Юридична практика

Господарювати доведеться по-новому, не забуваючи і про добробут прийдешніх поколінь

Динамічний розвиток АР Крим особливо помітний останнім часом. Якщо в I кварталі 2010 р. Крим посідав 25-те місце за економічним розвитком серед регіонів України, то на сьогодні посідає 4-те і нині, не збавляючи темпів, просувається в лідери.

Голова ДПА в АР Крим Володимир ОхріменкоКерівництво Автономії тримає курс на повернення півострову статусу визнаного цілорічного курорту, чітко орієнтованого на надання відпочивальникам лікувально-оздоровчих послуг. У планах посадовців — створити курорт, що має повністю забезпечувати себе найнеобхіднішим, зокрема продовольством. Про етапи реалізації цих планів та роль працівників податкової служби півострова в цьому процесі розповідає голова ДПА в АР Крим Володимир ОХРІМЕНКО.


— Володимире Петровичу, плани щодо перетворення Кримського півострова у фешенебельний курорт світового рівня вибудовуються вже не одне десятиліття. Однак навіть чітко прописані стратегії не завжди і не всюди є запорукою успішного втілення їх у життя. Як на Вашу думку, що насамперед слід змінити для того, аби курорти Криму за рівнем сервісу не поступалися знаним світовим курортам?

— Ви слушно зауважили, що для реалізації перспективних і далекосяжних планів розроблено стратегію економічного розвитку до 2020 року. Кінцева мета, визначена в цьому документі, — створення на півострові цивілізованих умов для вітчизняних та іноземних туристів. У рамках стратегії розроблено програми, які вже цього року почали працювати і сприятимуть розвитку курортів Криму.

Втім першим кроком до реалізації стратегії, як на мене, є зміна у філософії господарювання самих кримчан. Тим паче що для цього є всі підстави, зокрема надання цього року місцевим громадам права ухвалювати рішення щодо справляння на її території туристичного збору і збору за місця для паркування транспортних засобів. Запровадження таких зборів, що визначено відповідними нормами Податкового кодексу України, дає простір для економічної діяльності місцевих громад. Відтепер наповнення власних скарбниць значною мірою залежить від місцевих рад. Насамперед це стосується туристичного збору. Адже в курортних регіонах практично в кожне подвір’я приїздять відпочивальники.

— Наскільки готові до такого нововведення платники податків Криму й туристи?

— Податкова адміністрація Криму спільно з органами місцевого самоврядування з початку поточного року проводять масштабну роз’яснювальну роботу в приморських містах і селищах, переконуючи в необхідності сплати цього збору. Розроблено механізм його справляння, визначено податкових агентів, яким делеговано право на збір коштів з відпочиваючих і перерахування зібраних сум у місцеві бюджети.

На сьогодні у більше ніж 120 місцевих радах Криму ухвалено рішення про запровадження на їхніх територіях туристичного збору. Причому це не тільки ті ради, території яких належать до курортних зон, а й інші громади, в яких є потенційні платники цього збору. Майже всіма місцевими радами Криму визначено максимальну ставку збору в розмірі 1% від вартості всього періоду проживання (нічлігу) в готелях, кемпінгах, мотелях, гуртожитках для приїжджих та інших установах готельного типу, санаторно-курортних установах, а також у будинках (квартирах), які належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором оренди.

З початку року вже зібрано близько 500 тис. грн. туристичного збору. Ця сума в шість разів перевищує суму курортного збору, зібраного за аналогічний період 2010 року.

Для зручності відпочиваючих розроблено методичні рекомендації «Дорожня карта», у яких зацікавлений громадянин може оперативно ознайомитися з порядком справляння і сплати туристичного збору. Цей документ розміщено на сайті ДПА Криму (www.sta-crimea.gov.ua).

У курортних регіонах створено спеціальні робочі групи з виявлення об’єктів, де надають послуги з тимчасового проживання. До цих груп входять представники податкової служби, якими проведено інвентаризацію домоволодінь щодо надання послуг з тимчасового розміщення та оренди житла.

— У який спосіб опрацьовуються й систематизуються отримані дані?

— Станом на 1 травня в АР Крим визначено понад 9 тисяч потенційних об’єктів нерухомості, в яких надають послуги з тимчасового розміщення відпочиваючих більш ніж на 10 ліжко-місцях. Цю інформацію буде використано для залучення цього року зазначеної категорії платників до державної реєстрації й оподаткування, а також залучення до сплати податків власників, що надають відпочиваючим власне житло в оренду.

Крім того, фахівцями податкової служби АР Крим розроблено комплекс заходів щодо виявлення фізичних осіб, які здійснюють торговельну діяльність, у тому числі в місцях, не призначених для торгівлі, тих, хто організує концертну й гастрольну діяльність, видовищні заходи, а також осіб, які надають різного роду послуги.

— У Податковому кодексі України розширено права податкової служби щодо контролю за офіційним працевлаштуванням роботодавцями найманих працівників і виплати їм заробітної плати. Наскільки результативними були заходи податківців Автономії з легалізації ринку праці?

— Під час курортного сезону проблеми легального працевлаштування набувають особливої актуальності. Тому податківці ретельно перевіряють дотримання працедавцями чинного законодавства. Так, з початку року роботодавці легально оформили понад 4,5 тисяч найманих працівників. Загальна сума офіційно отриманого ними доходу становить близько 6,7 млн. грн. Таким чином місцеві бюджети поповнилися на 0,7 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб.

— Одним із найвагоміших джерел податкових надходжень у Криму є земельний ресурс. Президент України доручив протягом 2011 року завершити нормативну грошову оцінку земель населених пунктів Криму. Яких заходів вживають податківці Автономії, аби використовувати землю якомога ефективніше?

— Безперечно, вирішення земельних питань сприятиме активнішому залученню інвесторів. Адже земля — одне з найголовніших багатств Криму. Причому в кожному регіоні земельний ресурс має використовуватися раціонально. Починаючи від ведення сільськогосподарського виробництва на сучасному високотехнологічному рівні в степових районах і закінчуючи екологічними рекреаційними комплексами в прибережних зонах, що мінімально впливають на унікальну природу Криму. Однак для того щоб підтримувати землі у належному стані й вживати заходів щодо їхнього відновлення, плату за кожну ділянку слід встановлювати відповідно до ринкових показників та зональної приналежності.

На жаль, з більше ніж тисяча кримських населених пунктів грошову оцінку проведено тільки в 337, що становить 33% від загальної кількості. Усього за три місяці загальні втрати бюджетів територіальних громад через невідповідність плати, що стягується, нормам чинного законодавства, несвоєчасне оформлення договорів оренди, незастосування підвищувального коефіцієнта до земель, за якими не проведено грошову оцінку, та інші чинники становлять 9,3 млн. грн. Якщо ситуація не зміниться, бюджети за рік недоотримають понад 37 млн. грн. земельної плати.

Тому ДПА в АР Крим тримає постійний зв’язок з органами місцевого самоврядування, спрямовуючи їх діяльність на усунення втрат зі сплати земельного податку й орендної плати за землю. Податківці надсилають керівникам територіальних громад розрахунки за умовними втратами від незастосування встановлених законодавством ставок, а також спільно визначають механізм їх мінімізації. У результаті надходження плати за землю збільшилося порівняно з минулим роком на 23,3 млн. грн. і становить 193 млн. грн.

— Прем’єр-міністр АР Крим Василь Джарти переконаний, що одним із найважливіших напрямів розвитку Автономії є стимулювання інноваційної промисловості та альтернативних джерел енергії. Наскільки ця галузь приваблива для інвесторів у грошовому вимірі та які податкові пільги передбачено для підприємств, що в ній функціонують?

— Пільговий режим оподаткування, передбачений Податковим кодексом України, безперечно, сприятиме залученню інвесторів, приміром, у вітроенергетику Криму. Компанії з Великої Британії, Німеччини, Франції, Португалії та США почали будувати в Криму кілька вітрових електростанцій загальною потужністю 5 тис. МВт. Очікувані обсяги інвестицій — 8 млрд. євро. Крім того, цьогоріч у Криму стартує новий проект
у галузі альтернативних джерел енергії за участю інвестицій із Греції з планованим обсягом вкладень 795 млн. євро. На території Криму вже здійснюють господарську діяльність чотири підприємства, які отримали економічні інвестиції і відповідно до п. 17 підрозділу 4 Перехідних положень Податкового кодексу України на 10 років звільнені від сплати податку на прибуток. Зокрема, три підприємства виробляють електроенергію з поновлюваних джерел енергії, одне — суднобудівне.

Крім того, підприємства, які відповідають критеріям малого й середнього бізнесу, встановленим п. 6 ст. 154 Податкового кодексу України, у період до 1 січня 2016 року зможуть застосувати пільгу — нульову ставку з податку на прибуток. Заощаджені кошти можна буде спрямувати на розвиток бізнесу. За оперативними прогнозами, зробленими на підставі податкової звітності, наданої свого часу кримськими підприємствами, такою пільгою можуть скористатися близько трьох тисяч структур.

Врешті-решт, ми — господарі своєї території і повинні відповідати за подаровані природою багатства, берегти їх, примножувати, навчаючи цьому і своїх дітей. Кабінетом Міністрів України вже схвалено прийняту в АР Крим програму «Екологічно безпечний Крим», покликану поліпшити соціально-економічну ситуацію в Автономії. Найближчим часом будуть затверджені ще дві — «Вода Криму» і «Розвиток транспортно-дорожнього комплексу». Щоб ці програми не залишилися на папері, доведеться господарювати по-новому і кожному кримчанину зробити правильний вибір, подбавши не лише про сьогодення, а й про добробут прийдешніх поколінь.


Розмову вела Олена НИЗОВА