Новини

Податкова міліція активно протидіє фіктивному підприємництву

Перший заступник голови ДПА у Полтавській області — начальник управління податкової міліції Олег ДігтярьПерехід на нові форми господарювання поряд з позитивними змінами в економіці спричинив виникнення умов для вчинення різноманітних зловживань, серед яких — легалізація злочинного капіталу шляхом утворення комерційних структур та незаконна конвертація безготівкових коштів, перерахованих легальними платниками за нібито виконані роботи. Мета такої діяльності — ухилення від оподаткування. Набули поширення злочини, що вчиняються з використанням фіктивних суб’єктів підприємницької діяльності, насамперед у високорентабельних галузях промисловості.


Для Полтавської області, яка крім  потужної промисловості має високорозвинутий аграрний сектор економіки, також характерне створення фіктивних підприємств, що проводять діяльність, пов’язану з ринком зернових.

Виявляються суб’єкти фіктивного підприємництва, як правило, на стадії безпосереднього здійснення реальних протиправних дій. Попри навіть викритий злочин довести на практиці причетність конкретних осіб — вигодонабувачів до діяльності фіктивної фірми досить складно, оскільки вони перекладають відповідальність на підставних осіб і в більшості випадків уникають кримінального переслідування. Однак повністю уникнути відповідальності таким особам все ж не вдається. Так, наприклад, у поточному році працівниками податкової міліції у Полтавській області викрито близько 20 суб’єктів господарювання, що мають ознаки фіктивності. Стосовно їх організаторів порушено чотири кримінальні справи за ознаками частини другої ст. 205 Кримінального кодексу України «Фіктивне підприємництво». Більшість зазначених підприємств входили до складу так званих конвертаційних центрів, які використовуються суб’єктами підприємницької діяльності — вигодонабувачами реального сектора економіки для незаконного формування податкового кредиту і ухилення від сплати податків.

Крім цього, у квітні поточного року Чутівським районним судом Полтавської області двох організаторів фіктивних суб’єктів підприємницької діяльності визнано винними у скоєнні злочинів, передбачених частиною другою ст. 205 «Фіктивне підприємництво» та частиною другою ст. 366 «Службове підроблення» і кожного засуджено до трьох років позбавлення волі та права займати керівні посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.

Як встановлено працівниками податкової міліції в ході проведення оперативно-розшукових заходів і досудового слідства, зазначені особи, не маючи наміру здійснювати господарську діяльність, умисно, з корисливих мотивів, за винагороду в розмірі 10 тис. грн. у червні та вересні 2010 р. зареєстрували низку підприємств як товариства з обмеженою відповідальністю.

У подальшому вони надали реєстраційні документи і печатки цих підприємств третім особам, що дало їм можливість здійснювати від імені зазначених  підприємств фінансово-господарську діяльність, спрямовану на прикриття незаконної діяльності інших підприємств з ухилення від сплати податків до бюджету — укладати фіктивні договори і складати первинні бухгалтерські та податкові документи.

До припинення працівниками податкової міліції діяльності цих фіктивних СГД вони «допомогли» реально діючим підприємствам ухилитися від сплати податку на додану вартість на загальну суму близько 4 млн. грн.

Набрання вироком суду законної сили дає можливість податковим органам визнати укладені від імені фіктивних підприємств угоди недійсними та донарахувати підприємствам-вигодонабувачам несплачені до бюджету суми податку.


Дмитро СКОБЕЛЬСЬКИЙ,
прес-офіцер УПМ ДПА у Полтавській області