Новини

Найголовніше — спрямувати якомога більше коштів до бюджету

Перший заступник голови ДПА у Вінницькій області — начальник УПМ Андрій ТарановВикорінення тіньового сектора економіки, недопущення виведення коштів у нелегальний обіг — це ті основні завдання, які стоять нині перед силовим підрозділом податкової служби — податковою міліцією. За п'ять місяців поточного року працівники податкової міліції Вінницької області вивели з «тіні» та не пропустили до кишень ділків в обхід законодавства понад 30 млн. грн. Про здобутки правоохоронців та шляхи вдосконалення методів праці — в розмові з начальником податкової міліції Вінниччини Андрієм ТАРАНОВИМ.


— Андрію Володимировичу, значна частка вітчизняної економіки перебуває в тіньовому секторі. Податкова міліція є ключовим органом, спрямованим на його ліквідацію. Які методи застосовує очолюваний Вами підрозділ для недопущення витоку коштів у нелегальний обіг?

— Боротися з тіньовим сектором економіки слід комплексно. Викриття злочину в цьому сенсі є лише частиною загальної схеми ухилення від оподаткування. Поясню детальніше. Злочин за фактом мінімізації чи ухилення від сплати податків, надто коли йдеться про особливо великі розміри, рідко скоюють, образно кажучи, поодинці. Як правило, з метою виведення коштів у «тінь» зловмисники залучають фіктивні фірми, великі підприємства і цілі концерни з різних регіонів країни. Фірми з ознаками фіктивності найчастіше розташовують у густонаселених областях країни, де легше загубитися. Тому в цьому контексті викриття злочину почасти є ниткою, потягнувши за яку, ми розкручуємо весь клубок. Більшість розслідуваних злочинів супроводжуються виїздами наших працівників до різних областей країни, поданням запитів до Інтерполу — таким чином ми прослідковуємо кожен крок зловмисників, розкриваючи повну схему виведення коштів у тіньовий обіг.

Продовжуючи тему методів впливу, які застосовуємо в боротьбі з тіньовим сектором економіки, зосереджуємося на аналітичній роботі, якій приділяємо особливу увагу. Отримання необхідної для аналізу інформації через використання документів, баз даних платників податків та їхніх контрагентів дають змогу звести до мінімуму контакти з суб’єктами господарювання. Крім того, детальний аналіз криміногенної ситуації у сфері оподаткування, а також виконаної в цьому напрямі роботи допомагає не лише ефективно та якісно боротися з податковою злочинністю, а й оперативно випереджувати дії зловмисників.

— Чи має Вінниччина у цьому контексті свої особливості? І чи встигли Ви за період роботи на посаді начальника податкової міліції області відчути її специфіку?

— Звісно. У цьому регіоні розвинутий аграрний сектор, який є домінуючим А це — земля, зернова та молочна галузі. Відповідно, схеми мінімізації та ухилення від сплати податків часто «зав’язані» на товарних операціях саме з сільськогосподарською продукцією. Перекачування коштів у тіньовий обіг через рахунки великого конвертаційного центру, викритого нещодавно нашими працівниками на території області, також здійснювалося під прикриттям купівлі-продажу продукції сільського господарства.

— Якщо викриття злочину тягне за собою «розкручування» довгої схеми від замовника до виконавця, логічно припустити, що роботи оперативникам додається, а показник викриття знижується.

— Саме так. Однак при цьому зростає якісний показник роботи. Насамперед ми відійшли від практики викриття малозначущих злочинів. Усі сили на сьогодні зосереджено на боротьбі з великими гравцями тіньового бізнесу, на викритті кримінальних схем ухилення від сплати податків, у тому числі шляхом незаконного відшкодування ПДВ з бюджету, на махінаціях з державними закупівлями. І це швидко дало результати: майже всі викриті нашими працівниками злочини (94,8% від загальної кількості) є тяжкими та особливо тяжкими, тобто такими, де збитки сягають мільйонів гривень.

Головним результатом, якого нам вдалося досягти шляхом реформуванням стратегії роботи, стало істотне збільшення надходжень до держбюджету. У нинішньому році завдяки діям працівників податкової міліції Вінниччини сума таких надходжень перевищила 30 млн.  грн. Це вдвічі більше порівняно з показниками минулого року за аналогічний період.

Ще одним пріоритетом нашої діяльності на сьогодні є відшкодування завданих державі збитків за кримінальними справами. Злочин має бути викрито, а зловмисники мають бути покараними. Проте кінцевим підсумком нашої роботи є все ж таки наповнення державної скарбниці, а не тюрем. Головне для нас — спрямувати якомога більше коштів до бюджету, усе інше — спосіб досягнення мети. Цьогорічне нововведення у законі про звільнення від кримінальної відповідальності у разі повного відшкодування завданих злочинною діяльністю збитків, навіть якщо вони скоєні у великих та особливо великих розмірах, дало нам змогу повернути до скарбниці понад 10 млн.  грн., виведених у тіньовий обіг, що втричі більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. Тільки за двома кримінальними справами — щодо підприємств—виробників молочної та машинобудівної продукції на Вінниччині, сума відшкодованих збитків сягнула майже 7 млн.  грн. У обох випадках наші працівники довели, що посадовці навмисне ухилялися від сплати податків з використанням тіньових схем, у тому числі із залученням фіктивних фірм із різних регіонів країни. Відтак директор молокозаводу перебуває в ізоляторі тимчасового утримання. На сьогодні за цією справою збитки відшкодовано повністю, включаючи штрафні санкції та донарахування.

— Вінниччина традиційно вважається регіоном з доволі розвинутою спиртовою галуззю. Як часто викриваєте злочини у сфері незаконного обігу підакцизних товарів?

— Незаконний обіг товарів є підживлюючим джерелом тіньової економіки. Тут не йдеться про мінімізацію податків чи ухилення від їх сплати — кошти, що обертаються у цій сфері, взагалі не оподатковуються. Водночас вартість кожного літра спирту окуповується вдвічі після того, як його розведуть водою і реалізують у вигляді готової продукції — горілки. Кожен гральний заклад чи налаштований на азартні ігри комп’ютерний салон, що працюють поза законом, щодня приносять власникам доходи від кількох десятків до сотень тисяч гривень. А грального обладнання лише за один квартал цього року ми вилучили на суму понад 1,5 млн. грн. Додайте сюди ще використання підроблених марок акцизного збору, реалізацію контрафактних дисків, виготовлення та реалізацію пально-мастильних матеріалів, продуктів харчування, контрабандне ввезення товарів через державний кордон і одразу зможете уявити масштаби «живлення» тіньової економіки.

Методи роботи з викриття всієї схеми злочину від замовника до виконавця дає змогу нам і в цьому сегменті значно поліпшити якісний показник. З початку року на території області викрито 14 підпільних цехів з незаконного виготовлення продукції, з яких 9 — з виготовлення і реалізації алкогольної продукції, з незаконного обігу вилучено спирту, лікеро-горілчаних напоїв і тютюнових виробів на суму близько 2,5 млн. грн.

— Андрію Володимировичу, на Вашу думку, боротися з податковою злочинністю слід лояльно, на засадах паритетності із суб’єктами господарювання чи силовими методами, у рамках законності?

— Однозначно, особа, яка скоїла злочин, має нести за це відповідальність. Щодо методів боротьби зі злочинністю, то вважаю, що їх слід розглядати індивідуально. Якщо той чи інший суб’єкт господарювання умисно й холоднокровно ухиляється від сплати сотень тисяч або мільйонів гривень податків до бюджету, про партнерські відносини не може бути й мови. І ми застосовуватимемо всі дозволені законом методи для розкриття злочину і притягнення винних до відповідальності — від порушення кримінальних справ, проведення обшуків та виїмок до затримання особи чи її арешту за рішенням суду. Один із нещодавніх викритих злочинів за фактом ухилення від сплати податків мав серйозні наслідки для директора фірми, який сприяв великій мережі будівельних супермаркетів виводити кошти у тіньовий обіг. З метою попередження переховування від слідства й суду та можливості впливу на хід розслідування справи керівника фірми заарештовано.

Водночас у ході проведення оперативно-слідчих заходів працювати слід так, щоб якнайменше впливати на роботу підприємства в цілому. Не можна в один день блокувати діюче виробництво, завдаючи йому тим самим матеріальних збитків.

Податкова міліція безпощадна до тих суб’єктів господарювання, які свою діяльність зводять до власної наживи шляхом ухилення від сплати податків і зборів, і водночас ми не маємо права заважати тим, хто ці податки й збори сплачує в повному обсязі.


Розмову вела  Ольга ШИШКІВСЬКА,
прес-офіцер УПМ ДПА у Вінницькій області