не придбавайте їх на стихійних ринках та в інших не пристосованих для торгівлі місцях, бо саме тут виникає найбільша вірогідність натрапити на товар з ознаками фальсифікації. А це вже суттєвий ризик, оскільки невідомо, з яких компонентів зроблено розріджувач чи якусь іншу речовину. Не виключено, що може повторитися ситуація, яка сталась із споживачем, у якого придбаний на «дикому» ринку розріджувач, виявився небезпечною запальною сумішшю, а банка червоної фарби —
… зеленою.

Отож купуйте хімтовари господарського призначення лише у спеціалізованих магазинах чи у великих будівельних гіпермаркетах або хоча б у спеціалізованих відділах торговельної мережі. Такі підприємства оптово-роздрібної торгівлі, як правило, контактують безпосередньо з виробниками й отримують товар за схемою «завод-виготовлювач — магазин». І обов’язково порадьтеся з товарознавцем або консультантом щодо того, як саме ви збираєтесь застосувати розчинник, з якими матеріалами чи у суміші з якою речовиною, аби не викликати небажаної хімічної реакції.

— На упаковці товару чи корпусній етикетці має бути наведено інструкцію щодо застосування?

— Звісно. Однак інструкція не може містити всі варіанти застосування того чи іншого хімічного продукту. Тому важлива саме порада фахівця, як і в якому співвідношенні слід застосовувати ту чи іншу хімічну речовину. А такі спеціалісти працюють лише у великих спеціалізованих підприємствах торгівлі.

Щодо етикетки, яка є неодмінною умовою маркування будь-якого продукту, то вона обов’язково має містити таку інформацію: назву товару; реквізити підприємства-виготовлювача (або імпортера) з детальною адресою та контактними телефонами; склад продукту та застереження про небезпеку його застосування; дату виготовлення й номер партії; посилання на державні стандарти чи технічні умови, яким відповідає той чи інший продукт; інструкцію до застосування (може бути надрукований на контретикетці чи на окремому паперовому носієві).

— Як діяти, якщо виникла підозра про сумнівну якість товару? Як її підтвердити або спростувати?

— Якщо виникли сумніви, то краще відмовитись від покупки, адже на карту поставлені небезпека житла та здоров’я членів вашої родини. Водночас ви маєте повне право затребувати у продавця сертифікат відповідності на товар, який видає орган стандартизації за місцем розташування підприємства-виробника. За відсутності інструкції у продавця має бути її ксерокопія, скріплена мокрою печаткою постачальника продукції.

На завершення ще раз нагадаю: не заощаджуйте на своєму здоров’ї та придбавайте товари у спеціалізованих підприємствах торгівлі.


Юрій НОВИКОВ,
novikov@visnuk.com.ua