Новини

400 пропозицій з удосконалення

«Візьміть на контроль усю Україну», — закликав податківців закарпатець Володимир під час прямої телефонної лінії Кабінету Міністрів України, яку провів заступник Голови ДПА України Олег МАТВЄЄВ.

Заступник Голови ДПА України Олег МатвєєвДо проведення прямої телефонної лінії Кабінету Міністрів України податківці підготувалися ґрунтовно. Адже тему податків співвітчизники обговорюють чи не найактивніше. Тож цього разу працювала група спеціалістів — керівництво департаментів та управлінь ДПС України. Як зазначив Олег Матвєєв, інтерес українців до податкової тематики цілком зрозумілий. Реформа податкової служби, її публічність і відкритість, які дедалі зростають, сприяють податковій обізнаності платників. Громадяни усвідомлюють роль податків у житті країни і беруть активну участь в обговоренні злободенних питань.


Де чек на сірники?

Очікування податківців справдилися. Українці активно спілкувалися з посадовцями ДПС України. «Чи наведете порядок? — допитувався вуйко Володимир із Закарпаття. — У нашому селі у крамницях не видають касовий чек за придбані товари, а у сусідній Румунії навіть за коробку сірників отримаєте чек!» Податківці пояснюють, що чинне податкове законодавство в окремих випадках не забороняє здійснювати торгівлю без касового апарата. «Непорядок, — підсумовує Володимир». «Розберемося, чи є тут порушення, — заявляють податківці». «Беріть під контроль усю Україну. От тоді й буде порядок!» — перейшов на глобальні масштаби закарпатець.

Приватний підприємець з м. Львова Ростислав Гарбузюк переймається питаннями менш глобальними, але не менш важливими для бізнесу. Турбують підприємця обтяжлива податкова звітність, яка відбирає чимало робочого часу, а подекуди вимагає зайвих витрат. Приміром, мале підприємство з п’ятьма робітниками, яке він очолює, сплачує податок на використання води у розмірі 2 грн.
40 коп. Для сплати цього податку необхідно придбати окремий бланк і здійснити банківський платіж, що в сумі збільшує витрати на 31 грн. Чи не простіше було б податківцям розробити єдиний бланк звітності, щоб уникнути зайвої трати часу, коштів тощо?

Очевидно, що звітність малих і великих підприємств суттєво відрізняється — в одних виникають казуси, в інших усе складається.

Однак порушене Ростиславом Гарбузюком питання — актуальне. Олег Матвєєв у розмові з підприємцем зазначив, що наразі робоча група вивчає усі пропозиції малого та середнього бізнесу щодо внесення змін до Податкового кодексу України. Тож пропозиції львів’янина розглядатимуться.

Бізнес чекає вдосконалень

Олег Матвєєв повідомив, що наразі розглядаються зміни до Податкового кодексу України. З-поміж іншого пропонується запровадити правові засади функціонування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва. Передбачається, зокрема, що фізичні та юридичні особи зможуть застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва за критеріями, визначеними залежно від розміру мінімальної заробітної плати, а також упорядкувати види діяльності, при здійсненні яких дозволяється застосовувати спрощену систему оподаткування.

Аналіз результатів застосування чинної спрощеної системи оподаткування протягом усього періоду її існування свідчить, що перевага щодо застосування цієї системи надається суб’єктам малого підприємництва з річним обсягом виручки до 300 тис. грн. при дозволеному 1 млн. грн. Таких суб’єктів господарської діяльності у загальній кількості «спрощенців» — юридичних осіб налічується майже 87%.

Експерти Верховної Ради України розглянули понад 40 законопроектів і врахували близько 400 пропозицій суб’єктів законодавчої ініціативи.

Кодекс забезпечує зростання

Втім удосконалене податкове законодавство дасть результат у майбутньому. Податківцям доводиться працювати, застосовуючи норми чинних законів. Олег Матвєєв зазначив, що впровадження Податкового кодексу України підвищило ефективність адміністрування податків і зборів. За п’ять місяців 2011 р. до Зведеного бюджету України надійшло 109 млрд. грн. Це на 35 млрд. грн. більше порівняно з відповідним періодом минулого року. До держбюджету сплачено понад 80,6 млрд. грн., до місцевих бюджетів — понад 28,1 млрд. грн.

Бюджетний припис Мінфіну України зі збору платежів до загального фонду держбюджету виконано ДПС України на 107,1%, додатково одержано понад 5 млрд. грн. Збір до загального фонду держбюджету становить 77,8 млрд. грн. Це вдвічі більше, ніж показник відповідного періоду минулого року.

За словами заступника Голови ДПА України Олега Матвєєва, таких результатів вдалося досягти за рахунок економічного зростання країни, покращення адміністрування податків і заходів, спрямованих на руйнування схем ухилення від сплати податкових зобов’язань.

Стабільні платники

Радує податківців і ситуація в середовищі платників єдиного податку. Прогнозованого масового зниження активності малих підприємців не спостерігається. Приміром, лише протягом квітня кількість платників єдиного податку збільшилася на 10 тис. осіб. Станом на 01.05.2011 р. вона сягнула 959 тис. осіб.

«Якщо порівнювати кількість фізичних осіб, які сплачують єдиний податок, з відповідними періодами двох минулих років, то тенденції до їх зменшення не спостерігається. Їх кількість практично не змінилася», — підсумував Олег Матвєєв.

Як зазначив заступник Голови ДПА України, у поточному році також зросла кількість зареєстрованих фізичних осіб — підприємців. На 01.05.2011 р. таких платників налічувалося 2,443 млн.

На загальній системі оподаткування перебувають 1,26 млн. фізичних осіб — підприємців. У минулому році їх кількість становила 1,098 млн. осіб, тобто спостерігається збільшення на 163 тис. осіб.

Кількість та якість

Результати запровадження Податкового кодексу України очевидні. Важливо й те, що поряд зі стабільністю надходжень платежів до бюджетів усіх рівнів зростає і якість ведення бізнесу. Яскравим свідченням цьому є збільшення кількості підприємств — кандидатів на автоматичне відшкодування ПДВ. За оперативними даними, відшкодування ПДВ в автоматичному режимі (по деклараціях за квітень) отримають 122 підприємства на загальну суму 2,2 млрд. грн. Зі слів Олега Матвєєва, серед таких підприємств — представники майже усіх регіонів України. До переліку увійшли підприємства гірничо-металургійного комплексу, машинобудування, суднобудування, електротехнічної, легкої та хімічної промисловості, будівництва, сільського господарства та торгівлі, зернотрейдери тощо.

«Ми спостерігаємо постійне зростання кількості підприємств, які отримують право на автоматичне відшкодування ПДВ. Це свідчить про покращення якості ведення бізнесу підприємцями. Адже вимоги для автоматичного відшкодування ПДВ є своєрідним індикатором діяльності підприємців. Сума відшкодування зросла у п’ять разів. У червні в автоматичному режимі планується відшкодувати суму ПДВ, яка становить майже 73% бюджетного ресурсу на відшкодування», — зазначив Олег Матвєєв.

Нагадаємо, що по деклараціях за січень відібрано 24 платники, сума відшкодування ПДВ яким становить 0,457 млрд. грн.; за лютий — 37 платників, сума — 0,673 млрд. грн.; за березень — 82 платники, сума — 1,2 млрд. грн.; за квітень (за оперативними даними) — вже 122 платники, сума — 2,2 млрд. грн.

Загалом на рахунки платників податків у січні — травні 2011 р. відшкодовано майже 16,7 млрд. грн. ПДВ. З початку року попереджено незаконно задекларованого до відшкодування ПДВ на суму понад 3,6 млрд. грн.


Підготував Микола ВЛАЩУК,
vlas@visnuk.com.ua