Новини

Наша ефективна робота — запорука економічної безпеки держави та добробуту її громадян

Про основні напрями діяльності податкової міліції, її місце в структурі органів державної податкової служби та серед правоохоронних органів, а також про заходи з реформування розповідає Перший заступник Голови Державної податкової служби України — начальник податкової міліції Андрій ГОЛОВАЧ.


— Андрію Володимировичу, в якій готовності підійшла податкова міліція до професійного свята податківців?

— Сьогодні податкова міліція є високопрофесійним правоохоронним органом, що реально протидіє економічній злочинності. Ми маємо в своєму активі унікальних фахівців, які спеціалізуються на проведенні кваліфікованих оперативно-слідчих дій з виявлення та розслідування податкових злочинів, а також сучасні інформаційно-аналітичні бази даних та науково-методичне підґрунтя, спрямовані на загальну мету — наповнення бюджету за рахунок тіньової економіки.

Так, у цьому році за участю підрозділів податкової міліції у взаємодії з іншими підрозділами податкової служби за рахунок відшкодування збитків за кримінальними справами та стягнень за результатами ініційованих перевірок до бюджету спрямовано понад 800 млн. грн., попереджено незаконне відшкодування ПДВ у сумі 2,5 млрд. грн., припинено незаконний обіг товарів на суму більше ніж 500 млн. грн., із суб’єктів господарювання, які з метою ухилення від оподаткування скористались послугами так званих конвертаційних центрів, стягнуто до бюджету близько 200 млн. грн. несплачених податків.

За цей період податківцями викрито 2,6 тисячі злочинів. Дев’ять з десяти виявлених злочинів — тяжкі та особливо тяжкі, більша частина з них — ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.

З метою декриміналізації суспільства нами активно застосовується норма частини четвертої статті 212 Кримінального кодексу України, тобто направлення до суду кримінальних справ для звільнення осіб від кримінальної відповідальності у зв’язку із повним відшкодуванням державі збитків, завданих їх діями, за рахунок чого до бюджету надійшло майже 170 млн. грн.

— Якою Ви бачите роль податкової міліції після реформування податкової системи?

— Проблеми, що накопичилися в державних фінансах через велику частку тіньової економіки, покликана вирішити реформа податкової служби, зокрема податкової міліції.

Нині здійснюються заходи із скорочення чисельності центрального апарату та регіональних управлінь податкової міліції. Ухвалено рішення про зменшення кількості територіальних підрозділів податкової міліції до 126 одиниць (на сьогодні їх 180) та їх концентрацію у фінансово-промислових районах з найбільшим сегментом тіньової економіки.

— У реформуванні використовуєте міжнародний досвід?

— Нам ще багато необхідно зробити на шляху створення гнучкої ефективної структури податкової міліції ДПС України, яка відповідатиме найкращим міжнародним зразкам. Ми ретельно вивчили досвід функціонування податкових, митних та фінансових органів багатьох країн. Світова практика свідчить, що партнерські відносини між владою та бізнесом складаються лише із сумлінними підприємцями, а стягувати кошти в дохід держави з операцій підприємств, які намагаються діяти у тіньовому секторі, можливо лише за умови використання правоохоронної функції компетентного органу.

Наприклад, у складі служби внутрішніх доходів США діє департамент фінансових розслідувань, при міністерстві фінансів Німеччини — підрозділи податкової поліції «Штойфа», у складі міністерства фінансів Італії — фінансова гвардія. Ці підрозділи виконують ті самі функції, що й податкова міліція України, при цьому уряди зазначених держав приділяють велику увагу питанням їх функціонування.

До речі, Велика Британія наразі збільшує кількість фахівців для боротьби з тіньовими оборудками.

— Наскільки перебування податкової міліції в системі ДПС сприяє ефективності її роботи?

— Ефективна діяльність податкової міліції в системі органів Державної податкової служби України є можливою лише завдяки поєднанню зусиль оперативних працівників, ревізорів та слідчих при викритті правопорушень у сфері оподаткування, взаємодії під час отримання інформації про правопорушення, проведення документальної перевірки, оперативного супроводження із застосовуванням оперативно-розшукових заходів, порушення і розслідування кримінальних справ, направлення матеріалів до суду та оперативного супроводження справ у суді.

Більшість протиправних дій у сфері оподаткування вчиняються із застосуванням схем, які є юридично майже бездоганними. Викриття їх можливе лише шляхом здійснення комплексу оперативно-розшукових заходів, спланованих за результатами аналізу великих обсягів інформації. Податкова міліція, діючи в системі органів ДПС, користується інформаційними ресурсами податкової служби, які щоденно оновлюються та актуалізуються.

— Чи буде гарантовано таку злагодженість у разі передачі функцій податкової міліції іншим правоохоронним органам?

— У складі інших правоохоронних органів підрозділи податкової міліції не матимуть такої інформаційно-аналітичної підтримки з питань оподаткування. Налагодження взаємодії вимагатиме певного часу, призведе до збільшення документообігу та бюджетних витрат. При цьому ускладниться процес виявлення і документування податкових правопорушень, оскільки податкову перевірку згідно з чинним законодавством проводитимуть органи державної податкової служби, для дослідчої перевірки матеріали передаватимуться до інших правоохоронних органів, а взаємодію між контрольно-перевірочним органом та оперативними підрозділами не буде забезпечено на стадії  документування.

До підслідності податкової міліції віднесено злочини, пов’язані з виконанням бюджетів усіх рівнів і державних цільових фондів. Ознаки цих злочинів виявляються переважно під час документальних перевірок та оперативно-розшукових заходів, а проведення розслідування потребує відповідної кваліфікації слідчих.

Структуру Державної податкової служби України, до складу якої входять і підрозділи податкової міліції, вибудовано з урахуванням світового досвіду. Як я вже зазначив, поєднання фіскальної та правоохоронної функцій є характерним для виконавчих органів таких країн, як США, Канада, Нідерланди, Італія, Велика Британія, Німеччина, Туреччина, Латвія, Естонія, Азербайджан.

— Міністр МВС України Анатолій Могильов вважає, що підрозділами боротьби з економічною злочинністю МВС порушується набагато більше кримінальних справ, ніж податковою міліцією…

— По-перше, особисто не чув таких заяв. По-друге, вважаю некоректним коментувати роботу колег з інших правоохоронних відомств. Щодо роботи своєї та підлеглих можу поінформувати, що податкова міліція віддає перевагу викриттю не дріб’язкових правопорушень, а тяжких та особливо тяжких злочинів. Податковою міліцією ДПС України виявлено 1602 таких злочини у сфері господарської діяльності, що удвічі більше, ніж органами внутрішніх справ (810). До суду направлено відповідно 750 та 590 кримінальних справ за виявленими злочинами.

Слідчими податкової міліції за закінченими розслідуванням кримінальними справами відшкодовано 174 млн. грн. завданих державним інтересам збитків, МВС — 2,6 млн. грн. Загалом сума відшкодованих слідчими податкової міліції за І квартал поточного року збитків в 1,6 раза більша за суму збитків, відшкодованих державі за всіма кримінальними справами, закінченими слідчими органів внутрішніх справ, безпеки та прокуратури, разом узятих. Наведені цифри виразно свідчать про те, який орган країни ефективно забезпечує наповнення державної казни. І це цілком зрозуміло, адже слідчі органів внутрішніх справ, безпеки та прокуратури виконують інші важливі для держави функції.

— Які основні плани роботи податкової міліції окреслено на найближчий час?

— На нинішній рік у нашій роботі визначено п’ять основних напрямів діяльності. Перш за все це — протидія незаконному формуванню та відшкодуванню ПДВ.

Інший важливий аспект — відпрацювання контрагентів конвертаційних центрів. Податкові міліціонери мають створити такі умови, за яких конвертація коштів була б економічно невигідною справою. Важливими є заходи з протидії незаконному обігу підакцизних та інших товарів. Крім того, зусилля податкової міліції буде спрямовано на попередження фактів ухилення від сплати податків з використанням прискореного банкрутства та протидію розкраданню бюджетних коштів під час тендерних закупівель і їх подальшій легалізації.

Хочу запевнити, що податкова міліція і надалі не буде статистом державних перетворень та таких негативних явищ, як тіньова економіка. Ми в межах своїх повноважень зробимо все задля забезпечення економічної стабільності в державі та добробуту її населення.


Розмову вели
Володимир САПІЖАК та Микола ВЛАЩУК,
vlas@visnuk.com.ua