Новини

Козелець — молодець!

Щомісяця 33 працівники ДПІ у Козелецькому районі Чернігівської області забезпечують понад 4 млн. грн. надходжень до державного та місцевого бюджетів.


У Банка — порядок

«Терпінням і працею всього добудеш». Прагнеш досягти гарного результату в роботі — доклади максимум зусиль і терпіння. Колектив ДПІ у Козелецькому районі Чернігівської області на власному прикладі довів справедливість народної мудрості: щомісяця він стабільно забезпечує більш як 4 млн. грн. надходжень до бюджетів усіх рівнів, маючи в «податковому обігу» лише два десятки підприємств, річний обіг коштів яких становить понад 1 млн. грн. А все через те, що з кожним бюджетоформуючим підприємством інспектори працюють виважено, цілеспрямовано й терпляче.

Начальник ДПІ у Козелецькому районі Чернігівської області Юрій Банк— Ми партнери, які чітко виконують свої обов’язки, — розмірковує начальник інспекції Юрій Банк. — Адмініструємо податки, підказуємо платникам, як вчасно й у повному обсязі виконати свої зобов’язання перед державою, а підприємства відповідають нам дисциплінованістю.

Яскравий тому приклад — робота товариства з іноземними інвестиціями «Форнетті-Україна». Його продукція — випічка напівфабрикатів глибокого заморожування — користується великим попитом в Україні. Козелецькі форнетті експортуються також до сусідньої Молдови, а в перспективі — освоєння ринків Росії та Азербайджану. Підприємство вже п’ять років не лише робить свій посильний вклад у харчову галузь країни, а й у державну скарбницю. У 2010 році «Форнетті-Україна» сплатило податку на прибуток близько 900 тис. грн., ПДВ — майже 2 млн. грн., податку на доходи фізичних осіб — понад 1,5 млн. грн. З початку ж поточного року надходження до бюджетів усіх рівнів становили більш як 1,6 млн. грн. За підсумками 2011 року товариство планує перевищити результат 2010 року. На сьогодні податкове навантаження підприємства з податку на прибуток становить 1,21%, з ПДВ — 5,27%.

— А нещодавно  «Форнетті-Україна» було збитковим підприємством, — згадує керівник районної податкової інспекції. — Тісна співпраця, партнерські відносини та правильна маркетингова політика підприємства дали свій результат: у доволі стислі строки воно не лише вийшло на прибутковий рівень, але й стало бюджетоформуючим у районі. До речі, мінімальна заробітна плата на підприємстві вища за середню по району.

Не для «галочки»

Такий підхід до роботи із платниками приніс позитивний результат: поступово, але впевнено збільшили сплату податків не лише «Форнетті-Україна», а й ТОВ «Козелецький маслозавод», ТОВ «Остратекс», Козелецька райспоживспілка, ТОВ «Остерський промкомбінат» та інші.

— Шкода, що в дев’яності роки минулого століття деякі підприємства району припинили своє існування, — констатує Юрій Банк. — Це ткацька фабрика, харчовий комбінат, радіозавод союзного значення в м. Острі, цегельний, комбікормовий, льно-, молокозаводи, чотири будівельні організації, харчовий комбінат у смт Козельці, два сільські споживчі кооперативні товариства, близько півтора десятка сільгосппідприємств. Але я певен, що перспективи відродження виробничого потенціалу в районі є. Адже його вигідне розташування — близькість Києва, зручне транспортне сполучення, у перспективі розвиток водного транспортного сполучення (по р. Десна до р. Дніпро й далі) — безсумнівно є привабливим для інвесторів. Відкрию маленький секрет, на сьогодні є велика ймовірність входження у район великого (навіть за республіканськими масштабами) інвестора. У найближчій перспективі — будівництво комплексу з виробництва молока на 3 тис.  голів великої рогатої худоби. Розрахункова потужність комплексу — до 100 т молока на добу. Вже вирішено питання щодо виділення земельної ділянки для будівництва, під кормову базу засіяно близько 5 тис. га, є принципова домовленість із молокопереробними підприємствами.

Козелецький район завжди був сільськогосподарським. Однак, на жаль, протягом останніх декількох десятків років ця галузь у занепаді. Нині в районі обробляється лише половина всіх земель сільськогосподарського призначення. Більшість інвесторів, які працювали, були тимчасовими правителями. Вони прагнули отримати швидкий прибуток за мінімальних вкладень. І, природно, користі від них практично не було жодної.

— Звичайно, — Юрій Миколайович розписує на папері основні цифри, — щодо виробництва зерна ми не були навіть за добрих часів конкурентами районам Вінницької, Полтавської та інших областей: бальність землі та кліматичні умови не ті. А щодо молочного й м’ясного тваринництва, то тут ми могли змагатися з багатьма регіонами. Крім того, наш поліський край завжди славився льоновиробництвом. На жаль, воно було занедбано останнім часом, але зростаюча потреба на натуральну тканину в світі дає надію на відродження цієї галузі. Нарешті, користуючись нагодою, рекомендував би зацікавленим особам звернути увагу на Козелецький район щодо організації дозвілля, активного та пасивного відпочинку. Наші ліси, луки, водойми — це збирання грибів, ягід, рибальство й полювання. Повноцінний відпочинок, живе спілкування із природою — цього так сьогодні бракує городянам. Правильна організація процесу, невеликі капітальні вкладення — і про Туреччину з Єгиптом можна забути.

«Свій відсоток ми забезпечуємо»

Юрій Банк взагалі вражає своїм оптимізмом та енергією. Він бере участь у всіх районних заходах, які йдуть «на користь» податковій справі. При цьому керівник самокритично ставиться до результатів роботи інспекції.

— У нас ще багато проблемних питань, — зазначив начальник податкової інспекції. — Насамперед це робота з обліку платників і ліквідація податкового боргу. І якщо для виконання останнього завдання в нас є добрі перспективи (у судах розглядаються справи про банкрутство й стягнення боргів за рахунок активів підприємств), то з обліком є проблеми. Дуже важко відокремити зерна від полови, тобто реальних платників від тих, хто лише вважається такими. На сьогодні відсутній механізм примусу юридичних осіб чи суб’єктів господарської діяльності — фізичних осіб до проведення ліквідаційної процедури після прийняття ними рішення про зупинення діяльності. Немає також механізму виконання аналогійних судових рішень. У робочому порядку доводиться вирішувати питання щодо усунення розбіжностей за деклараціями з ПДВ, запобігання виникнення «податкових ям», «транзитерів», вигодонабувачів, ліквідації «сплячих» підприємств, підвищення рівня податкової віддачі, збільшення надходжень до бюджету, легалізації робочих місць і заробітної плати.

Не останнє місце в роботі податкової інспекції, за словами Юрія Миколайовича, займає роз’яснення положень податкового законодавства. Прийняття Податкового кодексу викликало в суспільстві певну напругу, у більшості випадків необґрунтовану. Тому податківці на місцях повинні більш тісно спілкуватися із платниками, нести в маси «податкове слово». Юрій Банк з особистого досвіду знає, що значна частина представників малого та середнього бізнесу поверхово розуміють положення Кодексу. Спершу все сприймали в штики, бо податкову інформацію здобували винятково за принципом: хтось щось десь сказав. Після невимушеного живого спілкування з фахівцями їх відношення до нового законодавства кардинально змінилося. Звичайно ж, не існує ідеального законодавства, але цивілізоване суспільство тим і відрізняється від нецивілізованого, що чітко дотримується законодавчих норм, вносячи паралельно пропозиції щодо їх вдосконалення. У смт Козельці втілюють саме такий принцип. До речі, з метою виховання майбутніх сумлінних платників податків у трьох середніх школах району почали діяти податкові класи. Керівник інспекції та його підлеглі активно працюють у цьому напрямі.

ДПІ у Козелецькому районі стабільно забезпечує надходження до бюджетів усіх рівнів. Спостерігається зростання надходжень з таких бюджетоформуючих платежів, як ПДВ і податок на прибуток.

— Якщо й надалі збережеться така тенденція, — підсумовує Юрій Банк, — ми зможемо значно збільшити внесок до державного бюджету і поповнити місцеві бюджети.


Олександр КРЮЧКОВ,
krolmi@ukr.net